ŽIAR NAD HRONOM. Preddavkové faktúry za elektrinu nepríjemne prekvapili aj samosprávy v okrese Žiar nad Hronom. Ak by ostali v platnosti tie pôvodné, aj samotné okresné mesto by čakali výrazné zmeny v rozpočte.
„Vychádza nám to, že by sme tento rok mali na elektrinu vynaložiť o vyše 100-tisíc eur viac ako minulý rok. Pri mestských objektoch mimo škôl a škôlok to je niečo cez 70-tisíc a pri verejnom osvetlení asi 21-tisíc,“ zhrnul pred niekoľkými dňami primátor Žiaru Peter Antal.
Navýšenie nazval neúnosným, chýbalo mu tiež prechodné obdobie, počas ktorého by mohli samosprávy silnejšie ističe vymeniť za tie prispôsobené menšej kapacite.
Zaplatiť alebo čakať?
Zaskočení ostali aj v obci Hliník nad Hronom, ktorá s počtom obyvateľov takmer 3-tisíc patrí v regióne k tým väčším.
„Nemáme presné čísla, len odhad, podľa ktorého by sa nám platby na obecných budovách navýšili minimálne o 10-tisíc eur. To by znamenalo nutné zmeny v rozpočte,“ zareagoval prednosta hliníckeho obecného úradu Slavomír Hlinka.
Samospráva sa zatiaľ ešte definitívne nerozhodla, či pôvodné faktúry zaplatí. Hoci premiér Robert Fico už odporučil starostom, aby faktúry „hodili do koša“, dodávatelia elektrických energií zareagovali, že ide o stále platné rozhodnutia.
„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už ukončil nové cenové konanie, ktoré by malo diskrimináciu niektorých odberateľov odstrániť. Podľa posledných informácií by sme mali čakať na nové rozhodnutia, takže pôvodné faktúry zrejme nezaplatíme,“ povedal Hlinka.

Starosta hovorí o energetickom výpalníctve
Z odporúčaní platiť i neplatiť zároveň ostali zmätení aj ďalší starostovia. „Premiér si môže dovoliť roztrhať faktúru, ale pre nás je to oficiálny a záväzný právny dokument,“ poznamenal v tejto súvislosti starosta obce Trnavá Hora Pavel Kravec.
Ani tam sa vyšším poplatkom nepotešili, nezasiahli by ich ale tak výrazne ako niektorých iných. „Rekonštruovali sme verejné osvetlenie, kultúrny dom aj dom smútku, už vtedy sme niektoré z ističov vymenili. Ale poviem vám, nebolo to nič jednoduché,“ povedal Kravec.
„Najskôr žiadosť na výmenu ističa, potom projekt, ktorý musí urobiť odborník, potom žiadosť o schválenie a ďalej o samotnú výmenu. Istič musí prísť vymeniť niekto oprávnený, toho si musí zohnať obec, no odplombovať a zaplombovať zariadenie môže len pracovník energetickej distribučnej spoločnosti,“ opísal zdĺhavý postup.
„Samozrejme, za všetko si zaplatíte. Ja to nazývam energetické výpalníctvo,“ posťažoval sa Kravec.
Na výmenu starých ističov a optimalizáciu rezervovanej kapacity podľa regulačného úradu dostanú odberatelia, teda aj mestá a obce, dostatok času.
„Neviem vám povedať, ako sa to u nás pomení. Nie som elektrikár. Najskôr si budeme musieť zaplatiť revíziu a akýsi audit našich ističov, potom ich výmenu. Určite to budú peniaze z obecného rozpočtu navyše. Koľko, to dnes netušíme,“ poznamenal prednosta obecného úradu v Hliníku nad Hronom.