Príbeh Slováka Róberta (36): Z au-paira sa stal uznávaný fotograf filmových hviezd

Keď Róbert Víglaský pred šestnástimi rokmi vycestoval za hranice, netušil, ako ďaleko to raz dotiahne. Dnes fotí svetové filmové hviezdy, s niektorými sa dokonca priatelí.

Robert Viglasky s hlavnými predstaviteľmi seriálu Sherlock - Martinom Freemanom a Benedictom Cumberbatchom.Robert Viglasky s hlavnými predstaviteľmi seriálu Sherlock - Martinom Freemanom a Benedictom Cumberbatchom.

VEĽKÁ LEHOTA. Príbehov Slovákov, ktorí sa rozhodli opustiť hranice našej krajiny a vydať sa do zahraničia za lepším životom, poznáme niekoľko. O to viac nás teší, ak sú za hranicami úspešní aj ľudia z nášho regiónu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Róbert Víglaský, ktorý pochádza z malej dedinky neďaleko Novej Bane, z Veľkej Lehoty, odišiel do Veľkej Británie pred šestnástimi rokmi a odvtedy žije neďaleko Oxfordu. Pracuje ako filmový fotograf a fotograf rôznych televíznych produkcií.

Denne je tak v kontakte s filmovými hviezdami svetového formátu a s niektorými z nich sa dokonca priatelí. Róbert si žije svoj americký sen na britský spôsob.

SkryťVypnúť reklamu

Z au-paira fotografom

Na to, že sa o niekoľko rokov bude živiť prácou, ktorú mu závidia davy ľudí, pri odchode do Británie mladý muž ani nepomyslel. „Keď som mal dvadsať rokov, odišiel som do Veľkej Británie učiť sa anglický jazyk a spoznať novú kultúru a krajinu,“ začína svoje rozprávanie Róbert, ktorý podľa jeho slov v zahraničí začínal úplne od nuly.

„Našiel som si prácu ako au-pair cez slovenskú agentúru. Staral som sa o päť detí a angličtinu som ovládal iba minimálne.“ Ako-tak sa s miestnymi dohovoril pomocou slovníka. Ako au-pair Róbert pracoval približne tri roky. „Moja dennodenná práca obsahovala staranie sa o deti či prípravu jedál. Tri menšie deti som brával a vyzdivihoval zo školy, prával som im oblečenie, patrilo k tomu aj žehlenie,“ opisuje svoje začiatky sympatický Lehoťan a pokračuje: „V priebehu dvoch rokov som sa sťahoval s tou istou veľkou rodinou až trikrát, a to z juhu Anglicka do Škótska a potom zo Škótska blízko Oxfordu,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

O fotografovaní v tom čase Róbert veľa nevedel. „Vyštudoval som elektrotechniku na strednej škole v Žarnovici a o fotení som vôbec nič nevedel,“ priznáva. Dostal sa k nemu zhruba v rokoch 2004 až 2005, keď pracoval ako čašník v slovenskej reštaurácii Moya v Oxforde.

„Môj kolega bol Brit a fotograf. Vždy ma veľmi zaujalo, čo nafotil,“ dodáva Róbert, ktorého fotografia zaujala natoľko, že si nasporil na nový fotoaparát Canon a našiel si prácu vo fotoslužbe v Oxforde.

„Od roku 2005 som začala študovať fotografiu popri zamestnaní. Najprv som si spravil ročný kurz City&Guilds, a potom ďalší dvojročný kurz (Higher National Certificate na Oxford and Cherwell Valley College. V rokoch 2008 až 2012 som študoval na vysokej škole University of Westminster v Londýne, kde som úspešne dokončil štúdium s first class BA (Honours) in Photography,“ približuje svoju cestu fotograf, ktorý sa vypracoval až natoľko, že dnes fotí filmové hviezdy na titulky slávnych časopisov a na plagáty.

SkryťVypnúť reklamu

Byť neodbytný sa vypláca

Ako sa k tejto práci dostal? „Od roku 2008 som sa začal zaujímať o filmovú fotografiu. Na univerzite v Londýne som začal fotiť na študentských filmoch a na iných rôznych projektoch. Budoval som si portfólio, získaval cenné skúsenosti a stretával nových ľudí,“ opisuje svoje fotografické začiatky Róbert. Počas štúdia kontaktoval populárneho britského fotografa Alexa Baileyho, ktorý má za sebou vyše 74 veľkých filmov.

