Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Príbeh Slováka Róberta (36): Z au-paira sa stal uznávaný fotograf filmových hviezd

Keď Róbert Víglaský pred šestnástimi rokmi vycestoval za hranice, netušil, ako ďaleko to raz dotiahne. Dnes fotí svetové filmové hviezdy, s niektorými sa dokonca priatelí.

Robert Viglasky s hlavnými predstaviteľmi seriálu Sherlock - Martinom Freemanom a Benedictom Cumberbatchom.Robert Viglasky s hlavnými predstaviteľmi seriálu Sherlock - Martinom Freemanom a Benedictom Cumberbatchom.

VEĽKÁ LEHOTA. Príbehov Slovákov, ktorí sa rozhodli opustiť hranice našej krajiny a vydať sa do zahraničia za lepším životom, poznáme niekoľko. O to viac nás teší, ak sú za hranicami úspešní aj ľudia z nášho regiónu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Róbert Víglaský, ktorý pochádza z malej dedinky neďaleko Novej Bane, z Veľkej Lehoty, odišiel do Veľkej Británie pred šestnástimi rokmi a odvtedy žije neďaleko Oxfordu. Pracuje ako filmový fotograf a fotograf rôznych televíznych produkcií.

Denne je tak v kontakte s filmovými hviezdami svetového formátu a s niektorými z nich sa dokonca priatelí. Róbert si žije svoj americký sen na britský spôsob.

SkryťVypnúť reklamu

Z au-paira fotografom

Na to, že sa o niekoľko rokov bude živiť prácou, ktorú mu závidia davy ľudí, pri odchode do Británie mladý muž ani nepomyslel. „Keď som mal dvadsať rokov, odišiel som do Veľkej Británie učiť sa anglický jazyk a spoznať novú kultúru a krajinu,“ začína svoje rozprávanie Róbert, ktorý podľa jeho slov v zahraničí začínal úplne od nuly.

„Našiel som si prácu ako au-pair cez slovenskú agentúru. Staral som sa o päť detí a angličtinu som ovládal iba minimálne.“ Ako-tak sa s miestnymi dohovoril pomocou slovníka. Ako au-pair Róbert pracoval približne tri roky. „Moja dennodenná práca obsahovala staranie sa o deti či prípravu jedál. Tri menšie deti som brával a vyzdivihoval zo školy, prával som im oblečenie, patrilo k tomu aj žehlenie,“ opisuje svoje začiatky sympatický Lehoťan a pokračuje: „V priebehu dvoch rokov som sa sťahoval s tou istou veľkou rodinou až trikrát, a to z juhu Anglicka do Škótska a potom zo Škótska blízko Oxfordu,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

O fotografovaní v tom čase Róbert veľa nevedel. „Vyštudoval som elektrotechniku na strednej škole v Žarnovici a o fotení som vôbec nič nevedel,“ priznáva. Dostal sa k nemu zhruba v rokoch 2004 až 2005, keď pracoval ako čašník v slovenskej reštaurácii Moya v Oxforde.

„Môj kolega bol Brit a fotograf. Vždy ma veľmi zaujalo, čo nafotil,“ dodáva Róbert, ktorého fotografia zaujala natoľko, že si nasporil na nový fotoaparát Canon a našiel si prácu vo fotoslužbe v Oxforde.

„Od roku 2005 som začala študovať fotografiu popri zamestnaní. Najprv som si spravil ročný kurz City&Guilds, a potom ďalší dvojročný kurz (Higher National Certificate na Oxford and Cherwell Valley College. V rokoch 2008 až 2012 som študoval na vysokej škole University of Westminster v Londýne, kde som úspešne dokončil štúdium s first class BA (Honours) in Photography,“ približuje svoju cestu fotograf, ktorý sa vypracoval až natoľko, že dnes fotí filmové hviezdy na titulky slávnych časopisov a na plagáty.

SkryťVypnúť reklamu

Byť neodbytný sa vypláca

Ako sa k tejto práci dostal? „Od roku 2008 som sa začal zaujímať o filmovú fotografiu. Na univerzite v Londýne som začal fotiť na študentských filmoch a na iných rôznych projektoch. Budoval som si portfólio, získaval cenné skúsenosti a stretával nových ľudí,“ opisuje svoje fotografické začiatky Róbert. Počas štúdia kontaktoval populárneho britského fotografa Alexa Baileyho, ktorý má za sebou vyše 74 veľkých filmov.

„Chcel som byť jeho asistentom. Písal som mu neustále asi pol roka, až som sa vybral na jeho prezentáciu v Birminghame, aby som sa s ním zoznámil. A tu sa potvrdilo, že byť neodbytný sa vypláca. Alex ma zobral za asistenta pre hollywoodsky film Snow White and The Huntsman, ktorý nakrútila spoločnosť Universal Pictures,“ hovorí. Koncom roka 2012 dostal Róbert pozvanie na pohovor s režisérom Ottom Bathurstom a producentkou Katie Swindenovou v Londýne, ktorí chceli fotiť seriál Peaky Blinders, odvysielaný stanicou BBC 2.

