KREMNICA. Alžbeta Knappová z Kremnických Baní začala so zdobením medovníkov ako mamička. Dnes má štyri deti, ktorým sa musí a chce venovať. Ako potomkovia pribúdali, hľadala prácu, ktorú by mohla robiť z domu.
„Je to pre mňa zamestnanie aj hobby,“ hovorí žena, ktorej domácnosť vonia medovníkovým korením nielen pred Vianocami a Veľkou nocou, ale počas celého roka.
Medovníky v súčasnosti idú na dračku aj ako pozornosť pre hostí na svadbách, krstinách, na oslavách okrúhlych výročí a firemných akciách, ale aj ako milý darček pre blízkych. Tomu zodpovedá aj diár plný termínov a objednávok.
„Keď skončia Kremnické gagy a jesenné jarmoky, týždeň si vydýchnem a už sa začnú hrnúť objednávky na vianočné medovníky. Poslednú som s vyplazeným jazykom odovzdala 23. decembra, pár týždňov som si dala pauzu a už prišiel Valentín a Veľká noc,“ potvrdzuje medovnikárka, že aj sladká profesia môže priniesť poriadne hektické chvíle.
Medovník je tradícia, odkaz
Alžbetine diela sú veľmi obľúbené, nielen Kremničania zdobia vianočné stromčeky dekoráciami od nej, ich domácnosti oživujú jej netradičné adventné vence. V týchto dňoch zase spod jej rúk vychádzajú veľkonočné ovečky, kuriatka a vyzdobené vajíčka.
Hoci má hlavu plnú nápadov, obľúbené postavičky z animovaných kino trhákov medzi jej výrobkami neuvidíte.
„Nemám rada tieto trendy. Medovník je pre mňa niečo tradičné, odkaz predkov. Keď vidím na jarmokoch postavičky z Frozen alebo Mimoňov, príde mi to, ako keby ste dali do francúzskych zemiakov lososa,“ hovorí.
„Mohla by som urobiť Hello Kitty, ale radšej urobím čierneho kocúra od Štroffeka (pohostinstvo v Kremnici – pozn. red.) alebo zo Zlatej ulice. Aby sa s tým miestni ľudia dokázali stotožniť,“ približuje nedávny nápad s motívom kremnických túlavých mačiek.
Inšpirácia mladej cukrárke nechýba. Námetmi je podľa nej internet doslova zamorený.
„Sociálne siete nás medovnikárky spojili – sme v kontakte, všetky si tykáme, či máme dvadsať alebo osemdesiat. Vymieňame si postupy, rady, tipy aj naprieč rôznymi krajinami,“ hovorí o početnej komunite.

Medovníkový erb pre Kisku
Aj pre jej originálne a precízne zdobené voňavé diela si lokálnu výrobkyňu vybrala kremnická radnica, keď sa na oficiálnu návštevu mesta chystal prezident Andrej Kiska. Vytvorila preňho medovník s motívom erbu historického mesta.
„Nebola to náročná práca, jediné, na čo som si dávala pozor, bolo, aby mi ho dcéra nezjedla,“ smeje sa s odstupom času.
Mnohí ľudia majú radi klasiku, preto ju teší, keď z času na čas dostane netradičnú objednávku. Nedávno napríklad vyrábala medovníky pre adrenalínové podujatie Big air v meste, počas ktorého nad historickým centrom Kremnice lietajú snoubordisti.
Keď jej zákazníci alebo fanúšikovia povedia, že jej medovníky sú krásne, reaguje skromne. „Samozrejme, že ma to teší. Ale väčšinou im poviem, keby ste vy vedeli, koľko šikovnejších poznám.“

Špeciálna skriňa na formy
Medovnikárstvo zapĺňa Alžbete celé dni a tomu sa podriaďuje aj jej domácnosť. „Mám velikánsku kuchyňu a špeciálnu komodu na vykrajovačky, je v nej miesto pre srdiečka, rôzne tvary, vianočné, veľkonočné, autá a všetky dopravné prostriedky, zvieratká a špičky na zdobenie. Obsadená je u mňa každá voľná miska. Už to nemám kam dávať,“ hovorí o tom, ako sa počet jej pracovných nástrojov neustále zväčšuje.
Najradšej však má tvar veľkého kohúta, vykrajovačku, ktorú jej na mieru vyrobil miestny kováč a recesista spojený s Kremnickými gagmi Roman Vykysalý.
„Inšpiráciou mi bol veterný kohút, ktorého majú moje deti na drevenom domčeku v záhrade. Táto vykrajovačka visí u nás doma na čestnom mieste,“ objasňuje.
Medovnikárka rada experimentuje a skúša originálne vzory. Aj po rokoch ju poteší každý balíček s vykrajovačkami či s novými farbami.
Pri 3D medovníkoch zúročuje skúsenosti a naučenú techniku vykrajovania, pri špeciálnych požiadavkách zákazníkov sa zase často musí vynájsť.
„Napríklad pre jedného právnika som mala vytvoriť knihu, na ktorej stojí žena v kroji a v rukách drží váhy ako spravodlivosť. Nenašla som však žiadny konkrétny kremnický kroj, preto som vzory odkukala z kremnickej kameniny, ktorá sa tu kedysi vyrábala a maľovala. Pred finišom som navyše zistila, že tanieriky na váhy mi zjedla moja dcéra, takže som ich napokon nahradila dvoma srdiečkami,“ spomenie skúsenosť.
Svojou prácou chce Alžbeta ľudí najmä potešiť. „Jedna včela vyprodukuje za celý svoj život lyžičku medu a ja sa snažím kúsok z jej života ponechať pre radosť ľudí v mojich medovníkoch,“ prihovára sa fanúšikom na sociálnej sieti.
