ŽARNOVICA. V dielni známych žarnovických zvonárov Trvalcovcov vzniká jedinečný dar priamo pre pápeža Františka I. Už počas Veľkej noci poputuje zvon pre Svätého otca do Ríma.
Rodinnú firmu, ktorá sa ako jedna z mála venuje zvonolejárstvu, si pre zákazku vybral plzenský pivovar Pilsner Urquell. Ten tradične posiela do Vatikánu špeciálnu várku piva a tentoraz sa k nej rozhodol pridať ukážku výnimočného remesla zo stredu Slovenska.
Zvony sú pritom s veľkonočnými sviatkami úzko späté. Hovorí sa, že Zelený štvrtok zvony zväzuje. Ich hlas zmĺkne a odlietajú do Ríma ako znamenie smútku nad ukrižovaním Krista. Po tom, čo ich Svätý otec požehná, sa na Bielu sobotu vracajú, aby sa neskôr opäť slávnostne rozozvučali a sprevádzali veriacich pri bohoslužbách.
Tajnou prísadou je po stáročia pivo
Výroba zvonu je v Žarnovickej Hute zakaždým hotovou alchýmiou. Vidíme Michala Trvalca, ako do špeciálnej hlinenej zmesi, ktorá sa používa vo fáze zdobenia, prilieva plzenský ležiak.
„Pivo sa v našom fachu používa už stáročia. Keď sa pridá do hliny, tá dobre lepí a lepšie kopíruje reliéfy. Celé sa to potom vypaľuje pri teplote 700 stupňov Celzia,“ ukazuje postup.
Výroba zvona trvá dva až tri mesiace. Základom sú výpočty, ktoré si majster dobre stráži. „Na začiatku vznikne šablóna, jadro, model, nasleduje práca s voskom, príprava umeleckej výzdoby, potom sa to obaľuje v špeciálnej hmote a suší. Dôležitou súčasťou je samotné odlievanie, čistenie a cizelovanie zvona a výroba srdca. Ešte je toho pred nami dosť,“ vymenúva.
Zvon pre pápeža Františka je pre skúseného zvonára, ktorý založil malú rodinnú firmu pred viac ako dvadsiatimi rokmi, výnimočnou záležitosťou.
„Je to skutočná výzva a veľká česť pre celé Slovensko. Zákazku sme dostali aj preto, že sa u nás remeslo dedí z otca na syna. Dnes je to hodnota,“ hovorí s hrdosťou v hlase. A hoci jeho ruky dali hlas mnohým kostolom po celej krajine, tentoraz je práca náročnejšia.
„Cítim zodpovednosť, aby sa to podarilo, no zároveň krásu každej chvíle, každého jedného kroku,“ opisuje.

Z otca na syna: Remeslo sa naňho prilepilo
Ako poctu vníma aktuálnu zákazku aj Michal Trvalec mladší. „Keď sme pred rokmi začínali, nikdy by nám ani nenapadlo, že v našej dielni, u nás doma, bude vznikať takáto vzácnosť,“ neskrýva dojatie mladý muž, ktorý chcel byť ako chlapec policajtom.
„Radi spomíname na udalosť, ktorá sa stala, keď ocino len začínal. Z hliníka vtedy odlieval malé zvončeky na jarmok. Mal ich už desať a ja som chytil do ruky práve ten, ktorý ako posledný vytiahol z formy a bol najhorúcejší. Doslova som sa oň prilepil. Ruku mi od neho museli odtrhnúť a schladiť v krhle s vodou. Bola samý pľuzgier. Zrejme vtedy sa to na mňa prilepilo,“ usmieva sa pokračovateľ rodinnej tradície.
Remeslo aj chvíle, ktoré pri práci trávi s otcom, si váži. „Je to zvláštny pocit, keď viete, že po vás ostane stopa, ktorá vydrží dvesto, tristo a viac rokov.“
Páči sa mu predstava, že niekto v úplne inej dobe uvidí v kove nenápadnú značku a bude rozmýšľať, akí vlastne boli tí, ktorí zvon vyrobili. Michal Trvalec mladší síce zatiaľ deti nemá, no rád by rodinnú tradíciu raz odovzdal potomkom. „Zvonárov je málo, vymierajú. Preto by som mal aj ja rád nasledovníka,“ priznáva.


V Ríme bude biť srdce od nás
Unikátny zvon, ktorý v apríli vypravia do Vatikánu, má po dokončení vážiť asi desať kilogramov a jeho výška bude 27 centimetrov. Zdobiť ho bude reliéf s Bazilikou sv. Petra, pod ktorý sa autorsky podpísala akademická maliarka Zuzana Komendová, rovnako zo Žarnovice.
„Zadanie bolo viac-menej všeobecné, malo by to byť niečo pápežské a dôstojné, no nie osobné,“ hovorí. Vytvorila viac návrhov, z ktorých napokon komisia vybrala práve vatikánsky architektonický skvost.
„Aktuálnu podobu chrámu výrazne poznačil význačný barokový umelec a architekt Bernini. Je tam veľmi veľa detailov, takže to bola náročná úloha. Keďže ide o malý zvon, napokon som vytvorila zjednodušený, štylizovaný obraz baziliky. Počet okienok by však mal sedieť,“ približuje tvorbu miniatúry maliarka.
Pápeža Františka si váži a má pre ňu veľkú charizmu. „Pre súčasný svet znamená jeho osobnosť veľa,“ myslí si výtvarníčka.
Tak ako človek, ani zvon nemôže existovať bez srdca. „Zvon bez neho je mŕtvy, až srdiečko mu dá život,“ potvrdzuje kováč Pavol Malý z Tlmáč, ktorý so známou zvonárskou firmou na výrobe netradičného darčeka spolupracoval.
Srdce, ktoré ukoval tentoraz, bude už čoskoro biť priamo v centre kresťanstva – v Ríme.
