ŽIAR NAD HRONOM. Trojnásobná mamička Ľudmila Fáberová zo Žiaru nad Hronom detský svet dobre pozná a snaží sa ho urobiť krajším. Už niekoľko rokov tvorí háčkované hračky, ktoré sa stali súčasťou mnohých detských izieb.
Keďže v predjarnom období akosi prirodzene dominujú veľkonočné námety, svoju bohatú kolekciu v poslednom období rozšírila o zajačikov, ovečky a barančekov. Napokon, kde je napísané, že do balíčka kúpačov patria iba čokoládové výslužky.
„Nedá sa však jednoznačne povedať, že práve pred Veľkou nocou by vzrástol záujem práve o tento typ háčkovaných hračiek. Skôr je to pre mňa príjemné spestrenie,“ hovorí.
Zďaleka to však nie je jediná tematika, ktorej sa v súčasnosti venuje. „Mám tri deti vo veku 8, 7 a poldruha roka a tie sú pre mňa najväčšou inšpiráciou. Tie dve staršie prídu zo školy neraz s tým aby som skúsila takú alebo onakú hračku,“ usmeje sa. A ona skúša znova a znova, hoci nie so všetkým je na prvý pokus spokojná.
A tak popri zajačikoch a barančekoch pribúdajú vláčiky, lietadlá, ale napríklad aj nezabudnuteľný macko komika Rowana Atkinsona alias Mr. Beana.

Šikovnosť zdedila po starkej
Ľudmila hovorí, že ručným prácam, vrátane háčkovania, sa naučila od starkej v Rudne nad Hronom.
„Ona toto majstrovstvo dokonale ovládala. Raz som k nej prišla a dokončovala veľkú háčkovanú záclonu. Chýbal jej už iba posledný riadok, a tak som spolu s ňou skúšala, ako na to,“ hovorí.
Priznáva však, že ako tínedžerku ju ručné práce až tak nebavili a nevenovala sa im. No po rokoch, keď sa stala matkou a občas potrebovala k denného kolotoča uniknúť k nejakému relaxu, zistila, že prakticky nič z tohto kumštu nezabudla.
Zriedka sa pri svojej tvorbe drží vzorov a za každou je prácou je viac fantázia ako predloha. Pomáha jej v tom aj skutočnosť, že v Banskej Štiavnici vyštudovala odevný dizajn.
„Napriek tomu, že tam sa na vlastné nápady dôraz nekládol, ak má človek nejakú predstavu, musí sa to podariť.

Hľadá pomoc i pre druhých
Najviac ju teší, že remeslá zažívajú v poslednom období veľký boom. A to aj vďaka sociálnym sieťam, kde si ľudia môžu vymeniť skúsenosti a pochváliť sa svojimi výrobkami.
„Len si pozrite stránky, ktoré sa venujú podpore remesiel. Prakticky denne sa tam objavia krásne nápady,“ hovorí s nadšením. Sama má vytvorenú vlastnú hand–made stránku a je príjemne prekvapená, koľko ľudí na ňu zareagovalo.Má však ešte jeden veľký nesplnený sen.
„V Žiari a okolí existuje niekoľko ľudí, ktorí sa venujú háčkovaniu. Bola by som rada, keby sme sa spojili a propagovali svoje výrobky a aktivity napríklad spoločnou webovou stránkou. Je tu už dokonca viacero obchodíkov, ktoré propagujú a predávajú naše výrobky,“ hovorí.
