ŽIAR NAD HRONOM. O novinkách, ale aj zaujímavostiach nám v rozhovore porozprával Tomáš Gemza, sekretár, matrikár a správca súťaží ObFZ Žiar nad Hronom.
Ako hodnotíte jesennú časť 2016/17? Ste spokojný s jej priebehom?
– Podstatne viac kladne ako záporne, aj keď vo futbalovej verejnosti sa tradične viac skloňujú negatíva. Ja sa však snažím pozerať najmä na to dobré. Tu by som vyzdvihol napríklad skutočnosť, že v najnižšej oblastnej súťaži, teda druhej triede/siedmej lige, je v celku dobrá disciplína a s výnimkou jedného sa odohrali všetky stretnutia jesennej časti. Aj keď neprajníci predpovedali, že sa Informačný systém slovenského futbalu (ISSF) v šiestej lige nikdy nepodarí rozbehnúť, po roku a pol od jeho zavedenia v najnižších súťažiach konštatujem, že sa ani raz nevyskytli výraznejšie problémy a práve siedma liga má dokonca v priemere skôr uzavreté zápisy ako Oblastné majstrovstvá. Podľa môjho názoru je tiež veľkým kladom vysoká športová úroveň šiestej ligy, ktorá po športovej stránke v podstate nezaostáva za medzioblastnou piatou ligou. Samozrejme, najvyššej oblastnej súťaži by svedčalo trochu menej červených kariet.
Čo vnímate pozitívne?
– Dobrú spoluprácu s klubmi, ktoré veľmi dobre nabiehajú na úplne nový, elektronický model komunikácie medzi sebou navzájom i so zväzom. Tento model úzko súvisí s ISSF, ktorý priebežne z mesiaca na mesiac ponúka stále viac možností a funkcií.
Je to jediné, čo vás najviac teší?
– Veľmi ma tešia dobré vzťahy a kooperácia vo vnútri riadiacich zložiek zväzu, výkonnom výbore a komisiách. Pri ľuďoch, pracujúcich v komisiách ObFZ, by som sa rád pristavil, keďže myslím, že momentálne je v rámci ObFZ zoskupený naozaj schopný tím, ktorý v rámci svojich možností a kompetencií robí všetko čo najlepšie. V tejto súvislosti patrí vďaka všetkým predsedom komisií, Pavlovi Vankovi, Karine Tapferovej, Milanovi Nemcovi, Jozefovi Oslancovi, Martinovi Fungáčovi, Eve Hromádkovej, členom ich komisií, podpredsedovi zväzu Jozefovi Macejkovi a samozrejme, predsedovi Jánovi Matonokovi, s ktorým spoločne koordinujeme bežnú činnosť zväzu, no najmä úzko spolupracujeme pri organizovaní turnajov, akcií, či realizovaní nových projektov.

Predsa, sú tu asi aj nejaké negatíva.
– Negatívom je, okrem masívne medializovaných problémov v stretnutí šiestej ligy Pohronie B – Horná Ves a inzultáciou ukončenom stretnutí siedmej ligy Trnavá Hora – Banská Belá, určite aj skutočnosť, že sa nepodarilo dohrať kompletnú jesennú porciu stretnutí, s čím súvisí časté prekladanie stretnutí. Na zamyslenie je to najmä v najvyššej oblastnej súťaži, keďže tu sa hralo len trinásť kôl a teda nebolo nesplniteľnou úlohou, aby sa jeseň odohrala kompletná. V tejto súvislosti však už ŠTK prijala opatrenie, aby sa to do budúcna neopakovalo. Trochu priveľa je po jeseni kontumácií, či už z disciplinárnych alebo športovo-technických dôvodov. Tu len ostáva dúfať, že tieto nám na jar nezamiešajú s počtom účastníkov súťaží, keďže od minulého roka platí v celom SFZ regula o vylúčení zo súťaže po troch akýchkoľvek kontumáciách.
A čo problém s rozhodcami?
– Áno. Dlhodobým problémom je nízky počet rozhodcov, čo sa výrazne podpísalo na úrovni i problémoch na viacerých stretnutiach. Tento stav vyplýva do veľkej miery z atmosféry na štadiónoch. Pre mladých a začínajúcich rozhodcov je takýto stav neprijateľný a ak sa nezmení prístup futbalovej verejnosti k funkcii rozhodcu, k zvýšeniu ich počtu nám nepomôže ani zvýšenie odmien a ani žiadne iné opatrenia.
Osvedčilo sa rozdelenie súťaží mužov druhej triedy?
