ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari bude platiť nové všeobecne záväzné nariadenie o podmienkach držania psov. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo po tom, čo predchádzajúcu normu zrušilo v reakcii na protest prokurátora.
Podľa nového nariadenia sa voľný pohyb psov zakazuje na 52 uliciach, pričom toto číslo zároveň vyjadruje celkový počet ulíc v Žiari. Miesta, kde zákaz platí, treba pritom označiť upozorneniami.
„Celé mesto bude oblepené tabuľkami so zákazom voľného pohybu psov. Slovenská rarita. Zas budeme v niečom svetoví,“ upozornil na našom Facebooku Zdeno Halama s tým, že výroba označení budú pre mesto zbytočne vyhodené peniaze.
„Každý psičkár vie, či si môže svojho psa dovoliť pustiť navoľno alebo nie. Nie podľa niekoho zákazu, ale podľa povahy a výcviku psa,“ tvrdí.
Primátor: Bolo by to komické
Radnica argumentuje, že sa len snažila dať svoje nariadenie do súladu s platným zákonom. „Prokurátor nám v proteste vytkol, že mesto nemá právo určovať niečo nad rámec zákona, a tiež absenciu zreteľného označenia miest, kde je zakázaný voľný pohyb psa a kde je zakázaný vstup so psom,“ vysvetlil náčelník mestskej polície Róbert Šiška, prečo pristúpili k zmene.
Označí teda mesto všetky ulice a ich zákutia stovkami zákazových tabúľ a bude dôsledne napĺňať svoju vlastnú normu? „Ak by sme to brali doslovne, vyzeralo by to komicky a hyzdilo by to mesto. Ani neviem, koľko nálepiek alebo tabuliek by na to bolo treba,“ zareagoval primátor Žiaru Peter Antal s tým, že obmedzenia vyznačia len tam, kde by sa nemali ľudia a psy pohybovať naraz.
„To sú najmä oddychové zóny, kde sa zdržuje veľký počet mamičiek s deťmi. Práve od nich som zaznamenal sťažnosti, že nie je možné, aby sa na jednom mieste hrali deti a voľne behali psy,“ povedal.
Podobne odpovedal aj šéf mestskej polície. „V prvej fáze sa zameriame na tie miesta, kde sme aj v minulosti zaznamenali najväčšie problémy, kde sa majitelia a chovatelia psíkov správali nedisciplinovane,“ naznačil s dôvetkom, že pôjde o oddychové a piknikové zóny, športoviská či ihriská, a to najmä tie, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
Prisľúbil citlivý prístup, aby sa množstvom a veľkosťou tabuliek nenarušil estetický ráz mesta. "Tam, kde je možné umiestniť tabuľky, napríklad na oplotenie ihriska, umiestnime tabuľky, tam, kde priestor nebude, tam dáme nálepku napríklad na stĺp verejného osvetlenia,“ priblížil.
Pri kontrole dodržiavania nových pravidiel sa mestskí policajti podľa jeho slov zamerajú najmä na medziblokové priestory a obytné zóny. Periférne časti mesta hraničiace s trávnatými a lesnými porastmi ostanú aj naďalej mimo ich zorné pole.

Mesto sľubuje aj ohradené plochy
Budú vôbec psičkári môcť niekde na území Žiaru pustiť svojho psa navoľno? Radnica odkazuje, že áno, a to na troch plochách, ktoré na tento účel vyhradila už pred rokmi. „Je to zóna na Ulici. M. Benku na sídlisku Podvršky, plocha na Sládkovičovej ulici medzi nemocnicou s poliklinikou a Sociálnou poisťovňou a trávnatý priestor na Hviezdoslavovej ulici. Ide o pozemky mesta, zreteľne označené a vybavené kontajnermi na psie exkrementy,“ spresnil Šiška.
V budúcom roku chce mesto sprístupniť aj minimálne dve nízkym pletivom ohradené plochy s prekážkami pre psy.
„Vyplynulo to z požiadaviek ľudí, ktorí vlastnia psov, a videl som to aj v zahraničí. Budú to bezpečné miesta s lavičkami pre majiteľov, kde sa pohybujú len psy a nehrozí, že ujdú alebo niekomu ublížia,“ objasnil zámer žiarsky primátor.
Kde presne takýto priestor psičkári nájdu, zatiaľ nekonkretizoval. „Ale jeden zrejme vytvoríme na Tajovského ulici, ďalší na sídlisku Podvršky alebo na Hviezdoslavovej ulici,“ naznačil.