Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky

Martin Vaculík sa vracia do plochodrážnej Grand Prix

Boje o Grand Prix 2017 vyvrcholili vo švédskej Vetlande.

(Zdroj: Igor Fellner)

ŽARNOVICA. Na štart pretekov Challenge sa postavil aj pretekár Speedway Clubu Žarnovica Martin Vaculík, ktorý sa už po prvých jazdách zaradil k horúcim adeptom na tri postupové miesta do budúcoročného seriálu Grand Prix.

Prvý Slovák

Martin ako prvý Slovák štartoval v Grand Prix v roku 2012, kedy z pozície náhradníka premenil svoj prvý štart v poľskom Gorzówe na senzačné víťazstvo. Do konca sezóny stihol odjazdiť polovicu seriálu a skončil na perfektom jedenástom mieste. Pre rok 2013 od organizátorov za svoj výkon dostal divokú kartu na celý seriál. V ňom mu nakoniec patrilo celkové štrnáste miesto. Aj vďaka tomu je Martin Vaculík najúspešnejší pretekár v 85-ročnej histórii plochej dráhy na Slovensku.

A práve po trojročnej prestávke si Martin vybojoval miesto medzi svetovou elitou. Preteky, ktoré sa často v médiách nazývajú aj pretekmi roka, keďže v nich bojujú skúsení harcovníci s dravými juniormi o účasť do ďalšieho ročníka GP a postúpiť zo šestnástky môžu len traja, vyhral vo švédskej Vetlande Poliak Patryk Dudek, ktorý len pred rokom začal druhé etapu svojej kariéry po ročnom dopingovom dištanci.

Jediný premožiteľ

On bol jediným premožiteľom Martina Vaculíka, ktorý nazhromaždil štrnásť bodov a s prehľadom obsadil druhé miesto. Za ním sa umiestnil Švéd Fredrik Lindgren, dlhoročný účastník GP, ktorý si tak poistil miesto aj v ďalšom ročníku seriálu. V poli porazených ostali také mená ako Kenneth Bjerre (niekoľkonásobný účastník GP), Piotr Pawlicki (momentálne ôsmy najlepší v GP 2016), či Krzysztof Kasprzak (vicemajster sveta 2014).

Netreba ani pripomínať, že je to obrovský úspech nielen Martina Vaculíka, či slovenskej plochej dráhy, ale aj slovenského motocyklového športu, ktorý Martin reprezentuje od roku 2005.