BANSKÁ ŠTIAVNICA. Kvalifikovaní pracovníci v oblasti hutníctva a strojárstva ako CNC frézari, zlievarenskí robotníci, odlievači kovov, zámočníci či nástrojári, ale aj vodiči medzinárodnej kamiónovej dopravy, lekári a zdravotné sestry, to sú profesie, v ktorých banskoštiavnický úrad práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje najväčší nedostatok pracovnej sily.
Podľa jeho riaditeľa Petra Zorvana majú firmy v okresoch Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom záujem riešiť nedostatok pracovných síl aj občanmi z iných krajín, no snahou úradu je obsadzovať tieto pracovné miesta najmä miestnymi uchádzačmi o zamestnanie.
Pri rekvalifikácii sú úspešní
"V prípade problémov s obsadením nahlásených pracovných miest využívame pri sprostredkovaní vhodných uchádzačov o zamestnanie tzv. sieťovanie. Ide o spoluprácu medzi úradmi práce, keď zamestnávateľ osloví s požiadavkou len úrad v mieste sídla alebo v mieste výkonu práce a príslušný úrad následne osloví iné úrady s požiadavkou na spoluprácu pri vyhľadaní vhodných uchádzačov o zamestnanie," vysvetlil Zorvan.
Niektorí zamestnávatelia podľa jeho slov poskytujú aj ubytovanie, vtedy je možné spolupracovať s úradmi v rámci celého Slovenska. V ostatných prípadoch sa však posudzuje dostupnosť pracovného miesta verejnou dopravou a na základe toho sa podľa Zorvana koná.
Riešením je v niektorých prípadoch aj rekvalifikácia, ktorá sa najviac realizuje prostredníctvom nástroja RE-PAS. Uchádzač o zamestnanie s problémom uplatniť sa na trhu práce si môže zvoliť druh rekvalifikácie aj poskytovateľa rekvalifikácie.
"Úspešnosť tohto nástroja v rámci nášho regiónu je vysoká. Ku koncu roka 2016 zo všetkých ukončených rekvalifikácií sa 82 percent rekvalifikovaných uchádzačov o zamestnanie vyradilo z evidencie. Keď upriamime pozornosť iba na umiestnených na trh práce, t.j. vyradených do pracovného pomeru, resp. na základe začatia vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, tak úspešnosť bola 67 percent," priblížil Zorvan.
Príkladom je žiarska stredná škola
Zamestnávatelia však majú záujem aj o absolventov, čo podľa Zorvana deklaruje aj fakt, že z celkového počtu 2540 nahlásených voľných pracovných miest bolo takmer 40 percent vhodných aj pre absolventov škôl.
Úrad sa zameriava aj na spoluprácu s odbornými strednými školami. "V rámci poradenských aktivít poskytujeme preventívne poradenstvo na školách žiakom základných a stredných škôl so zameraním na potreby regionálneho trhu práce a aktívne sa zúčastňujeme akcií organizovaných školami, resp. inými subjektmi pôsobiacimi v oblasti vzdelávania," dodal riaditeľ úradu.
Pozitívnym príkladom v regióne je Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom, ktorá poskytuje systém duálneho vzdelávania v spolupráci s regionálnymi zamestnávateľmi pôsobiacimi v oblasti spracovania ľahkých kovov a strojárstva.
"Nadobudnutie odborných zručností v reálnych podmienkach priamo u zamestnávateľa s perspektívou získania zamestnania je zaujímavým benefitom pre absolventov škôl, ktorí potom plynule prechádzajú na trh práce ako kvalifikované pracovné sily a míňa ich fenomén nezamestnanosti," podotkol Zorvan.