TEKOVSKÁ BREZNICA. V rokoch 1964 až 1966 začali stavať ponad Hron pri Tekovskej Breznici most. Končila sa tak jedna zaujímavá historická etapa, kedy sa obyvatelia obce prevážali na druhý breh rieky výhradne kompou. Plte neskôr vystriedali loďky, ktoré tu nazývali ladiky.
Na nich sa prepravovali cez rieku nielen obyvatelia, ale aj celé záprahy a väčšie náklady. Pri Hrone dokonca stála aj budova, v ktorej hliadkovali a prespávali muži, ktorí kompu obsluhovali non-stop. Ak sa niekto potreboval previesť v noci, nebol s tým žiaden problém – pri obsluhovaní kompy sa vždy striedali traja kompári, ktorých vyberala obec.
Z kompy rovno na vlak
Z domčeka ani kompy sa do dnešných dní nezachovalo nič, iba archívne záznamy v obecnej kronike. Starší obyvatelia si však dodnes ešte radi spomenú, ako sa prevážali z jedného brehu Hrona na druhý. Starosta Jozef Dolinaj hovorí, že kompa bola zaujímavou súčasťou histórie obce a keď zostavovali monografiu, podarilo sa im sústrediť aj niekoľko veľmi cenných archívnych záberov.
„Na jednej z fotografií sa dokonca zachovalo, ako prevážajú celú triedu aj s učiteľom a pánom farárom,“ hovorí.
Stanislav Halgaš a Mária Balážová si ako bývalí spolužiaci radi spomínajú, ako sa cez rieku každý deň preplavovali na druhý breh, aby stihli ranný vlak, ktorý ich vozil do školy v Hronskom Beňadiku.
„Niekedy sme už z diaľky videli, ako vlak stojí v stanici a niekedy sme doslova vyskakovali z kompy, leteli niekoľko desiatok metrov a naskakovali do posledného vagóna,“ hovorí pani Mária. Jej bývalý spolužiak dodáva, že toto prepravovanie z brehu na breh sa postupne zdokonaľovalo, takže už sa ňom mohli voziť nielen ľudia, ale aj rôzne náklady.
Ľad prinášal aj zábavu
V zime sa zas každý spoliehal, že sa na Hrone vytvorí dostatočne pevná ľadová vrstva, aby sa po ňom dalo chodiť. Väčšinou tu dospelí vždy preskúšali, či je ľad dostatočne pevný. Ľad však prinášal nielen starosti, ale aj zábavu.
Obyvateľ Breznice Peter Kasan si najradšej spomína na to, ako na mieste kompy hrávali v zime hokej. „To nebola obyčajná zamrznutá plocha, ale pre nás to bol zimný štadión. Chodili sem hrávať hokejové zápasy aj chlapci zo širokého okolia,“ hovorí.
Ako sa píše v obecných záznamoch, na prepravu ťažších nákladov používali kompu zloženú z dvoch lodí, ktoré boli navzájom spojené opracovaným dubovým rámom.
Na jednej strane bol do rámu zakotvený stožiar s dvomi do seba zapadajúcimi kolesami so žľabom. Kolesá sa pohybovali na natiahnutom oceľovom lane, ktoré bolo na brehoch stabilne ukotvené. Podľa výšky hladiny vody ho bolo možné šponovať alebo uvoľňovať.
Boli aj dni, keď kompa kvôli vysokej a rozbúrenej hladine rieky nemohla premávať. Vtedy mali aj školské deti prázdniny. Na rýchlu prepravu jednotlivcov cez Hron slúžila popri kompe aj loďka.

Povodie Hrona bolo na kompy bohaté
Ladikami a kompami sa nepreslávila iba Tekovská Breznica, ale celé dolné povodie Hrona. Využívali ich všade tam, kde nebol na veľkej vzdialenosti postavený most. Známe kompy stáli v Tlmačoch, Starom Tekove, či Veľkých Kozmálovciach.
A ako hovoria historické archívy, všade boli kompári a prievozníci vážené osoby. Veď od ich profesie záviseli životy iných hlavne vo chvíľach ak bol v rieke strmší prúd. Oni sami však neraz doplatili na svoje remeslo životom.
Hoci v Tekovskej Breznici si našťastie na takéto nešťastie nepamätajú, do histórie sa zapísala tragédia, ktorá sa stala v Starom Tekove v roku 1979. Skúsený dôchodca Štefan si stále privyrábal ako prievozník. V marci toho roka, keď sa v horách topil sneh, boli vody Hrona vysoké a mútne. Pri obsluhe spadol v zimnom odeve a čižmách do vody a stiahol ho prúd. Odev rýchlo nasiakol vodou, takže bol bez šance. Podarilo sa ho nájsť až o dva mesiaca ďaleko od miesta, kde sa utopil.
