BANSKÁ ŠTIAVNICA. Starý zámok v Banskej Štiavnici zakrývajú pri pohľade z viacerých uhlov vysoké, desiatky rokov staré, smreky. Spílenie stromov a odkrytie pamiatky by privítal riaditeľ Slovenského banského múzea Jozef Labuda.
Riaditeľ múzea: Stromy môže nahradiť nižšia zeleň
„Zámok by sa mohol znovu pre Banskoštiavničanov a návštevníkov mesta odkryť. Bol by to zároveň návrat k tradícii. Našiel som totiž fotografiu z roku zachytávajúcu návštevu Tomáša Garrigue Masaryka z roku 1922, kde namiesto serpentíny s vysokými stromami smerujú od radnice k zámku priame schody, ktoré na obrázku lemujú stovky detí,“ priblížil šéf múzea, čo ho inšpirovalo.
V minulosti už raz so svojou požiadavkou na radnici neuspel, myslí si však, že vzhľadom k zvyšujúcemu sa veku stromov je ešte aktuálnejšia. Časť z nich totiž stojí v tesnej blízkosti múrov Starého zámku a v budúcnosti pre objekt môže znamenať riziko poškodenia.
„Ak by sa stromy spílili, pamiatka by sa krásne odhalila, otvorili by sa nové pohľady na ňu a pri serpentíne by sa dala doplniť nová, nižšia a vhodne zvolená, výsadba,“ poznamenal s tým, že na výsek medzi viacerými historickými objektmi by sa mal v spolupráci s pamiatkarmi pozrieť odborník na mestskú zeleň.
Primátorka: Zaoberali sme sa tým už dávnejšie
Vlastníkom pozemku, kde stromy rastú, je mesto, z radnice však zatiaľ definitívne slovo o osude drevín nezaznelo. „Aktuálne síce žiadosť na spílenie stromov oficiálne nemáme, ale zaoberali sme sa ňou už dávnejšie,“ povedala primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková s tým, že podľa nej už rozhodnutie, ktoré umožňuje výrub tejto zelene, existuje.
„No nechceme to urobiť naraz. Ľudia ťažko nesú, jeden to chápe rovnako ako pán doktor Labuda a ďalších dvadsať tak, že kántrime stromy,“ zareagovala. Nevylúčila, že k výrubom v lokalite dôjde a naznačila, že na mieste počítajú aj s novou výsadbou.