NOVÁ BAŇA. Studničky a vodné diela v okolí Novej Bane spája nový náučný chodník s názvom Zbojnícke studničky. Ide v poradí už o druhý náučný chodník, ktorý mesto v krátkom období vybudovalo.
Ľudia spoznajú krásne miesta i sa čosi nové naučia
"Naším cieľom je, aby sme prepojili jednotlivé atraktívne lokality v našom meste. Ľuďom sprostredkovali krásne miesta a povedali im čosi o tom, kde sa nachádzajú a čo je tu zaujímavé," uviedol dnes na slávnostnom otvorení chodníka primátor Novej Bane Ján Havran.
Náučný chodník Zbojnícke studničky približuje význam vody v ekosystéme lesa. "Spolupracovali sme pri ňom spolu s Národným lesníckym centrom a myslím si, že okrem toho, že sprostredkuje ľuďom pekné miesta v našom lese, tak im niečo povie aj o význame lesa a význame vody v ekosystéme," dodal Havran. Ako priblížila projektová manažérka mesta Lenka Bieliková, chodník má dĺžku desať kilometrov.


Do obnovy studničiek sa zapojili aj poľovníci
Jeho trasa vedie od vodnej nádrže Tajch, cez Jarmilu, Johanskú studničku, Lipinskú studničku, Zadný Šarvíz Zbojnícke studničky, Hraškovu studničku, Predný Šarvíz až po Kohútovo studničku Rovienku. "Každú studničku sme vynovili kamenným obložením a dali sme jej drevenú striešku. Každá studnička má svoj reliéf, na ktorom je zobrazené niečo, čo je pre ňu charakteristické. Zároveň je to opísané aj na informačných tabuliach," priblížila Bieliková s tým, že v rámci budovania chodníka bol tiež vyčistený rybník Jarmila.
Do obnovy studničiek sa mohla zapojiť aj verejnosť. Túto možnosť podľa Bielikovej využila Poľovnícka spoločnosť mesta Nová Baňa, ktorá obnovila studničku Rovienka v Kohútove. Na vybudovanie chodníka získalo mesto dotáciu
z Banskobystrického samosprávneho kraja vo výške 4000 eur, sumou 11.000 eur prispelo na jeho realizáciu aj z vlastného rozpočtu.

