Arbiter Anton Ihring: Úspech je všetkých, neúspech len rozhodcu

S futbalom začínal ako hráč, no postupne presedlal do roly arbitra. Od sezóny 2005/06 rozhoduje profesionálne slovenské súťaže.

nton Ihring (druhý sprava) na stretnutí Slovan Bratislava – FC ViOn Zlaté Moravce.nton Ihring (druhý sprava) na stretnutí Slovan Bratislava – FC ViOn Zlaté Moravce. (Zdroj: Archív A. Ihringa)

KREMNICA. Kremničan Anton Ihring zdedil svoj talent azda po otcovi Karolovi, ktorý si vyskúšal ako chutí rozhodovanie na federálnej i medzinárodnej úrovni. „Či som zdedil nejaké rozhodcovské gény, to musia povedať iní, ktorí futbal sledujú,“ uviedol skromne Anton Ihring, ktorého priaznivci slovenského futbalu môžu vidieť na prvoligových a druholigových trávnikoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S úplatkom sa nestretol

Kariéru má bohatú, rozhodovať začal v roku 1994, no zatiaľ sa s úplatkom nestretol.

„Môžem hovoriť len za seba, nestretol. Ak by sa to stalo, bol by som povinný to oznámiť futbalovému zväzu a orgánom, ktoré to riešia. U nás sa však vo futbale viac rozpráva ako je realita. Dnes majú mužstvá problém vôbec postaviť káder a zaplatiť základné veci, nie ešte podplácať rozhodcov. Kluby nemajú na výplaty hráčov, prevádzku štadióna. Peňazí je málo a takéto veci sa v tejto dobe vo futbale na Slovensku asi ani nedejú, v profesionálnom určite,“ tvrdí o podplácaní rozhodcov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si priaznivci futbalu myslia, že úloha arbitra je fyzicky nenáročná, sú rozhodne na omyle. Štyrikrát do roka musia rozhodcovia SFZ absolvovať fyzické testy, ktoré sú pre asistentov a rozhodcov rozdielne.

„Vo forme sa musíme držať po celý rok, pod dohľadom nás má tréner SFZ Ján Hianik. Každý mesiac musíme, mimo zápasov, absolvovať minimálne osem tréningov a údaje zo športtesteru zaslať trénerovi. Inak by sme neboli nasadzovaní na futbalové stretnutia,“ vysvetlil.

Rovnaká kondička, akú má hráč?

Rozhodcovia musia, presne ako hráči, absolvovať pred sezónou tiež lekársku prehliadku a záťažové testy. Či však má arbiter rovnakú kondičku ako futbalista, to sa povedať nedá.

„Hráči musia trénovať aj silu, lebo skáču a kopú do lopty. My potrebujeme aeróbnu vytrvalosť, aby sme ešte v deväťdesiatej minúte dokázali vnímať, čo sa deje na ihrisku. Keď je bežný zápas, nabehám minimálne osem kilometrov. Keď je to lepší, rýchly zápas a hrá sa hore-dole, nabehám desať až jedenásť kilometrov. Každý rozhodca má podobne ako hráči či tréneri svoj zápas a svoju taktiku, aby bol úspešný,“ priblížil.

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecne je známe, že chyby robia všetci, dokonca aj rozhodcovia. „Len u nás sa inak akceptujú ako napríklad vo vyspelej futbalovej Európe. Tam sa to berie ako chyba, ale u nás to väčšinou všetci berú za úmysel, a že vám niekto niečo sľúbil. Na Slovensku sa neakceptujú omyly, ale vždy sa za tým hľadá niečo viac. Rozhodca vidí inkriminovaný moment z istého uhla a raz v realite. A navyše, rozhodnúť sa musí hneď a nemá možnosť si to pozrieť päťkrát v opakovanom zábere “ povedal.

Čím viac ľudí, tým lepšie

Možno by niekto povedal, že dostanú strach, no čím je na zápase ľudí viac, tak nielen hráči, ale aj rozhodcovia majú z toho dobrý pocit.

„Rovnako aj pre rozhodcu je lepšie, keď je na zápase viac divákov. Každý máme svoj zápas a keď každého jedného fanúšika počuješ, tak z toho nemôžeš mať taký dojem, ako keď skanduje celý štadión. Dobrý futbal sa dobre rozhoduje a zlý ťažko. Keď je dobrý futbal, rozhodca sa stratí, keď nie je, hľadajú sa chyby. A témou večera sú potom aj rozhodcovia,“ povedal arbiter, ktorý podporuje používanie kamerových systémov na zápasoch.

SkryťVypnúť reklamu

„Na tej najvyššej úrovni, či sú to majstrovstvá sveta alebo Európy, to podporujem a som za, aby nám výdobytky doby pomáhali. Na našej slovenskej úrovni to nebude možné ešte asi dlho, nakoľko sú to drahé technológie a nemá to kto zaplatiť. Futbal je mnohokrát taký rýchly, že sa niektoré situácie v podstate ani nedajú posúdiť. Lebo nie je ani fyzicky možné, aby to rozhodca všetko stihol obehať a videl,“ priblížil svoj názor.

Aj malá chyba je viditeľná

Každá súťaž má podľa Ihringa svoje špecifiká, iné je rozhodovať v okrese ako v prvej lige.

