PRESTAVLKY/NEVOĽNÉ. Hoci legislatíva, ktorá umožňuje pochovávať potratené či predčasne odňaté ľudské plody, je v platnosti už roky, niečo také nie je vôbec samozrejmosťou. O tejto možnosti často nevedia samotní rodičia, no ani lekári či právnici nemocničných zariadení.
Od vlastnej skúsenosti k pomoci iným
Na Slovensku zatiaľ existujú len dve miesta, kde môžu rodičia svoje dieťatko dôstojne pochovať a obe sa nachádzajú v našom regióne. K prvému v Nevoľnom, ktoré slúži od roku 2013, nedávno pribudlo aj ďalšie – v obci Prestavlky. Iniciátorkou zriadenia týchto miest v oboch obciach je Magdaléna Poloňová z Prestavĺk.
Pocit, keď matka príde o svoje očakávané dieťa, totiž zažila na vlastnej koži a sama vie, aké ťažké je vyrovnať sa s takouto stratou. Aj na základe vlastnej skúsenosti, aj na základe myšlienky, ktorú jej vnukla jej dcéra, bioetička, sa Magdaléna rozhodla vniesť medzi ľudí osvetu o možnosti pochovávania potratených detí. Prvým krokom bolo založenie občianskeho združenia Tóbi.
„Na základe združenia Tóbi som informovala širokú verejnosť rôznymi spôsobmi, dokonca dodnes poskytujeme rodičom potratených detí bezplatnú poradenskú starostlivosť,“ vysvetľuje Magdaléna.
V roku 2012 si však Magdaléna spoločne s terajším kremnickým poslancom Jaroslavom Slašťanom uvedomili, že by mali rodičom poskytnúť aj hmatateľnú pomoc. „Iniciovali sme preto vybudovanie pohrebného miesta pre potratené deti v Nevoľnom, ktoré sa stalo vôbec prvým takýmto miestom na Slovensku,“ približuje.
Starosta Nevoľného Štefan Henžel hovorí, že záujem o využitie vyhradenej časti cintorína v obci majú zatiaľ najmä ľudia z iných kútov Slovenska.
„Je to paradox, ale zatiaľ sme tu mali najmä rodičov z iných krajov, naposledy napríklad z Martina. Zrejme je to aj tým, že ľudia v takejto situácii vyhľadávajú anonymitu aktu,“ poznamenal.
V tomto roku pochovali na mieste pozostatky dvoch plodov, dokopy ich tam uložili zatiaľ šesť, všetky v biologicky rozložiteľných nádobkách.

Iniciatívu podporuje. Vyzýva aj ďalších
Pre rodičov potratených detí je takýto pohreb bezplatný. „Občianske združenie Tóbi si zaplatilo na obecnom úrade toto hrobové miesto a detičky si sem môžu prísť pochovať nielen ľudia z našej obce, ale aj z celého Slovenska,“ hovorí Magdaléna o novej možnosti v obci Prestavlky.
Pohrebnú službu sa rozhodli úplne vylúčiť. „Rozprávala som sa s rodičmi potrateného dieťatka, ktorí si svoje dieťatko chceli dať pochovať pomocou pohrebnej služby. Tá im za pochovanie vyúčtovala až 590 eur,“ neskrýva prekvapenie Magdaléna.
Plod rodičia môžu pochovať v malých škatuľkách z ľahko rozložiteľného materiálu, dôstojne a ekologicky.
„Samozrejme, najradšej by som bola, keby všetky tieto miesta zostali prázdne, ale žiaľ, aj toto patrí k životu,“ dodáva Magdaléna. Iniciatívu podporuje aj obec na čele so starostom Jánom Abrahámom.
Aby bolo pohrebné miesto ošetrené aj legislatívne, plánujú k všeobecne záväznému nariadeniu o pohrebiskách schváliť doplnok, kde bude toto pohrebné miesto konkrétne špecifikované.
„Vyzývam aj kolegov starostov, aby sa zamysleli nad možnosťou pochovávania potratených detí vo svojej obci. Zákon to umožňuje a určite sa v každej obci nájde mamička, ktorá svoje dieťatko potratila,“ odkazuje starosta.
