veľkú časť pacientov musia na špecializované vyšetrenia voziť zo Žiaru nad Hronom do takmer 50 kilometrov vzdialenej Bystrice, je to pre mnohých neúnosná suma. Michal Adami z centrálnej dopravnej služby v Banskej Štiavnici hovorí, že to bola jediná možnosť, ako sa vysporiadať so zneužívaním dopravy sanitkami. Tú podľa neho zaznamenali predovšetkým u sprevádzajúcich osôb.
Novou situáciou ostala minulý týždeň zaskočená dcéra pacientky, ktorá potrebuje pravidelné ošetrenie u odborníka v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Stará a chorá pani by už sama cestu nezvládla. Sprievod nevyhnutne potrebuje. „Keď mi prepočítali, koľko by som ako sprievod musela za cestu zaplatiť, zaskočilo ma to. Cesta do Bystrice a späť do Žiaru by ma vyšla na 920 korún, čo považujem za neúnosné. Mama je hospitalizovaná na oddelení dlhodobo chorých v žiarskej nemocnici a nebola by schopná zvládnuť cestu a ošetrenie sama. Zaplatiť takúto sumu som však nebola schopná, lebo mama chodí na ošetrenie opakovane. V sanitke nakoniec cestovala sama a ja som sa ponáhľala na najbližší autobusový spoj, aby som to do Bystrice stihla,“ povedala nám dcéra. Dopraviť do bystrickej nemocnice sa jej, našťastie, podarilo načas, takže to stihla ešte pred odborným zákrokom matky. Po bolestivom ošetrení jej býva zle a potrebuje mať niekoho vedľa seba.
Podľa Michala Adamiho sa podobné prípady budú riešiť individuálne: „V prípade, že sa pacient nezaobíde bez sprievodu, takúto sumu hradiť nebude. Máme však so sprevádzajúcicmi osobami aj veľmi zlé skúsenosti. Často využívali cesty skôr na nákupy a o zverené osoby sa starali sanitkári. Tomu chceme predísť.“
Odkedy dopravná služba začala s centralizovanou dopravou nemocníc v Žiari, Banskej Štiavnici a Novej Bani, mohli porovnať počty sprevádzajúcich osôb v sanitkách. Pre Žiar boli ukazovatele najvyššie – na 2,6 pacienta pripadala jedna sprievodná osoba. Často sa vraj dokonca stávalo, že na úkor sprevádzajúcich osôb sa podarilo prepraviť menej pacientov. „Finančné prostriedky, ktoré dostávame zo zdravotných poisťovní, sú limitované. Mesačne sme takto vyrábali nadlimity 230 - 280 tisíc korún. Museli sme začať situáciu riešiť,“ dodáva Adami. Či sprísnenie podmienok pre prepravu sprevádzajúcich osôb sanitkami bude mať efekt, by mal ukázať už nasledujúci mesiac. Osoby, ktoré sprevádzajú príbuzných sanitkami, sa zas obávajú, či bude individuálne posudzovanie objektívne.