Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Najšikovnejšia mamička na Slovensku je zo Slaskej: Broňa (24) zarába popri materskej

Bronislave Froncovej otvorila dvere do podnikania práve jej 19-mesačná dcérka Mia. „Keby nebolo jej, k šitiu nosičov by som sa nedostala,“ priznáva mamička.

Bronislava sa popri materskej dovolenke živí šitím ergonomických nosičov pre bábätká. Na fotografii so svojou dcérkou, Miou. Bronislava sa popri materskej dovolenke živí šitím ergonomických nosičov pre bábätká. Na fotografii so svojou dcérkou, Miou. (Zdroj: Archív Bronislavy Froncovej)

SLASKÁ. Ruku na srdce. Koľko mamičiek dúfa, že si aj počas materskej dovolenky budú plniť svoje sny a nájdu si hobby či prácu, v ktorej sa budú môcť realizovať a zarábať si na seba aj popri výchove svojho dieťatka? Že je to nemožné? 

Bronislava Froncová zo Slaskej vám dokáže, že žena na materskej dovolenke nemusí svoje sny s príchodom dieťatka odsúvať hneď nabok. Mladá mamička totiž okrem výchovy svojej 19-mesačnej dcérky Mie vyrába a sama šije ergonomické nosiče pre deti. Vďaka nosičom vyhrala aj súťaž Čo dokáže mama, prostredníctvom ktorej sa jej otvorili dvere do biznisu, ktorým sa dnes ako mamička na materskej aj živí.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo dokáže mama? 

K výrobe nosičov sa dostala po pôrode svojej dcérky. „Za všetko vďačím svojej dcére. Nebyť jej, nikdy by som sa k nosičom nedostala a možno by sa môj život obrátil iným smerom,“ začína svoje rozprávanie mamička, ktorá by svoju prácu, rovnako ako svoju rodinu, nevymenila za nič na svete. 

„Moja dcérka bola veľmi dobré bábätko. Celé dni iba spala, nestihla som ju poriadne uložiť do postele a už spala. Jednoducho, spachtoš,“ hovorí s úsmevom Bronislava. Po troch mesiacoch sa však situácia začala meniť a Mia začala horšie spávať, nepomáhal ani kočík. 

Tak sa Bronislava dostala k šatkovaniu, teda k metóde nosenia detí pomocou uviazania šatky. „Kúpila som si svoju prvú elastickú šatku pre bábätká, ktorá mala asi päť metrov. Nakoľko meriam niečo cez 150 centimetrov, šatku som si nevedela uviazať a začínala som byť nervózna a spotená nielen ja, ale aj moje dieťa,“ pokračuje v rozprávaní mamička, ktorá po neúspešnom pokuse o šatkovanie začala uvažovať nad nosičom pre bábätká. V obchodoch však ani jeden nebol podľa jej predstáv.
 „Na trhu je ich mnoho, ako dnes všetkého. Boli také nosiče, ktoré sa mi páčili dizajnom, ale boli nepraktické. Nosič, ktorý bol praktický a dali sa na ňom napríklad krížiť popruhy, sa mi zas dizajnovo nepáčil,“ hovorí Bronislava, ktorá dlho nezúfala a zo skrine vytiahla starý šijací stroj. Oprášila ho a rozhodla sa ušiť si vlastný nosič. Aj dizajnovo pekný, aj praktický. 

Skryť Vypnúť reklamu

„Mala som doma dva roky šijací stroj, ktorý som si kúpila s víziou, že si raz na ňom budem šiť vlastné oblečenie, no po dvoch legínach skončil v skrini. Vytiahla som ho, až keď som začala šiť svoj prvý nosič,“ hovorí so smiechom mladá mamička. Na internete objavila postupy, ako na to, a pustila sa do práce.

„Zohnala som si materiál a ušila som si svoj prvý nosič, ktorý sa mi, napodiv, podaril, a bol presne podľa mojich predstáv,“ hovorí Bronislava a zároveň dodáva, že svoj prvý výrobok má odložený doteraz. 
Nuž a ako to býva, chýry o nosičoch sa rozniesli, a tak sa z jedného nosiča stalo hneď niekoľko. Bronislava ich zopár ušila aj svojim kamarátkam.

