ŽIAR NAD HRONOM. Na úradnej tabuli mesta sa v ostatnej dobe často objavujú zámery zväčšiť či vybudovať loggie a balkóny na bytovkách v meste. Zmeny sa, podobne ako v minulých rokoch zatepľovanie a nové farebné fasády, dotkli aj niektorých tehlových domov z čias výstavby Žiaru nad Hronom ako mesta s prvkami architektúry socialistického realizmu.
Niektoré farby chcú z mesta vykázať
Už tento týždeň budú žiarski poslanci rozhodovať o zmenách a doplnkoch všeobecne záväzného nariadenia o záväzných častiach územného plánu mesta.
Okrem iného sa v návrhu nariadenia hovorí aj o nových pravidlách pri obnove existujúcich bytoviek. Nemali by sa na nich napríklad vytvárať nové architektonické prvky – balkóny, loggie, markízy, výčnelky.
„A to na tých obvodových stenách, ktoré sú orientované do verejného uličného priestoru ulíc Š. Moysesa, Dr. Janského a M. R. Štefánika, z dôvodu nenarušenia pôvodného uličného pohľadu na zástavbu z obdobia 50. a 60. rokov 20. storočia a zachovania architektonického tvaroslovia daného obdobia,“ píše sa v dokumente.
Pri vytváraní nových prvkov by mali bytové spoločenstvá dodržať zásadu jednotného vyhotovenia všetkých prvkov na celom objekte tak, aby rešpektovali estetické kritériá.
„Pri obnove bytových domov rešpektovať farebnosť existujúcej okolitej zástavby pri dodržaní zásady nevytvárania výrazných kontrastov a protikladov medzi susediacimi objektmi,“ píše sa ďalej v dokumente.
„Prednostne uplatňovať farebné odtiene pôvodnej zástavby. Nepoužívať ako prevládajúce farby neobvyklé farebné odtiene – modrá, zelená, fialová, červená, čierna,“ hovoria autori návrhu mestskej normy aj o konkrétnych farbách.

Pre niektoré domy je už neskoro
Pre pôvodnú bytovú zástavbu Žiaru boli typické prvky socialistického realizmu v architektúre. „Hoci sorela v Žiari nad Hronom nebola taká výrazná ako napríklad v neďalekej Handlovej, stále je jasne čitateľná. Bohužiaľ, so stále väčším počtom zateplení sa jej prvky strácajú,“ zhodnotila už v pred časom pre naše noviny meniaci sa stav prvého žiarskeho sídliska z 50. rokov, ktoré začalo vznikať v čase výstavby miestnej hlinikárne, architektka Tereza Bartošíková.
Už v roku 2014 upozornila, že z hľadiska zachovania pôvodného rázu bytoviek sú dôležité jasné pravidlá.
„Stavby nemusia byť pamiatkami, ale mali by byť regulované napríklad v územných plánoch miest alebo v miestnych vyhláškach. Nemali by sa upravovať podľa svojvôle bytového družstva. V Žiari nájdeme z tohto pohľadu niekoľko až úsmevných prípadov,“ komentovala vtedy necitlivý prístup niektorých spoločenstiev vlastníkov bytov a stavebných firiem.
„Dôležité je zachovať jednotnú farebnosť stavieb postavených v jednom období, členenie fasád, okien, originálne sgrafitá a kovové prvky, ako sú zábradlia, či výšku domov,“ upozornila architektka.
Za samostatnú kategóriu označila takzvané domové znamenia. V prípade týchto plastík odporúčala ich zachovanie, prípadne uloženie do depozitára alebo vystavenie. V roku 2015 sa tieto reliéfne domové štíty, ktoré sú pre niektoré žiarske ulice typické, dostali aj do oficiálneho zoznamu pamätihodností mesta. Ten sa rovnako spomína v aktuálnom návrhu mestského nariadenia. Radnica týmto krokom deklarovala záujem ochraňovať ich.