ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski poslanci odobrili nové pravidlá pre obnovu bytoviek v meste, najmä tých, ktoré sú charakteristické pre vznik Žiaru nad Hronom a majú prvky architektúry socialistického realizmu.
Krikľavé farby dostali stopku
Na týchto bytovkách by sa napríklad nemali vytvárať nové architektonické prvky – balkóny, loggie, markízy, výčnelky. „A to na tých obvodových stenách, ktoré sú orientované do verejného uličného priestoru ulíc Š. Moysesa, Dr. Janského a M. R. Štefánika, z dôvodu nenarušenia pôvodného uličného pohľadu na zástavbu z obdobia 50. a 60. rokov 20. storočia a zachovania architektonického tvaroslovia daného obdobia,“ píše sa v schválenom všeobecne záväznom nariadení o záväzných častiach územného plánu mesta.
Pri vytváraní nových prvkov by tiež mali bytové spoločenstvá dodržať zásadu jednotného vyhotovenia všetkých prvkov na celom objekte.
Ďalej by mali rešpektovať farebnosť okolitej zástavby a uprednostňovať odtiene pôvodnej zástavby. „Nepoužívať ako prevládajúce farby neobvyklé farebné odtiene – modrá, zelená, fialová, červená, čierna,“ píše sa v nových pravidlách.
Poslanec: Vymklo sa nám to z rúk
Niektorí poslanci upozornili, že pre väčšiu časť pôvodnej zástavby prichádzajú pravidlá, ktoré sa pripravovali dva roky, neskoro.
„Začíname neskoro regulovať veci, ktoré sa nám už vymkli z rúk,“ povedal poslanec Peter Dubeň (nezávislý) a pripomenul, že v minulosti viacerí zastupitelia navrhovali mestu obsadenie funkcie hlavného architekta, ktorý by na systémovosť rekonštrukcií a ich zosúladenie prihliadal.
„Pri rekonštrukcii teraz treba brať ohľad na to, aké fasády majú okolité domy. Neviem si to predstaviť, keď jeden prerobený dom je červený, iný zelený, ďalší modrý. Ako si mám vybrať?“ pýtal sa počas piatkového rokovania zastupiteľstva Dubeň.
Myslí si tiež, že nové nariadenie bude diskriminovať tých, ktorí si nestihli postaviť balkóny a opraviť fasády v dobe, keď žiadne konkrétne pravidlá neplatili.
Poslankyňa za Smer-SD Anna Líšková sa obáva toho, ako sa budú posudzovať žiadosti, ktoré už aktuálne sú na stavebnom úrade, no rozhodnutie o nich padne až po prijatí obmedzení.

Balkóny nezakázali, len povedali, kde nemôžu byť
Blažena Kollárová z oddelenia územného plánovania mestského úradu na výhrady zareagovala, že nebolo jednoduché vytvoriť pravidlá.
„Bolo náročné naformulovať regulatív, lebo farebnosť je veľmi rôzna. Ale projekt robí projektant, ktorý si za to zodpovedá. My sme nenadiktovali, aké presne musia farby byť, je to na zvážení. Keď je v území milión farieb, tak sa dá neutrálna, nejaká, ktorá nič nepokazí,“ odpovedala poslancovi Dubeňovi.
Pripomenula, že najviac striktné sú obmedzenia vo vzťahu k uličnej časti Š. Moysesa.
„Nie sme úplne proti výstavbe balkónov, ale iba v uličnej časti, ktorá má svoj charakter. Nie je však problém, ak sú vhodne umiestnené inde na objekte,“ objasnila.
Primátor mesta Peter Antal (nezávislý) pripustil, že mnohé zo zásahov a rekonštrukcií už mesto zohyzdili. „Stále je dosť času konať, ale naozaj nikto nepredpokladal, že bytové spoločenstvá prídu s tým, že na jednom rohu domu postavia päť balkónov a ďalej už nič,“ zareagoval a dodal, že takýmto výkyvom by mali zabrániť práve projektanti a architekti, ktorí návrhy tvoria.
Primátor tvrdí, že novými pravidlami chce radnica pomôcť zachovať aspoň tvár stredu mesta. „Aj toto je história nášho mesta, hoci z čias socializmu,“ povedal o prvom žiarskom sídlisku z 50. rokov minulého storočia, pre ktoré sú typické prvky socialistického realizmu.