Zlom však nastal vtedy, keď sa prostredníctvom Facebooku prihlásila do celoslovenskej súťaže Čo dokáže mama, kde sa jej podarilo vyhrať prvé miesto a tak sa jej otvorili brány do sveta podnikania na vlastnej nohe a ľudia sa o jej výrobkoch začali dozvedať. 

Skryť Vypnúť reklamu

Tento rok si podnikavá mamička založila živnosť, začala spolupracovať s e-shopom, ktorý ju na spoluprácu oslovil ako prvý. „Ľudia z e-shopu ma na spoluprácu oslovili ešte počas toho, ako som šila nosiče popri dieťati a vysokej škole. Vtedy som ich však odmietla, nakoľko aj kvôli škole nebol na také veci čas. O nejaký čas sa mi ozvali znova, mala som už po škole, tak som neváhala a už skoro pol roka šijem nosiče pravidelne,“ vysvetľuje mladá mamička. 

Nosenie má niekoľko výhod

Prejdime teda k nosičom samotným. V čom je ich výhoda oproti klasickým kočíkom? Bronislava má jasnú odpoveď. „Keby som si mala vybrať medzi kočíkom a nosičom, volím jasne nosič. Kočík síce máme, ale veľmi ho nepoužívame.“ Podľa nej je prirodzené, že spojenie matky a dieťaťa zostáva aj po pôrode. Navyše taký nosič je oproti kočíku v mnohých prípadoch oveľa praktickejší.

„Nosič chytíš, zapneš, odopneš a je. Výhodou sú prázdne ruky, ktoré počas nosenia dieťaťa mamička má. S nosičom sa dá lepšie nakupovať, pohybovať, ale aj cestovať napríklad v autobuse, kam nemusíte nakladať a vykladať kočík,“ vysvetľuje Bronislava. „Pri nosení dieťatka nie som ničím obmedzovaná, malú stále dojčím, tak je prakticky vždy pri zdroji,“ hovorí s úsmevom.

Často chodia na prechádzky so psom, či do prírody na huby, a aj vtedy sa ukazuje praktickosť nosiča. Aj nosenie detí má však svoje pravidlá. „Najlepšie je dieťatko nosič v nosiči od troch mesiacov. V nosiči sa nosia zvyčajne deti do 20 kilogramov, ale pokojne unesie aj ťažšie,“ vysvetľuje Bronislava. Ľudia si vraj často pletú nosič s takzvanou klokankou. Podľa mamičky je však medzi nimi obrovský rozdiel. 

„Klokanka má vystužený chrbátik, ale nemá ho prirodzene zaguľatený. Tým pádom zabraňuje prirodzenému zaguľateniu chrbátika,“ dodáva. Dôležitá je aj šírka chrbtovej opierky. Klokanka ju má úzku, pričom ergonosič siaha od kolienka po kolienko. To znamená, že v nosiči má dieťatko nožičky a zadoček do tvaru M, pričom v klokankách doslova visí,“ vysvetľuje ďalej. 

Výhodou ergonosiča je aj to, že dieťatko je, či už pri nosení spredu alebo na chrbte, vždy otočené tvárou k nositeľovi. Čo sa Broniných nosičov týka, zaujímalo nás, v čom sú také výnimočné, a čo podľa nej rozhodlo o tom, že sa jej mamičkovskú súťaž podarilo vyhrať. 

„Páčia sa mi hravé nosiče, veselé, farebné, možno preto sa mi s nimi podarilo presadiť v súťaži,“ myslí si.
Ušiť nosič pritom nie je žiadna sranda. Výroba jedného dokáže zabrať aj celý deň. Základom nosiča je šatka, ktorú si mladá mamička nastrihá. Do ramenných popruhov sa vloží výplň. Tá sa takisto vloží aj do bedrového pásu a celé sa to zošije dokopy. „Nosiče sú stavané tak, aby boli pohodlné aj pre matku aj pre dieťatko,“ dodáva Bronislava, ktorá už vyrobila viac než sto nosičov.

„Keby som mohla a ráno vstanem a celých osem hodín sa venujem šitiu, samozrejme by bol výkon iný. Mám však dieťa a partnera, ktorým sa popri práci venujem,“ dodáva s tým, že keď sa poponáhľa, vie za deň vyrobiť aj dva nosiče. „Každý nosič sa snažím oživiť aj nejakým doplnkom. Napríklad k nosičom vyrábam mini kabelky či kapucne, ktoré sa k nim dajú pripnúť,“ vymenúva Bronislava.

