VATIKÁN/ŽARNOVICA. Pápež František prijal dar vyrobený tradičnou technológiou zvonolejármi zo stredného Slovenska.
Stalo sa tak počas veľkonočnej generálnej audiencie, ktorá v stredu priviedla na svätopeterské námestie vo Vatikáne tisíce ľudí z rôznych krajín sveta.
Cesta zvona: Zo Žarnovice do Vatikánu
Unikátny zvon z dielne otca a syna Trvalcovcov zo Žarnovice sprevádzal do Vatikánu špeciálnu várku piva, ktorú tam už niekoľko rokov vypravuje vždy počas Veľkej noci Plzenský Prazdroj.
„Všetko je ručná robota od začiatku až do konca,“ pripomenul ešte pred odletom bronzového zvona vážiaceho asi desať kilogramov Michal Trvalec, st.
Malú firmu, kde v otcových šľapajach pokračuje aj jeho syn, rovnako Michal, si pivovar vybral práve pre jej rodinný charakter, keď sa remeslo dedí z otca na syna, ale aj pre skutočnosť, že majster pri výrobe formy používa plzenský ležiak. Hovorí pritom, že použitie zlatého moku je starým zvonolejárskym trikom, ktorý sa v jeho fachu traduje už stáročia.
Vytvoriť zvon pre pápeža bolo pre dvojicu remeselníkov výzvou a poctou zároveň.
„Keď sme pred rokmi začínali, nikdy by nám ani nenapadlo, že v našej dielni, u nás doma, bude vznikať takáto vzácnosť,“ povedal Michal Trvalec, ml.

Prekvapenie pre pápeža
Davy sa tlačili bezpečnostnými bránami v najužšom centre Vatikánu už od rána. Tí, ktorí si privstali, mali šancu získať miesta s lepším výhľadom na Svätého otca.
Kresťania prišli pozdraviť Františka a vypočuť si jeho slová o veľkonočnom posolstve nádeje. Vždy, keď prehovoril, v dave to zahučalo. Cvakali fotoaparáty, ruky s mobilnými telefónmi vystreľovali vysoko nad hlavy, každý chcel aspoň jeden obrázok na pamiatku.
V skupine, ktorej sa dostalo privilégia, že sa k pápežskému baldachýnu a k Františkovi priblížila najbližšie, bol aj sládek plzenského pivovaru Václav Berka.
Hlave katolíckej cirkvi odovzdal česko-slovenský dar spolu s takzvaným listom milosrdenstva, ktorý je výpočtom charitatívnych aktivít známeho pivovaru.
„Najskôr si myslel, že má zvon len požehnať. Keď sme mu povedali, že je to dar preňho osobne, bol veľmi prekvapený,“ zreprodukoval reakciu pápeža.
„Povedal tiež, že plzenské pivo dobre pozná, tak snáď mu chutí,“ dodal s úsmevom sládek, ktorý patrí k špičke vo svojej profesii.
Ľudská tvár diplomacie
Pýtate sa, čo má pivo spoločné s Vatikánom? Špeciálna veľkonočná várka tam z českej Plzne putuje každoročne už od roku 2010.
„Je to požehnané pivo z požehnaných surovín, ktoré sa po týždňoch zrenia dostalo až do srdca kresťanskej cirkvi, tentoraz sme poslali symbolických 2017 fliaš,“ povedal Václav Berka a pripomenul, že várku posvätil plzenský arcibiskup Tomáš Holub.
Šepká sa, že obľúbené pivo si už medzi vatikánskymi cirkevnými hodnostármi získalo dobrú povesť.
„Stala sa z toho tradícia, ktorá je už neodmysliteľne spätá s Veľkou nocou. Naše pivo si vo Vatikáne pochvaľujú,“ povedal veľvyslanec Českej republiky pri Svätej stolici Pavel Vošálík s dôvetkom, že mu neodolajú ani Mons. Gallagher, vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi či samotný pápež.
Diplomat s dávkou humoru dodal, že ak to takto pôjde ďalej, budú musieť obohatiť vzťahy so Svätou stolicou aj ďalšou, možno vianočnou, pivnou várkou.
„Je to niečo, čo dáva diplomacii ľudskú tvár,“ okomentoval s úsmevom zvyklosť český veľvyslanec.
Pivom sa liečil už Lev XIII.
Pivo vo Vatikáne nie je žiadnou nevídanou novinkou. To plzenské si tam našlo cestu už za pápeža Leva XIII. na konci 19. storočia, práve tento nápoj mu totiž pomáhal prekonávať zdravotné problémy.
„Svoj post zastával ešte roky, je teda možné, že táto liečba zabrala,“ rozprával o úspešnej misii osvedčenej značky pri našej návšteve Baziliky sv. Jána v Lateráne plzenský sládek.
V chráme, ktorý je sídelným kostolom pápeža ako rímskeho biskupa, čo pripomína trón, je v súčasnosti šesť pápežských náhrobkov, medzi nimi aj Leva XIII.
Pivo nechýbalo ani pri kanonizácii pápežov Jána XXIII či Jána Pavla II.