– Ťažká otázka a môžem povedať, že momentálne ťažko zodpovedateľná. Vyslovene z hľadiska prerozdelenia vnímam oživenie, ktoré priniesli stretnutia mužstiev, ktoré sa vo vzájomnom 'majstráku' nestretli možno desať a viac rokov. Družstvá, ktoré boli roky zvyknuté na rovnaký okruh súperov, si zrazu zmerali sily aj s inými tímami. Druhá vec je samotný hrací model, ktorý však vychádzal z dlhodobých požiadaviek klubov siedmej ligy na zvýšenie počtu majstrovských stretnutí. Schválený systém 'vykreoval' dokonca o dve kolá viac ako má šiesta liga. Toto by som samo o sebe ako problém nevidel, veď kluby si nízky počet súbojov aj tak nahrádzajú inak, či už rôznymi halovými súťažami, turnajmi, prípravnými stretnutiami a podobne. Problém sa však môže vyskytnúť, pokiaľ budú poveternostné podmienky na jar nevyhovujúce. V tom prípade bude problém pri preklenutí súťaže zo základnej časti do nadstavbových skupín. Ak sa tento scenár naplní, pravdepodobne vznikne tlak na návrat k systému dvoch skupín bez nadstavbových doplnkov. Ak príroda ukáže, že stretnutí sme naplánovali priveľa, nie je ani najmenší problém vrátiť sa od súťažného ročníka 2017/2018 k jednoduchému modelu dvoch skupín. Potom sa však kluby siedmej ligy budú musieť zmieriť s tým, že po sezóne, v ktorej odohrali 28 zápasov, ich odohrajú v ďalšej sezóne len osemnásť, čo je podľa mňa pre kategóriu mužov veľmi málo.
A čo mládež? Prihlásených bolo konečne pomerne viac družstiev?
– Som rád, že v žiarskom oblastnom futbalovom zväze nie je mládež len klišé, ale že sa nám ju darí reálne rozvíjať a rozširovať. Tento ročník je dokonca historický, lebo okrem malého futbalu žiakov a minifutbalu prípraviek sa po prvýkrát v histórii hrá dlhodobá organizovaná súťaž žiačok. Čisto z hľadiska čísel sa zvýšil počet mládežníckych celkov v oblastných mládežníckych súťažiach v porovnaní s minulou sezónou z 19 na 23. Celkovo s mládežou môžem vyjadriť spokojnosť, aj keď, samozrejme, stále je čo zlepšovať.

Chceli by ste k tejto téme ešte niečo doplniť?
– To, že možno sa to niekomu nebude páčiť, ale prvoradou úlohou oblastných futbalových zväzov je a vo výhľade do budúcnosti stále viac aj bude, najmä rozvoj mládeže. Tu do budúcna verím v rozšírenie spolupráce so základnými školami v regióne, aj v rast počtu družstiev a súťaží.
Čo ešte plánujete? Aké sú vaše ciele?
– Od zimy 2014/2015 sme v ObFZ Žiar nad Hronom zaviedli tradíciu halových turnajov mládeže. Začali sme turnajom žiakov a už o rok, v zime 2015/2016, sa okrem turnaja žiakov odohral aj zimný halový turnaj prípraviek. V rozširovaní turnajov mienime pokračovať aj v zime 2016/2017, keď by sme radi pridali aj tretí turnaj, pre kategóriu žiačok. V zimnom období nás tiež čaká tradičné ocenenie najlepších hráčov, rozhodcov a trénerov – Jedenástka roka 2016, ale aj účasť na medzioblastnom turnaji mužov v Modrom Kameni, kde hrá proti sebe šesť výberov oblastných futbalových zväzov Banskobystrického kraja. Po zimnej pauze verím a dúfam v hladký štart a priebeh všetkých súťaží žiarskeho ObFZ, podľa možností s čo najmenším množstvom negatívnych javov a emócií. Tradične nás čaká aj každoročný turnaj výberov ObFZ Banská Bystrica, ObFZ Zvolen a ObFZ Žiar nad Hronom v kategórii U12. Rok 2017 je navyše rokom volebným, takže na jeseň čakajú všetky futbalové štruktúry, ObFZ Žiar nad Hronom nevynímajúc, voľby všetkých orgánov na nové štvorročné obdobie.
Čo by ste ešte chceli dodať?
– Keďže sme v advente a o chvíľu tu máme Vianoce, celej futbalovej verejnosti, ale aj všetkým čitateľom, by som rád zaprial najmä pokoj, oddych, pohodové sviatky v kruhu najbližších a úspešný štart do nového roka 2017.