KREMNICA. V Kremnici môže vzniknúť nová obytná zóna. Mesto urobilo prvý krok a dalo vypracovať územný plán zóny Veterník, teda plochy vymedzenej firmou Elba a ulicami S. Chalupku a Veternícka.
Väčšina pozemkov je pritom mestská, výnimkou je areál bývalej škôlky, ktorý je v súkromných rukách.
Avizujú desiatky domov a bytov
Podľa zverejneného návrhu, ktorý možno písomne pripomienkovať do 2. novembra, by na tejto ploche mali v budúcnosti vzniknúť rodinné domy aj bytovky. „Návrh počíta s piatimi bytovými okrskami, z ktorých každý sa dá postaviť samostatne. Sú navrhnuté tak, aby sa dali napojiť na miestne komunikácie a siete, keďže stavať sa zrejme nebudú naraz, ale postupne,“ priblížil spracovateľ územného plánu zóny Dušan Hudec s tým, že na ploche môže vyrásť maximálne 45 rodinných domov, päť dovolenkových vila domov a päť bytových domov spolu s 30 až 40 bytmi.
Na začiatku bude podľa jeho slov nutné vybudovanie či dobudovanie infraštruktúry, teda sietí a komunikácií. „V prvej fáze sa dá najľahšie sprístupniť dvanásť stavebných pozemkov pre domy aj miesto pre plánované bytovky,“ naznačil Hudec.
Do plánu musel spracovateľ zahrnúť vzhľadom na historický charakter Kremnice aj pripomienky pamiatkarov. Tí obmedzili podlažnosť stavieb, nadiktovali šikmé strechy a zachovanie výhľadov na historickú časť mesta.

Chcú udržať mladé rodiny v meste
Územný plán by mali v novembri schváliť miestni poslanci, ak sa tak udeje, radnica avizuje okamžité rokovania so správcami sietí.
„Oslovíme plynárov, vodárov, elektrikárov na spoluprácu, aby sme vedeli, s čím nám dokážu pomôcť a čo ostane nákladovo na pleciach mesta,“ povedal primátor Kremnice Alexander Ferenčík.
„Potom sa pustíme do projekcie komunikácií a sietí a až potom do snahy získať stavebné povolenie. Moja predstava je taká, že stavebne to dokáže uskutočniť stabilná firma s tým, že sa to zaplatí z výnosov z predaja pozemkov,“ naznačil Ferenčík, ako by sa mesto mohlo vyhnúť úveru. V budúcnosti podľa neho môže pri samotnej výstavbe bytoviek Kremnica opäť využiť aj možnosti Štátneho fondu rozvoja bývania.
Aký bude v budúcich rokoch kľúč pri výbere záujemcov o kúpu stavebných pozemkov, dnes ešte Ferenčík povedať nevie. Záujem však podľa neho bude značný, keďže v súčasnosti sú možnosti stavať v Kremnici obmedzené.
„Podstatné pre mesto je, aby sme tu zastabilizovali mladých obyvateľov, aby nám neodchádzali, nemáme záujem urobiť z tejto zóny miesto pre sezónnu rekreáciu. Chceli by sme uprednostniť tých, čo tu majú trvalý pobyt. Nechceme, aby pozemky kúpil niekto, kto ich ďalej zobchoduje,“ odpovedal primátor mesta.
Predaj pozemkov však podľa neho bude aktuálny najskôr o rok, o dva.
Kremničan: Dnes je to katastrofa
Krok mesta privítal aj Kremničan Július Chromý, ktorý prišiel na minulotýždňové verejné prerokovanie návrhu.
„Som rád, že mesto začalo niečo robiť. V Kremnici je to v súčasnosti katastrofa, stavebných pozemkov je veľmi málo, keď to porovnám s okolitými mestami a obcami,“ povedal.
Má tri dospelé deti a všetky podľa jeho slov zvažujú kúpu stavebného pozemku pre rodinný dom.
„Keby neprišla táto ponuka, tak by určite uvažovali, že sa obzrú po možnostiach aj niekde inde v okolí,“ dodal.