Nosiče sú rozdelené na mini a maxi s tým, že ich šírka a dĺžka sa dá nastaviť. Cena jedného takého nosiča sa pohybuje v rozmedzí okolo 150, 160 eur. „Odvíja sa najmä od konkrétnej šatky, od jej značky či kvality. Sú šatky, ktoré stoja aj 140 eur,“ vysvetľuje mamička, ktorá nosiče vyrába najmä preto, aby si ich mamičky mohli dovoliť. 
„Aj do kočíka treba zainvestovať niekoľko stoviek eur, podobne je to aj s nosičom, aj keď ten je cenovo dostupnejší, čo j je ďalšou výhodou,“ vysvetľuje.

Nosič verzus detský kočík 

Dokáže teda nosič v budúcnosti úplne nahradiť kočíky? Podľa Bronislavy kočík nie je vôbec potrebný. Všetko ale závisí od rodičov. „Poznám mamičky, ktoré vôbec kočík nekupovali a všetko zvládli šatkovaním,“ hovorí. 
Existuje dokonca aj nosiaca bunda.

Je to klasická bunda so zipsom, na ktorú sa dá pripnúť taká vsadka, aby sa do nej vošlo aj dieťatko. „Do bundy sa vloží nosič, bunda ho obopne po celej šírke a bábätko uchráni pred vonkajšími vplyvmi. Vsadka sa potom dá jednoducho odopnúť a bundu môžete nosiť ďalej ako klasickú bundu, nie ako nosiacu,“ vysvetľuje Bronislava.
Po nosičoch je podľa jej slov dopyt.

Aby nosenie detičiek dostali do povedomia ľudí, Bronislava sa spoločne s ďalšími mamičkami zúčastňuje aj pravidelných sprievodov. „Je to o tom, aby sa ľudia o tom dozvedeli. Stále je to u nás konzervatívne. Najmä starší ľudia vidia mamičku s nosičom a nie v kočíku.

Veľa mamičiek má negatívne skúsenosti, že sa stretli s tým, že im ľudia povedali, že na ne zavolajú políciu, že týrajú deti a podobne,“ hovorí Broňa. „Plače dieťa v kočíku, to je normálne ale keď plače dieťa v nosiči tak si už myslia, že je týrané,“ tvrdí. Bronislavu momentálne čaká ešte jedno testovanie. 

„Keď všetko vyjde tak, ako má, môžeme oslovovať už aj zahraničné spoločnosti, zatiaľ sa však snažíme pokrývať len slovenský trh,“ vysvetľuje. Vo svojej práci sa našla, vie si pri nej rozdeliť svoj čas. Mamičkám odkazuje: „Hlavne, aby vás to bavilo, keď vás to nebude baviť a budete to robiť s vidinou peňazí, nikdy to nebude ono,“ dodáva Broňa.

„Viem si aj zarobiť a viem stráviť čas aj doma, aj keď to nie je vždy jednoduché. Dôležité je si však zadeliť čas a nebáť sa poprosiť o pomoc aj iných. „Napríklad také ukladanie bielizne je výsada môjho chlapa. A to nie je všetko, vyskúšal si aj nosenie detí. Nosiče sú aj pre chlapov, nemusia sa ich báť,“ dodáva na záver mamička. 

 

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 215
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 30 456
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 244
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 197
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 617
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 539
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 463
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 740
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 432
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 812
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Dušan Andrašovský

Bol šikovný hokejista a stále to je skromný chalan. Dušan Andrašovský spomína na svoju bohatú kariéru.

1 h
Ilustračné foto

V Žiarskom okrese bude testy na základe súčinnosti samospráv vykonávať 45 odberových tímov.

24m
MUDr. Milan Maňkoš

Doktor Milan Maňkoš celý život pôsobil na chirurgickom oddelení a v chirurgickej ambulancii.

3 h
Ilustračné foto

Žiarska nemocnica začne od pondelka 25. januára s očkovaním určených skupín ľudí. Vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 tak môžu absolvovať aj seniori.

4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédiu vyšetruje polícia.

20. jan

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

24 h

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

19. jan

Zoznam miest pribežne dopĺňame.

20. jan

Už ste čítali?