níka mestskej polície Mikuláš Holička škodu predbežne odhaduje na 100 tisíc korún. „Vandalstvo nám ráno po čine nahlásili obyvatelia Štefultova, ktorí prechádzajú cez cintorín na autobusové spoje. Prekvapilo ma však, že ľudia v okolí o devastácii cintorína vedeli už v noci a nedali nám vedieť. Najbližší dom je pritom vzdialený od cintorína iba niekoľko metrov. Keď sme zabezpečovali stopy, dokonca nám vedeli povedať, že išlo o troch neznámych mladých mužov a tvrdili, že v cintoríne bol hluk. Keby hneď privolali políciu, mohli byť škody podstatne menšie,“ povedal nám zástupca náčelníka. Vyšetrovanie prípadu prevzalo okresné oddelenie polície v Žiari nad Hronom.
Prípad pobúril aj správcu štiavnických cintorínov Jána Lička. Podľa neho aj v minulosti zaznamenali niekoľko prípadov vandalizmu, pri jednom z nich páchateľov dokonca prichytil. „Štiavnica má aj veľký počet pamiatkovo chránených náhrobkov. Tie, našťastie, poškodené neboli,“ dodal. Ochrana štiavnických cintorínov pred vandalmi je skoro nemožná. Mesto spravuje až dvanásť cintorínov na rozlohe 7,5 hektára a viac ako 4 200 hrobov. „Štiavnica je tým určite výnimočná, lebo taký veľký počet cintorínov nemajú ani najväčšie slovenské mestá,“ hovorí Ján Ličko.
Veľký počet cintorínov súvisí s históriou mesta, ale aj terénnymi podmienkami. V kopcovitom meste nemohol vzniknúť jeden rozľahlejší cintorín. Z dvanástich cintorínov je funkčných osem, mesto sa však musí starať o všetky. Cintoríny sú zväčša odľahlé, takže vandali tu majú voľné pole pôsobnosti. Na ich vyčíňanie sa neraz príde až po čase. Najohrozenejší a najviac zdevastovaný je židovský cintorín. „Predpokladám, že tu je zničených až 80 percent náhrobkov,“ hovorí Ján Ličko. Problémom je hlavne to, že o hroby na židovskom cintoríne sa už nemá kto starať. Príbuzenstvo v Štiavnici dávno nežije. Okrem náhrobkov chátra aj vzácny dom smútku ciduk hadin, postavený v zaujímavom byzantskom štýle.