PRESTAVLKY. Obyvateľov Prestavĺk trápi krátko pred Vianocami problém. Tým sú tri voľne sa pasúce kravy v oblasti od časti obce Božanovô cez Umočil až po takzvaný Mäsiarov kríž. Zvieratá sú podľa slov miestnych vonku už mesiac bez akejkoľvek starostlivosti.
„Je nám ich veľmi ľúto. Sú to živé tvory. Už mesiac sa o ne nikto nestará. Trpia v mraze, nemôžu si ľahnúť a určite majú problém aj s pitím,“ ponosovali sa Prestavlčania, ktorí si však neželali byť menovaní.
Nakoľko sa zvieratá pohybujú v blízkosti lesa, môže ich podľa nich kedykoľvek uhryznúť besná líška. Kravy podľa ich slov patria Svojpomocnému družstvu poľnohospodárov Kremeň, s.r.o., z Hornej Ždane.
Čakajú, kým skočia na návnadu
Zvieratá mali byť súčasťou stáda, ktoré družstvo pred mesiacom odviezlo. Prečo tu však zostali práve tieto tri kusy, obyvatelia netušia. Na problém už upozornili aj družstvo. Odpoveď na otázky, či kravy skutočne patria družstvu a prečo ich nechali len tak voľne sa pásť vonku ďalší mesiac, sme zisťovali priamo u vedenia firmy. Tí nám zistené informácie od obyvateľov potvrdili.
„Naša firma mala dobytok na pasienkoch v Prestavlkoch v elektrickom ohradníku, v ktorom bola ohradená aj maštaľ, kde mali zvieratá v čase nepriaznivého počasia prístup k vode a ku krmivu. Priebežne sa maštaľ podstielala, aby mali pohodu. Robili sme výkrmový program a po jeho ukončení sme dobytok previezli a ustajnili na zimné obdobie v kravínoch. Pri tomto prevoze sa ale našli tri „neprispôsobivé kravky“ a rozhodli sa, že sa budú ešte pásť,“ vysvetlilo vedenie spoločnosti Kremeň, s.r.o.
„Stále sa ale nachádzajú v ohrade, s prístupom do maštale, kde sme im ako návnadu dali senáž a musíme počkať, kým sa rozhodnú vojsť do maštale,“ dodali s tým, že kravy denne kontrolujú zamestnanci družstva.
Obyvatelia tvrdeniu družstva neveria
Miestni sú však voči tvrdeniam družstva skeptickí. Kravy podľa ich slov v ohrade síce sú, avšak ďaleko od maštale. Tú vraj zakrývajú stromy a kríky a zvieratá sa tak k potrave nemajú ako dostať. V okolí tečie aj potok, ten by mal byť podľa slov miestnych jediným zdrojom pitia pre zvieratá.
Aj maštaľ je podľa ich slov prázdna. „Nechápeme vedenie družstva, prečo ich tu nechávajú aj napriek našim upozorneniam. Kto ponesie zodpovednosť v prípade, že sa kravám niečo stane? Ak ich niekto postrelí, zastrelí alebo im inak ublíži?“ pýtajú sa Prestavlčania.
Ak kravy z pasienok družstvo neodvezie, chcú ešte pred Vianocami kontaktovať Slobodu zvierat. „V záujme kráv, obce, ale aj vedenia družstva,“ zhodli sa dvaja sťažovatelia. Družstvo však akékoľvek obvinenia z týrania zvierat popiera.
„K žiadnemu týraniu zvierat nedochádza, nakoľko majú všetko zabezpečené. Náš názor je asi ten, že niektorí obyvatelia túto situáciu nafúkli a nevedia posúdiť vzniknutú situáciu, čo nás trápi,“ vyjadrili sa a podotkli, že družstvo sa snaží tieto kusy dostať do maštale, odkiaľ by ich následne previezli ku stádu. „Dúfame, že budúci týždeň už budú kravky zavreté pri svojom stáde, s čím budeme spokojní hlavne my,“ dodalo vedenie spoločnosti.

Odborníčka radí, ako postupovať
Na problematiku sme sa opýtali aj odborníčky. „Týranie zvierat je zákonom zakázané a je aj trestným činom. Preto, ak obyvatelia vidia týranie zvierat, môžu sa obrátiť na príslušnú regionálnu a veterinárnu správu alebo na orgány činné v trestnom konaní,“ priblížila riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Žiari nad Hronom Terézia Pallerová.
V praxi sa vraj odborníci veľmi často stretávajú s prípadmi, keď je za týranie považovaný pobyt hospodárskych zvierat vo vonkajšom prostredí, na pasienku.
„V súčasnej dobe je to ale nový trend v chove, ktorý zabezpečuje pre zvieratá zdravšie prostredie ako v uzavretých, nevetraných chovných priestoroch. Je však treba povedať, že pri tomto novšom spôsobe chovu musia mať zvieratá vždy možnosť skryť sa pred nepriazňou počasia a prístup ku krmivu a pitnej vode,“ dodala.
Podať oznámenie v prípade, ak majú obyvatelia dojem, že ide o týranie, môžu buď písomne, e-mailom alebo telefonicky či osobne. Musí však byť z neho jednoznačné, proti komu smeruje a na aké nedostatky poukazuje.
„Podanie sa vybavuje v čo najkratšej dobe a o jeho vybavení je oznamovateľ písomne oboznámený,“ dodala riaditeľka s tým že po obdržaní oznámenia inšpektori regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vykonajú v mieste chovu zvierat úradnú kontrolu. V rámci nej skontrolujú, či je farma zaregistrovaná, či sú zvieratá označené, či majú prístup k vode a krmivu, a samotný predmet podania. Kontrola môže skončiť bez zistení, uložením opatrení zo strany inšpektorov, ale aj pokutou.