BANSKÁ ŠTIAVNICA. Označenie hrobu na banskoštiavnickej kalvárii, ktorý sa po obnove nečakane zmenil z miesta posledného odpočinku neznámeho vojaka na hrob príslušníka Červenej armády, červenoarmejca – osloboditeľa, mesto opravilo. Trvalo to však takmer dva roky.
„Áno, už je všetko, ako má byť, presne podľa historických prameňov a požiadaviek ministerstva vnútra,“ potvrdila primátorka mesta Nadežda Babiaková. Zmena na kamennej platni stála mesto rádovo stovky eur.
Padol v boji s boľševikmi
Na chybu upozorňovali miestni obyvatelia už v máji 2015. „Celé je to nezmysel. Ten hrob tam bol už za prvej ČSR a určite v ňom neleží vojak Červenej armády,“ tvrdil vtedy pre naše noviny takmer 90-ročný Banskoštiavničan Ľudovít Dupal.
„O hrob sa v minulosti starala rodina Nanáčikovcov, ktorá bývala priamo na Kalvárii v byte pri kostolíku. Vždy hovorievali, že ide o hrob vojaka z prvej svetovej vojny,“ spomína si aj dnes.
To, že v žiadnom prípade nemôže ísť o vojaka Červenej armády, napokon oficiálne potvrdil až Vojenský historický ústav v Prahe. Našiel totiž v úmrtnej matrike pešieho pluku 44, bývalého c. a k. pešieho pluku 94, záznam o úmrtí Františka Broscha (1897 – 12. 6. 1919), ktorý sa vzťahuje práve k hrobu na kalvárii.
V matrike sa píše, že padol v boji s maďarskými boľševikmi.

Zaniknutá komisia
Zmene sa teší poslanec mestského zastupiteľstva Mikuláš Pál, ktorý vlani v októbri spolu s bratom a ďalším aktivistom osadil na mieste tabuľu upozorňujúcu na prekrúcanie historických faktov.
„Je fajn, že je to konečne opravené, druhá vec je, ako dlho to trvalo a za akých okolností sa ten hrob zmenil na hrob červenoarmejca – osloboditeľa,“ pripomenul Pál okázalú slávnosť, ktorej sa zúčastnil napríklad ruský veľvyslanec na Slovensku.
„Pre mesto to ale je a ostane poriadna hanba, lebo si poriadne nedosledovalo zdroje a archívne informácie. Teraz musíme dbať o to, aby už k ničomu podobnému v budúcnosti nedošlo,“ povedal Pál.
V minulosti pôsobila pri mestskom zastupiteľstve v Banskej Štiavnici komisia pre pamätihodnosti mesta, ktorá však postupne svoju činnosť ukončila. Už v stredu (22.2.) by sa obnovením jej činnosti mali zaoberať banskoštiavnickí poslanci. Podľa správy, ktorú už radnica zverejnila na mestskom webe, by jej členmi nemali byť len pracovníci mestského úradu či správca pohrebísk, ale aj historici a pamiatkari. „Práve odborníci by mali byť zárukou, že k podobným chybám už nedôjde,“ myslí si Pál.