JANOVA LEHOTA. Obec Janova Lehota neďaleko Žiaru nad Hronom má už niekoľko rokov problém s kvalitou pitnej vody. Zintenzívňuje sa vždy po výdatných zrážkach.
Z kohútika tečie niečo žlté
„Aj vás dnes ráno skoro naplo, keď ste sa išli umyť? Mňa áno. Pre všetkých ostatných na vysvetlenie: Toto, čo vidíte na obrázku, to nie je namiešaný kokteil, to je, prosím pekne, voda z vodovodu, ktorú máme piť. Len samovrah by to do seba nalial,“ prihováral sa ešte v novembri na sociálnej sieti Ján z Janovej Lehoty a priložil fotografiu pohára s hnedastou tekutinou, ktorá v obci tečie z vodovodu.
Za akútny označila problém s pitnou vodou aj ďalšia miestna obyvateľka – Miroslava: „Keď neprší, je sucho, vody je málo, tak sa odstavuje každú noc, čím tlak ráno trhá prípojky a ničí v domácnostiach batérie, WC a podobne, nehovorím o točení vodomerov naprázdno. A keď prší, tečie nám niečo žlté z vodovodu. Ty len plať a čuš. Chcem vodu čistú a nech je jej dostatok,“ napísala a pripomenula, že si za jej dodávku predsa riadne platí.

Zákal potvrdili aj hygienici
Žiarski hygienici síce v ostatnej dobe žiadne oficiálne sťažnosti na kvalitu pitnej vody v Janovej Lehote nezaznamenali, no potvrdili, že vzorky, ktoré tento rok odobrali z tamojšieho verejného vodovodu, úplne v poriadku neboli. „Jedna vzorka nevyhovovala vo fyzikálnochemických ukazovateľoch absorbancia (miera absorpcie žiarenia – pozn. red.), železo, zákal, no v mikrobiologických a biologických ukazovateľoch kvalita vody vyhovovala,“ potvrdila Janka Štoffová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom. Dodala, že prevádzkovateľovi vodovodu zaslal úrad podnet na odstránenie nedostatkov.
Problém so zákalom však podľa vedúcej oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia pretrváva dlhšie. Prekročenie limitnej hodnoty železa môže podľa odhadu odborníčky spôsobovať dĺžka liatinového potrubia, za biely zákal vo vode po výdatnejších dažďoch podľa jej slov môže tufové podložie v okolí vodného zdroja. „To sa nedá riešiť inak ako iným zdrojom pitnej vody,“ odkázala. Aj preto už prevádzkovateľ vodovodu, vodárenská spoločnosť, spracoval projektovú dokumentáciu na nové prívodné potrubia zo zdrojov v Kosoríne a Slaskej.
Starostka: Máme prísľub od vodárov
Že ide o problém pretrvávajúci už niekoľko rokov, potvrdila tiež starostka Janovej Lehoty Božena Kováčová. Tá hovorí, že obec má s vodármi dohodu, že po väčších zrážkach vodu vždy odstavia a do vodojemu privezú čistú v cisternách. Rovnako majú kvalitu vody pravidelne sledovať.
„Spoločnosť prisľúbila, že napojenie na nový zdroj pitnej vody zaradí do plánu v roku 2017, najneskôr v roku 2018, podľa toho, kedy sa im podarí získať financie. Ide totiž o investíciu na úrovni stoviek tisícov eur,“ priblížila Kováčová.
Pripomenula, že pred časom robili u obyvateľov obce prieskum, kde sa ich pýtali, či súčasný zdroj do vyriešenia problému úplne odstaviť a obdobie prečkať s náhradným zásobovaním vodou v cisternách, alebo ho nechať v prevádzke a vodu využívať ako úžitkovú.
„Väčšina obyvateľov, ktorá sa zapojila, sa vtedy vyjadrila pre druhú možnosť,“ povedala.
Vodári hovoria o termíne
S otázkami na spôsob a termín riešenie problému obyvateľov obce sme sa obrátili aj na Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť, a.s., ktorá vodovod prevádzkuje. Odtiaľ nás však odkázali na Stredoslovenskú vodárenskú spoločnosť.
Projektová manažérka investičného odboru firmy Lenka Husáriková potvrdila, že ťažkosti s kvalitou vody vznikajú najmä po dažďoch.
„Riešením je vybudovanie prívodného potrubia, vodojemu a prepojenie na jestvujúce vrty v katastri obce Kosorín,“ informovala o plánoch na nápravu.
„Aktuálne bola podaná žiadosť o vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby. Jej realizáciu plánujeme v roku 2018,“ odkázala nespokojným obyvateľom obce v odpovedi pre Náš Žiar.