JASTRABÁ. Aj obecná škola dokáže poskytnúť deťom kvalitné vzdelávanie, dôkazom je tá v Jastrabej. Oproti mestskému prostrediu, ktoré často býva hektické a stresujúce, má viacero plusov.
Keď sa do školy tešia žiaci aj učitelia
„Nespornou výhodou je, že máme v triedach nižší počet žiakov, čo v praxi znamená, že učiteľ má čas a priestor venovať sa každému žiakovi. Môže pracovať so slabším, ktorému to ide ťažšie, ale aj s tým šikovnejším, aby nezačal stagnovať,“ hovorí riaditeľ Základnej školy s materskou školou v Jastrabej Nikola Nižník.
Menšia škola znamená aj väčšiu pohodu a prostredie, ktoré sa do určitej približuje rodinnému. „Nezaznamenávame tu šikanu a podobné prejavy. S deťmi sa nám darí lepšie pracovať, prehlbovať vzťahy. Dohromady to vytvára atmosféru, keď sa žiaci aj učitelia môžu do školy tešiť, nie naopak,“ približuje.
S projektom pomohli miestni včelári
Do vyučovania a ďalších aktivít má presah aj skutočnosť, že škola sa nachádza v tesnej blízkosti prírody. „V zime sa deti môžu sánkovať na kopci priamo v areáli, v iných ročných obdobiach vyjdú zo školy a sú v lese,“ spomenie riaditeľ.
Spojenie s prírodou a miestnou komunitou využila škola aj v súvislosti s medzinárodným projektom o včelách spolu s partnermi z Walesu a Českej republiky.
„Cieľom bolo pritiahnuť deti k včelárstvu, ktorému chýbajú pokračovatelia. Spojili sme sa s miestnymi včelármi, ktorí boli veľmi ochotní a našich žiakov veľa naučili,“ hovorí o jednej z aktivít riaditeľ školy.
Žiaci prvého stupňa môžu v prípade záujmu rozvíjať aj svoj hudobný talent, učitelia Základnej umeleckej školy J. L. Bellu v Kremnici dochádzajú popoludní priamo do Jastrabej. Deti tak nikam nemusia cestovať.

Niektorí rodičia hľadajú alternatívu. Tu nájdu podporu
Miestna materská škola v nových priestoroch má kapacitu viac ako dvadsať predškolákov. Základná škola aktuálne hlási 117 žiakov, na dennej forme je ich ale len 90 z nich.
„Zvyšok detí je zapojených do individuálneho alebo, ako sa mu hovorí, domáceho vzdelávania, ktoré naša škola podporuje, v prípade že oň rodičia prejavia záujem,“ hovorí riaditeľ školy.
Takýto spôsob vyučovania nie je podľa jeho slov pre každého, volia si ho rodiny s deťmi, ktoré majú špeciálne nároky alebo rodičia, ktorí ho považujú za alternatívu kamennej školy.
„U nás sa snažíme byť k takýmto rodinám ústretoví, ako garanti kvality vzdelávania hľadáme cestu ku každej z nich,“ objasňuje Nižník a dopĺňa, že mnohé detí v tomto systéme dokážu dosahovať výsledky iba v domácom prostredí, kde majú pokoj a svoj denný režim, pričom v kamennej škole medzi spolužiakmi by boli stratené.
Aktuálne má jastrabská škola takýchto žiakov v rôznych kútoch Slovenska. „Určite z toho nebude masová záležitosť, je to totiž náročné aj ekonomicky, keďže jeden z rodičov je s dieťaťom či deťmi doma. Ale som rád, že vieme poskytnúť rodinám aj takúto možnosť a adekvátnu podporu zo strany školy,“ hovorí.
Základná škola v Jastrabej je miestom, kde môžu nájsť vzdelanie a naplnenie voľnočasových aktivít nielen miestne deti, ale aj tie z okolitých obcí a miest. „Prečo nie? Dopravné spojenie je dobré, takže, ak je záujem, budeme len radi,“ odkazuje rozhodujúcim sa rodičom, ktorí by uprednostnili menšiu školu s rodinnou atmosférou, riaditeľ.

Viac informácií o škole nájdete na stránke www.zssmsjastraba.edupage.org alebo na Facebooku.