„Práve toto stretnutie môžem označiť za najväčší zlom v mojej kariére,“ hovorí Róbert. Peaky Blinders bol teda jeho prvý televízny seriál. Hlavnú úlohu v seriáli stvárnil írsky herec Cillian Murphy, ktorý hral napríklad v Batmanovi či vo filme Inception. „Začiatky boli zaujímavé, dovtedy som nemal žiadne skúsenosti s hercami kalibru ako Cillian. Bol však ku mne veľmi milý a sme dobrými kamarátmi a odvtedy fotím na všetkých častiach Peaky Blinders,“ dodáva Róbert.

Neskôr spolupracoval pri ďalších produkciách pre BBC, ako sú napríklad krimiseriály Luther či Sherlock, ktoré poznáme aj v našich končinách. Stretávanie sa s hviezdami je u mladého fotografa na dennom poriadku. Zaujímalo nás preto, ako sa s nimi pracuje. „Mám niekoľko hercov, s ktorými veľmi rad robím. Určite je to Cillian Murphy či Martin Freeman (Sherlock) a ďalší,“ vymenúva známe osobnosti Róbert. Najviac poctený však bol, keď pracoval s držiteľmi Oscarov, medzi ktorými boli Judi Dench (The Hollow Crown II), Helen Mirren (Woman in Gold) a Jim Broadbent (The Great Train Robbery).

Aký je jeho recept na úspešný život?

Zaujímalo nás tiež, čo je na práci filmového fotografa najzložitejšie. „Asi najťažšie a zároveň aj najdôležitejšie je vybudovať si dobrý vzťah s hercom alebo herečkou. To je základ dobrej spolupráce, či už fotíme na pľaci alebo v ateliéri,“ vysvetľuje fotograf, ktorého teší, že stále stretáva nových ľudí z rôznych krajín a že kvôli práci precestuje kus sveta.

„Za posledných päť rokov som fotil na Islande, v Maroku, Azerbajdžane, v Litve, v Belgicku, v mestách, ako sú Istanbul, Praha, Budapešť. „V tomto roku som začal fotiť pre National Geographic Channel. V Maroku a v Budapešti som fotil pre ich prvú televíznu drámu Mars. Nafotil som aj prvú epizódu ďalšieho televízneho seriálu Genius v Prahe, ktorý režíroval oscarový režisér Ron Howard. Začiatkom roka som fotil Taboo pre BBC a FX, v hlavnej úlohe s Tomom Hardym, ktorý účinkoval vo filmoch ako Mad Max a v The Revenant,“ opisuje svoju prácu uznávaný fotograf.

Na domovinu však popri všetkej tej práci a lesku filmov nezanevrel. „Domov chodím často, samozrejme, chýbajú mi rodina a známi, aj keď môj mladší brat Maroš tiež žije v Anglicku. Je z neho vynikajúci kuchár v Oxforde! Tiež mi chýba slovenská domáca kuchyňa. Mamina veľmi dobre varí a pečie,“ dodáva Róbert s úsmevom.

Skromnosť rodákovi z Veľkej Lehoty nechýba. Sám seba nepovažuje za úspešného. „Ja neviem, či som úspešný, sám to posúdiť neviem, ale môžem povedať, že som veľmi šťastný za prácu, akú mám, a tiež za možnosti, ktoré mi Veľká Británia ponúka,“ hovorí. A aký je jeho recept na to, ako si plniť svoje sny? „Môj recept je tvrdá práca, nevzdávať sa a ísť si za svojím cieľom,“ odkazuje.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 814
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 144
  3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 646
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 406
  5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 736
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 6 026
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 953
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 631

Blogy SME

  1. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
  2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  3. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  4. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  5. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  6. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  7. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  8. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 278
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 814
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
  4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 796
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 976
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 796
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 956
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 426
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý.

Žiarske Slovalco zastavilo výrobu na nový rok, na diskusiu o jej obnovení má jednu podmienku.


7 h
Martin a Silvie Gallie Slovensko navštevujú minimálne dvakrát ročne.

Ponuku pamiatok by oživili živé vystúpenia namiesto vymenúvania dátumov.


6. jún

Trend nárastu podielu mestského obyvateľstva na úkor vidieckeho má globálny rozmer.


6. jún
Hodruša Hámre Baňa Rozália

Firma si na rozhodnutie v EIA nepočkala.


2. jún

Blogy SME

  1. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
  2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  3. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  4. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  5. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  6. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  7. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  8. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 278
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 814
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
  4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 796
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 976
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 796
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 956
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 426
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu