ŽIAR NAD HRONOM. Nárast populačnej krivky v posledných rokoch spôsobil, že viaceré samosprávy v okrese Žiar nad Hronom zvažujú rozšírenie kapacít predškolských zariadení.
Týka sa to aj obce Vyhne, kde sú tesne pred dokončením stavebných prác na rozšírení materskej školy. Starosta Vladimír Bevelaqua hovorí, že koncom tohto mesiaca by ich mali ukončiť, čím sa im kapacita miest zvýši zo súčasných 35 až na 56 miest.
„V predchádzajúcom roku sme mali desať neuspokojených žiadostí o prijatie dieťaťa, obecné zastupiteľstvo preto rozhodlo, že sa pustíme do rozšírenia škôlky. Hradíme to z vlastných zdrojov,“ doplnil s tým, že už od budúceho školského roka budú môcť prijať viac detí.
Chcú sa vrátiť do pôvodného objektu
V Starej Kremničke pred ôsmimi rokmi presťahovali materskú školu zo samostatného objektu do budovy základnej školy, presnejšie do prerobeného učiteľského bytu.
Starosta Stanislav Rigo hovorí, že to nebolo dobré rozhodnutie a súčasné vedenie obce sa preto snaží vrátiť materskú školu do starých priestorov. Našťastie, objekt zostal vo vlastníctve obce, čo situáciu uľahčuje.
„Podali sme projekt a čakáme na rozhodnutie.“ Rekonštrukcia pôvodného objektu by zahŕňala interiérové práce a modernizáciu priestorov. V obci predpokladajú, že populačná krivka bude ešte rásť, takže obnovou pôvodného objektu by sa výrazne zvýšila kvalita predškolskej starostlivosti. V súčasnosti je kapacita škôlky 28 detí, v dvoch prípadoch nemohli prijať prihlásené deti, keďže by už išlo o prekročenie kapacity.
Kedysi ledva vytvorili triedu, teraz sú plní
Naplnené kapacity hlásia aj z obce Janova Lehota neďaleko Žiaru. Aktuálne tam podľa riaditeľky materskej školy Jany Sedliakovej majú 35 detí.
„V minulosti sme mávali problém s nedostatkom škôlkarov, no veľmi nám pomohla výstavba 40 bytov, vďaka ktorým sa nám do obce prisťahovalo asi sto nových ľudí,“ objasňuje jeden z dôvodov nárastu starostka Janovej Lehoty Božena Kováčová.
Hovorí o mladej rozrastajúcej sa komunite. Viac ako desať rokov dozadu sa škôlka sťahovala z vtedy neúmerne veľkých priestorov pre tri triedy do upraveného objektu, kde pre jednu triedu stačilo prerobiť dielne, miestnosť školníka, hudobnú sieň či sklad. Naplniť kapacitu pomáhali aj deti z okolitých obcí.
„Teraz sme sa rozšírili takým spôsobom, že sme ubrali zo zbytočných šatní, ktoré prislúchali k telocvični, a zmenili sme ich na spoločnú spálňu. Deti máme pritom iba z našej obce,“ hovorí riaditeľka materskej školy.

Starostka: Malé obce sú znevýhodnené
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vyhlásilo ešte vlani v novembri poslednú výzvu na predkladanie projektových zámerov na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Výberový proces je dvojkolový, oprávnenými žiadateľmi sú aj obce.
Starostka Ostrého Gruňa v okrese Žarnovica Jana Angletová hovorí, že viac ako na rozšírenie kapacít by potrebovali prostriedky na modernizáciu materskej školy. V tomto sú však podľa nej škôlky v malých obciach znevýhodnené.
„Výzva, ktorá by zohľadňovala takéto potreby, zatiaľ nevyšla,“ hovorí. Ich predškolské zariadenie má viac ako 25 rokov a tiež by už potrebovalo rozsiahlejšiu obnovu. Zatiaľ sa snažia z vlastných zdrojov zabezpečiť aspoň najpotrebnejšiu obnovu, vrátane znižovania energetickej náročnosti.