NOVÁ BAŇA./ŽARNOVICA. Do siete turistických značených trás v žarnovickom okrese pribudla ďalšia. Nová turistická trasa po novom spája dve mestá, ktoré doteraz nespájala žiadna z nich. Začatý projekt, ktorého cieľom bolo prepojiť Novú Baňu a Žarnovicu, sa približne po roku práce podarilo Oblastnej organizácii cestovného ruchu, Región Gron, dotiahnuť do úspešného konca.
„V regióne Gron je už vyznačených mnoho turistických trás, avšak medzi dvoma mestami okresu doposiaľ žiadna turistická značka neviedla. Z iniciatívy Klubu slovenských turistov MTK Tatran Žarnovica a jeho predsedu Jozefa Štefanku sme sa rozhodli túto vec zmeniť a spojiť tak Žarnovicu s Novou Baňou,“ vysvetlila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu, Región Gron, Žofia Hanusová.
Trasu v týchto dňoch dokončujú
Nová turistická trasa označená modrou farbou začína na Námestí svätej Alžbety v Novej Bani a končí pri železničnej stanici v Žarnovici. „Začiatkom apríla sme trasu vyskúšali na vlastnej koži a zistili sme, že je priechodná a vhodná na realizáciu,“ vysvetlila Hanusová s tým, že v týchto dňoch dokončujú maľované značenie na stromoch a stĺpikoch v teréne. "Tabuľky s orientačnými časmi budú osadené po dodaní z ústredia Klubu slovenských turistov, dodala.
Trasa začína v centre Novej Bane, odkiaľ postupne stúpa pomedzi domy smerom na Kohútovo. Míňajúc toto pútnické miesto sa pripája k žltej turistickej značke, po ktorej vedie aj Náučný chodník Zvonička.
V tomto úseku sa trasa sčasti prekrýva aj s najnovším, v poradí tretím novobanským náučným chodníkom Zbojnícke studničky, pri vybudovaní ktorého oblastná organizácia cestovného ruchu mestu Nová Baňa takisto aktívne pomáhala. Trasa v smere do Žarnovice ďalej pokračuje k brezovému háju v lokalite Štamproch. „Tu sa naskytá pohľad na centrálnu časť Novej Bane a zároveň spoza lesa vykúkajú Hrabiny,“ opísala Hanusová.
Vrstevnicou sa turisti dostanú ďalej ku križovatke lesných ciest a k neďalekej čistinke pri horárni Šarvíz. „Na toto miesto sa turisti môžu dostať aj lesnou cestou z Rudna nad Hronom či z Horných Hámrov, z časti Kostivrch,“ podotkla. Nad spomínanou horárňou čaká turistov asi najstrmší výstup, prípadne zostup, ak sa turisti rozhodnú ísť z druhej strany.
Po krátkom čase sa značka trasy dostáva na hrebeň medzi vrchmi Johan a Drienčie, kde sa miestami naskytá výhľad na Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy, Tajch so scenériou novobanských štálov, či Veľké Pole a hrebeň Vtáčnika. Vrch Drienčie trasa ďalej obchádza severozápadnou stranou ponad osadu Kostivrch, kde sa turistom naskytá pohľad na časť Kľakovskej doliny s celými Hornými Hámrami a Vtáčnikom.
Okolo vŕšku Ihanovo sa trasa ďalej dostáva na žarnovickú stranu a na strednej Ihanovskej lúke (v mape značená ako Kováčovo), sa naskytá ideálne miesto na oddych - drevené sedenie. Odtiaľto čaká turistov ešte trojkilometrová etapa cez osadu Oparenovci (Rajčanovci), záhradkársku osadu a okolo žarnovickej kalvárie až pri železničnú stanicu.

Ak si sami netrúfate, môžete sa pridať k miestnemu klubu turistov
„Trasa celkovo meria približne 14,5 kilometra, prekonáva prevýšenie 550 výškových metrov a prejsť ju trvá takmer štyri hodiny,“ priblížila Hanusová a zároveň podotkla, že pramene s pitnou vodou môžu turisti nájsť pod Ihanovskou lúkou aj pri horárni Šarvíz.
Pokiaľ sa turisti nebudú chcieť na trasu vybrať úplne sami, majú podľa Hanusovej sledovať program Klubu slovenských turistov MTK Tatran Žarnovica, ktorý túto vychádzku plánuje zaradiť do turistického plánu na rok 2017.
Zároveň všetkých turistov pozýva aj na prechádzku po novom náučnom chodníku Zbojnícke studničky, ktorý začína pri vodnej nádrži Tajch a končí pri kaplnke Kohútovo.
„Dúfame, že v budúcej sezóne si trasy prejdú viacerí z nás a že ocenia naše snahy a prácu,“ dodala Hanusová, ktorá prezradila, že si pre turistov pripravili ešte jednu novinku. „V budúcom roku by sme radi spolu s Obcou Tekovská Breznica nejakou formou sprístupnili najmladšiu sopku v Strednej Európe - Putikov vŕšok,“ prezradila Hanusová na záver.