„Keď rozhodujete televízny zápas, tam je aj malá chyba viditeľná. Iné je to v okrese, kde skončí zápas a reálne sa aj skončil. Možno to rieši disciplinárka alebo iné komisie, ale tým je to vybavené. Tresty vzniknú len vtedy, keď rozhodca zvolí zlý postup. Keď to však nie je elementárna záležitosť, nestojí ani zápas a píska ďalej. Ale v lige môže rozhodca aj za zle nariadený roh, po ktorom padne gól, dostať stopku. U mňa to boli zatiaľ štyrikrát po dva zápasy,“ pokračuje v rozprávaní.

Pre divákov sú atraktívne vždy tie zápasy, ktoré do posledných minút nie sú rozhodnuté a stav je tesný alebo vyrovnaný. Hoci by sa zdalo, že práve takýto duel môže byť pre futbalového arbitra ťažký, nemusí to byť pravda.

„Každý zápas je ťažký, pretože nikdy neviete, ako to dopadne. Dôležité je, dokázať sa koncentrovať celých deväťdesiat minút plus nadstavený čas, pretože vtedy padá najviac gólov. Tí najlepší rozhodcovia to dokážu aj za stavu 5:0 a nerobia lacné chyby,“ myslí si.

Futbaloví vedci prišli s informáciou, že ligový rozhodca je omnoho presnejší ako okresný.

„Neviem, či sa to dá nejako vyrátať. V prvej lige sú rozhodcovia, ktorí majú nejaké skúsenosti a musia prejsť všetkými súťažami. Otázkou je, koľko to komu trvá. Mne to trvalo od okresu do prvej ligy osemnásť rokov. Niekto to dokázal za šesť rokov, niekomu to trvá desať a niekto sa tam neprepíska nikdy. Je to aj o šťastí. Každý robí chyby, otázkou je len aké veľké a koľko,“ priblížil.

Úspech všetkých, neúspech len rozhodcu

V nedávno skončenej jesennej časti sa veľa hovorilo o chybe rozhodcu v Dolnej Trnávke, ktorý pre nízky počet hráčov na ihrisku zápas ukončil, no ako sa neskôr ukázalo, tých bolo na trávniku stále dosť.

„Stať sa môže všetko. V zásade platí, že úspech je všetkých, neúspech len rozhodcu. Nemám presné informácie, iba sprostredkované, ale to platilo asi aj v Dolnej Trnávke. Úspech bol, že sa to nejako uzavrelo a neúspech, že si to všetko vyžral rozhodca. Lebo ľudia si budú pamätať iba to. Ale aký bol priebeh, to už potom nikto nepovedal. Ako sa správali aktéri zápasu, prípadne diváci. Vždy je to tak, ako je futbal futbalom a to som prízvukoval aj rozhodcom ObFZ pri mojej prednáške na zimnom seminári. Musia predvídať a byť chytrí viac ako hráči, funkcionári a diváci. Lebo keď nie sú, potom to môže dopadnúť aj tak, ako dopadol zápas v Dolnej Trnávke. Uzavrelo sa to tak, že rozhodca spravil chybu, čo možno nebolo úplne správne,“ reagoval Ihring.

Ligový arbiter zažil počas svojej kariéry množstvo pekných momentov, no v pamäti mu rezonuje najmä ten, ktorý zažil počas vojenskej služby v Banskej Bystrici.

„Hralo sa na ešte škvárovom ihrisku, bol to priateľský zápas v zimnej príprave a trénerom Dukly Banská Bystrica bol pán Jarábek starší. Nepáčil sa mu môj verdikt, a tak mi zakričal – 'pískaj ako vieš'. Bolo to veľmi pekné a je to pravdivý výrok, ktorého sa snažím držať. Musím povedať, že som zažil aj nepríjemné momenty, ale tých pekných bolo určite viac. Na tie zlé treba zabudnúť,“ zaspomínal.

A čo futbal známemu rozhodcovi dal a naopak zobral?

„S časti vám zoberie súkromie, futbalová verejnosť vás spoznáva. Keď je všetko dobré, tak vás všetci ťapkajú a keď spravíte chybu, vtedy sa na vás dívajú cez prsty. Aj s týmto sa treba naučiť žiť. Rozhodovanie je však náročné aj na čas, v podstate sa človek nezastaví po celý rok. Ten čas a robotu si treba zariadiť tak, aby to fungovalo aj doma i v práci. Pretože iba vtedy, keď to funguje doma v rodine, tak to funguje aj na ihrisku. To platí aj pre hráčov a nielen vo futbale. Treba nájsť takú mieru, aby vám koníček, ja mám rozhodovanie ako koníček, prinášal radosť,“ povedal arbiter, ktorý vyhranený vzor nemá. „Snažím sa počúvať ľudí a vybrať si od nich to dobré a podľa mňa správne,“ dodal.

Človek musí mať ciele

Futbalový rozhodca Anton Ihring tvrdí, že človek musí mať vždy nejaké ciele, pretože bez cieľa je všetko iba želanie. Tak ako u hráčov, aj u rozhodcov je však najdôležitejšie, aby boli zdraví a vyhýbali sa im zranenia.

„Len vtedy, keď ste zdravý, môžete podať stopercentný výkon. Všetkým preto prajem veľa zdravia, aby sa im darilo či už v športe alebo v tom, čo im prináša radosť tak, ako mne futbal,“ uzavrel skromný arbiter Anton Ihring.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 438
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 112
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 688
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 076
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 930
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 080
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 988
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 296
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 635
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 867
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 844
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 148
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Vystavené budú v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Medveď hnedý.

Na území Slovenska by mali usmrtiť 350 jedincov.


SITA a 1 ďalší 2

Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 080
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 988
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 296
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 635
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 867
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 844
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 148
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu