NOVÁ BAŇA. Vrtný prieskum v oblasti historického draho-kovového ložiska Nová Baňa začala spoločnosť Prospech Slovakia, s. r.o. so sídlom v Banskej Štiavnici realizovať pred pár týždňami po vybavení všetkých potrebných úkonov a povolení.
Zo štyroch vrtov v hĺbke od 300 do 500 metrov spoločnosť aktuálne pracuje na druhom v lokalite Železničný rad. Jeden prieskumný vrt by do konca roka mali vykonať ešte v časti Kohútovo. Prieskum má zistiť, či sa v daných lokalitách nachádzajú drahé kovy ako zlato a striebro, ale aj olovo, meď či zinok.
Podporia aktivity súvisiace s baníctvom
Prieskumné územie v Novej Bani pridelilo spoločnosti ministerstvo životného prostredia. „V zmysle zákona máme právo vstupovať na tieto mestské pozemky za primeranú náhradu. Mestu sme ešte pred vykonaním prieskumu predstavili svoj zámer a po vzájomnej dohode sme prisľúbili, že tu budeme podporovať aktivity súvisiace s baníctvom, aby sme aj my prispeli k rozvoju tradícií v historicky známom banskom regióne,“ vysvetlil konateľ spoločnosti Prospech Slovakia Marian Urban a vyvrátil tak dohady o tom, či bude spoločnosť mestu platiť za vstup na mestské pozemky nájom.
„Spoločnosť zatiaľ nevykazuje žiadny zisk, všetky investície, ktoré sa do prieskumu vložili, sú rizikové, nakoľko výsledok môže byť akýkoľvek,“ objasnil Urban. Prvá fáza vrtného prieskumu síce potrvá len niekoľko mesiacov, jeho príprave však predchádzalo dlhšie obdobie.
„Študovali sme archívne údaje, digitalizovali sme mapy starých banských diel a zhromažďovali sme informácie. Vrty sú finálnou fázou tejto prieskumnej etapy, ktorá ukáže, či sa v novobanskom ložisku ešte nachádzajú nejaké kovy“ dodal Urban s tým, že zatiaľ sa prieskumom v Novej Bani zaoberajú zhruba rok. Ak sa výsledok prieskumu preukáže pre firmu ako priaznivý, pokračovať by sa malo ďalšie tri roky.
Chcú informovať aj širokú verejnosť
Spolupráca s mestom je podľa Urbana zatiaľ bezproblémová. „Prisľúbili sme mestu, že ich o výsledkoch prieskumu budeme informovať,“ povedal. Podľa neho však oveľa citlivejšie vnímajú záležitosť týkajúcu sa vrtov samotní obyvatelia.
„Samozrejme, ide o zásah do prostredia, aj keď len minimálny, tak, ako pri každej činnosti človeka. Po skončení vrtných prác vrátime vrtné plošiny do pôvodného stavu,“ pokračoval Urban s tým, že všetko podlieha prísnym bezpečnostným opatreniam.
„Nakoľko momentálne vykonávame vrty mimo obytnej zóny, v priemyselnej časti, vŕtame prakticky nonstop. Aj cez deň, aj v noci, nakoľko je to lepšie pre bezpečnosť samotného vŕtania,“ tvrdí Urban. Ak by však hluk ozývajúci sa z vrtných plošín obťažoval ľudí, sú ochotní prispôsobiť sa a pracovať len počas dňa. Vyvrátil aj fámy súvisiace s tým, že sa pri vrtoch používajú chemikálie.
„V minulosti sa na Slovensku pri spracovávaní kovov z ťažby, nie pri prieskumoch, používal kyanid. Ten však Slovensko spoločne s ďalšími dvoma európskymi krajinami nedávno zakázalo,“ vysvetlil Urban, s tým, že v prípade pozitívneho prieskumu a následnej podzemnej ťažby rúd, sa s použitím kyanidov neráta. Ako spomínal vyššie, vrty by mali byť ukončené do zimy tohto roka.
„Práve zimné obdobie bude slúžiť na vyhodnocovanie získaných údajov. Ak budú výsledky pozitívne, máme záujem pokračovať ďalej,“ dodal Urban s tým, že o výsledkoch prieskumu nemajú problém informovať aj širokú verejnosť.
„Ak bude záujem zo strany obyvateľov, nemáme problém zorganizovať komunitné stretnutie,“ povedal.