ŽIAR NAD HRONOM. Vianoce budú tento rok v Žiari nad Hronom plné noviniek a prekvapení. Nielen, že sa po dlhej dobe na žiarskom námestí počas tohto obdobia rozžiari opäť živý stromček. Pod ním by mal pribudnúť drevený betlehem. A to nie hocijaký, ale rovno v životnej veľkosti.
Ako bude vyzerať, je zatiaľ prekvapením. Nám sa však podarilo nahliadnuť do pracovne žiarskeho umelca, rezbára Andreja Jánošku, a tak sme si hotový betlehem mohli pozrieť medzi prvými.
Drevo poskytlo mesto
Žiarsky rezbár Andrej Jánoška je vo svojom meste pomerne známy. Jeho plastiky zdobia napríklad žiarsky park či novovybudovanú oddychovú zónu. S myšlienkou vytvoriť tradičný betlehem oslovil Andreja počas minuloročných vianočných trhov práve primátor mesta Peter Antal.
„Primátor ma oslovil s tým, že by chcel zmeniť vianočnú atmosféru tým, že sa chce vrátiť k tradičnému živému vianočnému stromčeku. Preto sa ma spýtal, či by som k nemu nevytvoril betlehem,“ začína svoje rozprávanie rezbár, ktorý mal spočiatku síce obavy a potreboval čas na rozmyslenie. „Bola to pre mňa výzva, predsa len, je to zodpovednosť a prvýkrát som mal na starosti vytvoriť niečo takého veľkého rozsahu,“ hovorí Andrej.
Nakoniec však téma Vianoc, pokoja a lásky predsa len prevážila obavy a do súsošia sa rezbár pustil. S rezbou začal začiatkom apríla, zhruba do konca augusta mal plastiky hotové. Sochy sú z lipového dreva, no nie hocijakého.
Pochádzajú totiž z líp, ktoré mesto koncom februára počas vegetačného obdobia vypílilo na Svätokrížskom námestí. „Vypílilo sa sedem líp, z ktorých som vybral tie najhrubšie kláty. To drevo má väzbu na históriu tohto regiónu a je súčasťou starého Žiaru,“ hovorí s úsmevom Andrej.

Betlehem odhalia počas Vianoc
Základ betlehemu tvoria jasličky s Ježiškom. „Jasličky vo všeobecnosti slúžia ako kŕmidlo pre zvieratká, čo mnohým doteraz nie je celkom jasné,“ vysvetľuje Andrej a poukazuje na fakt, že Mária porodila Ježiška v maštali, kde ho uložila do jasličiek. Nad Ježiškom bdie jeho matka Mária, ktorá sa modlí. V pozadí zas stojí Jozef. Toho vykreslil rezbár ako pútnika. O tom, podobne ako aj o iných postavičkách, si Andrej zisťoval informácie na internete.
„Jozef bol stolár, vyobrazovaný buď so stolárskym náradím alebo s pútnickou palicou. Nakoniec som sa rozhodol pre palicu, ktorá do určitej miery symbolizuje berlu pápežov,“ vysvetľuje rezbár. K Betlehemu v tú noc, keď sa Ježiško narodil, prišli aj pastieri so svojím stádom.
„Vyrezal som pastierika, ktorému som symbolicky dorobil píšťalku a k nohám zas jahniatko,“ pokračuje Andrej.
Druhý pastier drží džbán s pomyselným ovčím mliekom. Ovečky, somárik či kravička sú takisto súčasťou dreveného betlehemu. K betlehemu patrí aj bežný ľud, ktorý sa prišiel pokloniť Ježiškovi. Zastúpenie ľudu tu má chlapček s dievčatkom.

Vrcholové dielo
„Chlapček nesie jahniatko a dievčatko zas darček pre Ježiška v košíku,“ opisuje jednotlivé prvky rezbár. Na náboženskú symboliku poukazuje anjel, ktorý pastierom zvestoval zvesť o narodení Ježiška. „Anjelovi som dal do rúk kyticu ľalií, ktoré symbolizujú čistotu či panenstvo,“ vysvetľuje Andrej.
Výroba jednej sochy trvala približne dva týždne. Pri práci sochár používal elektrické dláto, brúsky či kotúče.
„Môžem povedať, že to je moje vrcholové dielo. Aj keď predpokladám, že ešte budem robiť nejaké plastiky, ale takého veľkého rozsahu už asi nie,“ hovorí rezbár. „Je to v podstate také vyvrcholenie mojej komornej tvorby a som rád, že som sa do toho pustil. Predsa len, už mám svoje roky a človek je rád, že po ňom nejaká stopa zostala,“ dodáva.
Troch kráľov tento rok v betleheme nenájdete. Rezbár ich plánuje dotvoriť na budúci rok. Jeho dielo bude počas vianočných sviatkov po celý čas pod prístreškom, chránené pred snehom či inými vonkajšími vplyvmi. „Sochy sú nalakované, aby vydržali minimálne dvadsať rokov,“ dodáva rezbár s tým, že betlehem bude mesto používať každoročne.