„Chcel som byť jeho asistentom. Písal som mu neustále asi pol roka, až som sa vybral na jeho prezentáciu v Birminghame, aby som sa s ním zoznámil. A tu sa potvrdilo, že byť neodbytný sa vypláca. Alex ma zobral za asistenta pre hollywoodsky film Snow White and The Huntsman, ktorý nakrútila spoločnosť Universal Pictures,“ hovorí. Koncom roka 2012 dostal Róbert pozvanie na pohovor s režisérom Ottom Bathurstom a producentkou Katie Swindenovou v Londýne, ktorí chceli fotiť seriál Peaky Blinders, odvysielaný stanicou BBC 2.

„Práve toto stretnutie môžem označiť za najväčší zlom v mojej kariére,“ hovorí Róbert. Peaky Blinders bol teda jeho prvý televízny seriál. Hlavnú úlohu v seriáli stvárnil írsky herec Cillian Murphy, ktorý hral napríklad v Batmanovi či vo filme Inception. „Začiatky boli zaujímavé, dovtedy som nemal žiadne skúsenosti s hercami kalibru ako Cillian. Bol však ku mne veľmi milý a sme dobrými kamarátmi a odvtedy fotím na všetkých častiach Peaky Blinders,“ dodáva Róbert.

Neskôr spolupracoval pri ďalších produkciách pre BBC, ako sú napríklad krimiseriály Luther či Sherlock, ktoré poznáme aj v našich končinách. Stretávanie sa s hviezdami je u mladého fotografa na dennom poriadku. Zaujímalo nás preto, ako sa s nimi pracuje. „Mám niekoľko hercov, s ktorými veľmi rad robím. Určite je to Cillian Murphy či Martin Freeman (Sherlock) a ďalší,“ vymenúva známe osobnosti Róbert. Najviac poctený však bol, keď pracoval s držiteľmi Oscarov, medzi ktorými boli Judi Dench (The Hollow Crown II), Helen Mirren (Woman in Gold) a Jim Broadbent (The Great Train Robbery).

Aký je jeho recept na úspešný život?

Zaujímalo nás tiež, čo je na práci filmového fotografa najzložitejšie. „Asi najťažšie a zároveň aj najdôležitejšie je vybudovať si dobrý vzťah s hercom alebo herečkou. To je základ dobrej spolupráce, či už fotíme na pľaci alebo v ateliéri,“ vysvetľuje fotograf, ktorého teší, že stále stretáva nových ľudí z rôznych krajín a že kvôli práci precestuje kus sveta.

„Za posledných päť rokov som fotil na Islande, v Maroku, Azerbajdžane, v Litve, v Belgicku, v mestách, ako sú Istanbul, Praha, Budapešť. „V tomto roku som začal fotiť pre National Geographic Channel. V Maroku a v Budapešti som fotil pre ich prvú televíznu drámu Mars. Nafotil som aj prvú epizódu ďalšieho televízneho seriálu Genius v Prahe, ktorý režíroval oscarový režisér Ron Howard. Začiatkom roka som fotil Taboo pre BBC a FX, v hlavnej úlohe s Tomom Hardym, ktorý účinkoval vo filmoch ako Mad Max a v The Revenant,“ opisuje svoju prácu uznávaný fotograf.

Na domovinu však popri všetkej tej práci a lesku filmov nezanevrel. „Domov chodím často, samozrejme, chýbajú mi rodina a známi, aj keď môj mladší brat Maroš tiež žije v Anglicku. Je z neho vynikajúci kuchár v Oxforde! Tiež mi chýba slovenská domáca kuchyňa. Mamina veľmi dobre varí a pečie,“ dodáva Róbert s úsmevom.

Skromnosť rodákovi z Veľkej Lehoty nechýba. Sám seba nepovažuje za úspešného. „Ja neviem, či som úspešný, sám to posúdiť neviem, ale môžem povedať, že som veľmi šťastný za prácu, akú mám, a tiež za možnosti, ktoré mi Veľká Británia ponúka,“ hovorí. A aký je jeho recept na to, ako si plniť svoje sny? „Môj recept je tvrdá práca, nevzdávať sa a ísť si za svojím cieľom,“ odkazuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 232
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 493
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 180
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 132
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 941
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 700
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 837
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 359
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 509
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 968
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 448
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 468
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 614
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 877
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 299
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 421
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Vystavené budú v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Medveď hnedý.

Na území Slovenska by mali usmrtiť 350 jedincov.


SITA a 1 ďalší 2

Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 509
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 968
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 448
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 468
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 614
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 877
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 299
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 421
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu