ŽARNOVICA. Peter Čákovský, 28- ročný fotograf a grafik zo Žarnovice výrazným spôsobom zabodoval v súťaži, ktorú organizovala Federácia európskych fotografov a do ktorej súťažiaci z 25 krajín poslali viac ako dvetisíc fotografií.
Obsadil prvé miesto v kategórii Digitálne umenie a ako bonus získal aj titul Európsky profesionálny fotograf roka 2017.
Slávnostného vyhlásenie výsledkov v sicílskej Katánii, ktoré sa konalo začiatkom apríla, sa však zúčastniť nemohol.
„Volal mi dokonca sám predseda poroty, či sa na odovzdávaní cien zúčastním. Zo súkromných dôvodov som sa však vyhodnotenia nemohol zúčastniť a doteraz ma to mrzí. Veľká vďaka preto patrí človeku, ktorý je od nás z Asociácie profesionálnych fotografov SR a moje ceny prezval. Bol to Peter Svoboda, fotograf z Košíc, ktorý so svojimi neskutočnými zábermi vyhral takisto prvé miesto v kategórii krajina,“ hovorí.
Pocit, na aký sa nezabúda
Moment, keď sa dozvedel o svojom úspechu považuje aj teraz za neskutočný: „Stále tomu neverím. Dúfal som, že v kategórii digitálne umenie sa umiestnim aspoň v prvej trojke. Preto ma naozaj dostalo, keď som počul, že som skončil dokonca na prvom mieste. A o tom, že som vyhral titul Európsky fotograf roka 2017 už ani nehovorím. Vlastne som ani nevedel, že sa bude vyhlasovať aj nejaký celkový víťaz,“ doplnil s tým, že žiadnemu Slovákovi sa to pred ním nepodarilo.
Do súťaže prihlásil tri práce. Prvá bola fotografia s názvom Businessman, kde predáva "pitnú" bio vodu.
Druhá Regrowther, kde zalieva surrealistický strom, kvitnúci vďaka orechovej škrupine. No a tretia niesla názov Remind, čo je spomienka na ešte nezničenú prírodu.

Od dreva k fotografii
Spomína si, že jeho záujem o fotografovanie sa začal rodiť niekedy na konci strednej školy. Vtedy mu kamarát požičiaval malý kompaktný fotoaparát.
„O fotení a technike som skoro nič nevedel, všetko som fotil na automatiku a obdivoval som, aké krásne fotky z toho lezú. Takto sa to postupne rozbehlo.
Vtedy som mal stredoškolské vzdelanie v odbore stolár.“
Neskôr externe vyštudoval grafiku a dnes študuje na vysokej škole.
Aura, ktorá nadchla
Najviac ho oslovujú koláže, má však rád aj portréty, makro občas nejakú krajinku. Na otázku, čo podľa neho najviac oslovilo porotu hovorí, že to bola zrejme aura, ktorá vyžaruje z jeho prác, ako aj štýl úpravy. „Určite to nebrali čisto z technického hľadiska, nakoľko tam boli ostatné koláže naozaj výborne spracované, niektoré možno lepšie ako moje. Preto si myslím, že to bolo skôr tou aurou, ktorá vyžarovala z mojich fotografií. Alebo za to môže aj ten surrealistický nádych, ktorý ostatné fotografie nemali.“
Foteniu sa venuje profesionálne už piaty rok, hoci spočiatku dlho rozmýšľal, či do toho ísť. Dnes zároveň so živnosťou, pracuje aj ako majster odborného výcviku na Strednej odbornej škole u nás v Žarnovici, kde učí budúcich fotografov a grafikov.
Oslovilo ho aj 3D modelovanie
Popri fotografiách a kolážach ho zaujalo aj takzvané 3D modelovanie.
„Je to vlastne grafika, ktorá sa vytvára v 3D priestore, v nejakom 3D grafickom programe. V mojom prípade je to Blender, ktorý je dokonca bezplatný. V ňom si vytvoríte model, ktorý viete otáčať, upravovať zo všetkých strán. Pri 2D grafike to možné nie je,“ približuje.
Vo svojich kolážach si občas pomáha aj 3D grafikou, pomocou ktorej dokáže simulovať napríklad tiene a perspektívu.