

Podľa slov generálneho riaditeľa akciovej spoločnosti Levitex v Leviciach Stanislava Horniaka poklesol hospodársky výsledok, znížil sa odbyt a celkový dopyt po výrobkoch. Čínske textilné výrobky ľudia kupujú i napriek horšej kvalite, lebo sú lacnejšie.
„Veril som, že raz príde doba, keď zdravotníctvo bude mať peniaze. Pravdou však je, že v zdravotníckych inštitúciách máme najviac pohľadávok po splatnosti,“ hovorí riaditeľ.
V Levitexe sa snažia rozšíriť výrobný sortiment. Možnosti sú však limitované existujúcou technológiou.
„Menili sme strojné zariadenia v pradiarni. V tkáčovni sme investovali do vzduchových strojov. Útok, teda niť, je prenášaná vzduchom. Predtým sa prenášala mechanicky, člnkom. Nárazy spôsobovali hluk,“ vysvetľuje. Práve hluk, ktorého intenzita dosahovala sto decibelov, spôsoboval vysokú práceneschopnosť a únavu zamestnancov. Dostávali príplatky, ale náročné pracovné prostredie bolo treba radikálne riešiť.
Kúpili nové stroje z Talianska, ktorými čiastočne odbúrali hlučnosť, a to o 15 až 20 decibelov. Tieto stroje sú aj výkonnejšie. Jeden stroj nahradí päť s tým istým efektom. Racionálnou výmenou sa uvoľnili aj priestorové kapacity, ktoré prenajali zahraničným firmám.
Plynofikáciu jedného rámu v zušľachťovni budú financovať z prostriedkov štrukturálnych fondov Európskej únie. Schválených už majú 5 miliónov korún.
Ešte dnes splácajú revolvingový úver z roku 1984. Ekonomickú bilanciu postupne vylepšovali a zadĺženosť z roka na rok klesá.
„Základnú surovinu – bavlnu – nakupujeme za trhové ceny od burzových firiem, kde sa makléri zaoberajú výlučne nákupom a predajom bavlny. Ide o anglické a švajčiarske spoločnosti,“ vysvetľuje riaditeľ princíp nákupu bavlny.
V Levitexe sa bavlna spracováva od fázy, keď je surovinou, až po finálny produkt.
Za posledné tri roky klesla produkcia v Levitexe o štvrtinu. Podľa riaditeľa Stanislava Horniaka musia pri súčasnom stave štyristo zamestnancov vyrobiť a predať produkciu za štyristo miliónov korún. Vtedy začne byť výroba rentabilná.