ŽARNOVICA/ŽIAR N. HR. Aj tento rok rozviezli zamestnanci Lesov SR, odštepného závodu Žarnovica, vianočné jedličky a borovice po detských domovoch, školách či domovoch dôchodcov a sociálnych služieb.
Vôňa ihličia, ktorá nás vracia v čase
Projekt Stromček pod stromček má už dvanásť rokov a kým na začiatku sa zo Žarnovice k vybraným obdarovaným dostalo sedem ihličnanov, tentoraz to bolo už viac ako tridsať.
„My ich pestujeme a ak takto môžeme niekomu urobiť radosť, vliať doňho novú energiu a spríjemniť prostredie, v ktorom trávi sviatky, teší nás to,“ hovorí Katarína Dávidová, koordinátorka projektu v regióne.
„Živý stromček je symbolom Vianoc, najmä jeho vôňa v nás znásobuje ich čaro. Vďaka nej sa môžeme vrátiť aj o tridsať rokov dozadu a stále si pamätáme, ako to voňalo napríklad u starej mamy alebo niekde inde, najmä ak sme sa tam cítili dobre,“ objasňuje podstatu zámeru a pripomína: „Napríklad v Ladomerskej Vieske, kde žijú v domove dospelí hendikepovaní muži, som bola svedkom toho, ako sa statný chlap pri pohľade na stromček úplne rozcitlivel.“

Keď smriečok visel nad stolom
Všetky stromy pochádzajú z lesných porastov odštepného závodu – spod Vtáčnika, z okolia Novej Lehoty, Starej Kremničky či Ihráča.
Lesníci na ne vyrážajú vždy okolo Mikuláša, často aj do náročného terénu, preto je výhodou, ak v tom čase nie je v hore veľa snehu. Nejde pritom o žiadne drancovanie, ale o cielený výber spojený s takzvanou prerezávkou.
„Berieme ich odtiaľ, kde nebudú chýbať, dôležité je aj správne načasovanie. Samozrejme, vianočný stromček by mal byť rovný, s pravidelne rozloženými konármi, jednoducho pekný,“ hovorí pracovníčka lesného závodu.
Hoci dnes má už doma počas Vianoc umelý stromček, čerstvá čečina pre dotvorenie atmosféry nemôže chýbať. Spomína si na detstvo, keď u starej mamy visel vyzdobený smriečok priamo nad stolom zavesený na drevenej hrade.
„Ja som dieťa 60. rokov minulého storočia, vtedy už boli čokoládové kolekcie a salónky, no moja mama spomínala, ako si cukrovinky vyrábali a balili ich do staniolu. Úplne tradičnými dekoráciami však boli malé jabĺčka a orechy,“ približuje lesná pedagogička, ktorá vyrastala v horárni.
Stromčeky vytvárajú atmosféru domova
Projekt Stromček pod stromček si pochvaľujú aj obdarované zariadenia. „Nádherný zelený stromček si žiaci vyzdobili prevažne ručne vyrobenými vianočnými ozdobami. V plnej kráse bude vytvárať sviatočnú atmosféru aj počas vianočného programu, na ktorom odznejú koledy, vinše v podaní žiakov našej školy,“ poznamenáva v tejto súvislosti Karina Gažiová, riaditeľka Spojenej školy v Novej Bani, kde sa vzdelávajú deti s telesným postihnutím. Stromčeky prinášajú radosť aj desiatkam detí a mladých ľudí v Detskom domove Maurícius v Kremnici. Jeden zdobí každý z rodinných domov, ktoré v menších skupinách obývajú.
„U nás je obdobie Vianoc špecifické, vníma sa to citlivo. Niektoré deti totiž odchádzajú na sviatky domov, iné ostávajú u nás. Stromčeky a ich spoločné zdobenie tak pomáhajú vytvoriť atmosféru, aj keď je to niečo úplne iné ako doma s vlastnou rodinou,“ hovorí riaditeľ detského domova Stanislav Šumichrast. Veľkým plusom je pre zariadenia aj skutočnosť, že stromčeky dostanú zadarmo ako dar „Inak by to pre nás bolo dosť nákladné,“ priznáva riaditeľ domova.