Nielen mestá, ale aj obce chcú pestovať partnerské vzťahy so samosprávami v zahraničí, často je to ale nad ich finančné možnosti. Niekedy sa však do cesty zaujímavým myšlienkam postaví aj jazyková bariéra či dokonca klimatické podmienky.
Spojili ich strelecké kluby
Obec Rudno nad Hronom má dlhoročnú spoluprácu s nemeckou partnerskou obcou Langeneichstädt, ktorá leží v spolkovom štáte Sachsen – Anhalt. Na začiatku spolupráce stál rodák z Rudna Emil Luky, ktorý žije v tejto nemeckej obci od 70. rokov minulého storočia. Keďže v oboch obciach majú aj strelecké kluby, rýchlo ich táto skutočnosť zblížila a spolupráca sa postupne rozrástla aj do ďalších súčastí spoločenského a kultúrneho života.
Starosta obce Marián Šurjanský hovorí, že sa snažia hľadať všetky formy zintenzívnenia spolupráce, neraz však narazia na problém s financovaním spoločných aktivít, problémom však býva aj jazyková bariéra.
„Snažíme sa to robiť tak, aby naši ľudia chodili každý druhý rok do partnerskej obce a v nasledujúcom roku zas chodia oni k nám,“ hovorí. Samozrejmosťou sú pozvania na veľké výročia a oslavy. Partnerov z Nemecka už tradične pozývajú na obecné dni.
„Skúšali sme sa už na takéto akcie získať granty cez ministerstvo kultúry, prípadne cez program Európa občanov, no v tomto smere vidím na Slovensku ešte rezervy,“ hovorí.
Chladnejšia klíma prekáža
Zatiaľ bez väčšieho úspechu sa snažia nájsť si stabilného partnera v Tekovskej Breznici. Starosta Jozef Dolinaj hovorí, že sa snažili nadviazať spoluprácu s prímorskou obcou Sv. Filip a Jakub v Chorvátsku.
„Pre našich obyvateľov by bolo určite zaujímavé navštíviť a spoznať tento teplý kút, no zatiaľ je to otvorené. Keď sme tamojšej samospráve predložili tento návrh, dokonca nám váhavo povedali, že u nás je zima a oni by uprednostnili oblasť s teplejšou klímou,“ dodal s úsmevom.
Štiavnické Bane majú hneď dvoch partnerov – českú obec Braňany a mestečko Vardo v Nórsku, za polárnym kruhom. Na arktickom ostrove s rovnakým názvom ako mesto pôsobil kňaz, astronóm, matematik a fyzik Maximilián Hell, rodák zo Štiavnických Baní.
V rokoch 1768 až 1770 sa zúčastnil expedície za severný polárny kruh, kde skúmal prechod Venuše cez slnečný disk, Tiež tu vyrátal vzdialenosť Slnka od Zeme a urobil tam aj iné objavy.
„Samozrejme, že užšie vzťahy môžeme vzhľadom na vzdialenosť pestovať s českým partnerom. Braňany majú podobne ako my silnú banskú tradíciu, takže je to jedna z vecí, čo nás spája,“ hovorí starosta Stanislav Neuschl.
Vzájomne sa navštevujú počas obecných osláv, medzi sebou spolupracujú aj spolky, či školy. S nórskym partnerom chcú rozvíjať spoluprácu predovšetkým formou vzdelávacích a vedeckých projektov, keďže ich spája práve postava vedca Hella.