NOVÁ BAŇA. Pohronskému múzeu v Novej Bani sa vďaka Fondu na podporu umenia podarilo zreštaurovať kamenný článok z 18. storočia s reliéfom pôvodného erbu, ktorý mesto používalo do roku 1976.
Vynovený kamenný článok môžu návštevníci vidieť hneď pri vstupe do múzea.
„Kamenný reliéf s motívom historického erbu mesta je vytesaný na stavebnom článku – klenáku, ktorý bol pôvodne na oblúku na vstupe zo severozápadnej strany do opevneného objektu pevnostnej prístavby budovy historickej radnice,“ priblížila riaditeľka múzea Katarína Konečná.
Keď bol v roku 1939 objekt pevnostnej prístavby zbúraný, tak reliéf premiestnili do fasády novej funkcionalistickej budovy mestského úradu.
„Keď sa nedávno prikročilo k zatepľovaniu budovy mestského úradu, tak nám ho mesto v roku 2015 venovalo do zbierok,“ dodala Konečná.
Reliéf poškodil vplyv poveternostných podmienok. Múzeum získalo dotáciu na jeho obnovu z Fondu na podporu umenia.
Reštaurovanie ukončili v marci, pričom práce stáli približne 1500 eur.
Na článku je zobrazený pôvodný erb mesta. Ten sa používal do roku 1976, keď heraldická komisia prijala schematický erb používaný mestom dodnes.
„Historický mestský erb znázorňoval panovníka Ľudovíta Veľkého ako kľačiac pred patrónkou mesta – Pannou Máriou, odovzdáva vyťažené zlato ako dar patrónke,“ vysvetlila riaditeľka múzea.
Tento erb sa už od 14. storočia nachádzal aj na pečati mesta. „Stretávame sa s ním aj na iných miestach. V zbierkach máme tiež olejomaľbu z roku 1770, stretneme sa s ním aj na nedávno zreštaurovanom Trojičnom stĺpe v meste či vo farskom kostole, kde je na hlavnom oltári,“ dodala Konečná.
