STARÁ KREMNIČKA. Päťročná snaha miestnych dobrovoľníkov o záchranu nevyužívanej historickej železničnej stanice v Starej Kremničke môže vyjsť nazmar. František Kovár, predseda občianskeho združenia Kamenica, ktoré ju má v prenájme, netají sklamanie.
Hoci objekt v roku 2012 ubránili pred búraním a spolu s obcou ho chceli v budúcnosti zmeniť na malé múzeum, jeho osud stále nie je jasný.
Peniaze nemá obec ani združenie
„Po piatich rokoch nám povedali, že za to chcú 10-tisíc eur, hoci sme žiadali, aby nám to predali za symbolickú cenu. Na to nemáme my, ani obec. V minulosti sme práve spoločne s obcou mali predstavu o financovaní z grantov, no železniciam trvalo roky, kým sa vyjadrili, a tá možnosť už nie je aktuálna,“ poznamenal aktivista a pripomenul, že budova je v zlom stave a má deravú strechu.
Železnice SR, ktoré historický objekt vlastnia, tvrdia, že priamy prevod vlastníctva je možný iba na obec. Návrh ceny, ktorý stanovil znalec, nemajú podľa slov hovorkyne železníc Martiny Pavlikovej dôvod spochybňovať.
„V prípade, že nedôjde k dohode medzi ŽSR a obcou Stará Kremnička na uzatvorení kúpnej zmluvy na tento majetok, ponúkne sa na predaj formou ponukového konania,“ potvrdila ďalší postup Pavliková.
V prípade dlhodobého nezáujmu nevylúčila ani to, že železnice opäť zvážia zbúranie.
„Pre mňa je nepochopiteľné, že to nemôžu predať za symbolickú cenu a radšej to nechajú schátrať,“ krúti hlavou František Kovár.
Železnice: Je to len jedna z mnohých budov
Budúcnosť budovy stanice z roku 1872 tak z aktuálneho pohľadu nevyzerá ružovo. Peniaze na jej kúpu momentálne nemá obec ani združenie a železnice ako vlastník do jej obnovy investovať neplánujú.
„Z nášho pohľadu ide o nepotrebný majetok, ŽSR majú vo svojej správe niekoľko stoviek podobných budov a bohužiaľ nedisponujú financiami na záchranu všetkých,“ zareagovala Pavliková s dôvetkom, že stanica v Starej Kremničke nemá štatút kultúrnej pamiatky.
Najrušnejšie obdobie pritom prežila dnes chátrajúca stanica počas druhej svetovej vojny. V roku 1944, v čase SNP, bola svedkom bojov medzi nemeckými vojskami a povstalcami, do ktorých sa neďaleko obce zapojil aj pancierový vlak Štefánik.
O dva mesiace neskôr sa na mieste vykoľajil nemecký vlak so stovkami vojakov a s vagónmi plnými munície a vojenskej techniky.