ŽIAR NAD HRONOM. Stredný tok Hrona by sa mohol stať súčasťou siete území európskeho významu Natura 2000. Prerokovanie tohto návrhu sa uskutoční už tento týždeň (4.5).
Navrhovaná plocha s rozlohou viac ako 327 hektárov kopíruje tok Hrona v katastroch viacerých obcí a miest od Brehov pri Novej Bani až po Žiar nad Hronom.
Návrh vychádza podľa riaditeľa Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy Dušana Trcku zo zámeru zachovať alebo zlepšiť stav biotopov a druhov európskeho významu.
Ichtyológ: S elektrárňami na toku by to nešlo
Predmetom ochrany majú byť podľa návrhu lužné vŕbovo-topoľové a jelšové lesy, ale aj ryby, a to mrena stredomorská, hrúz bieloplutvý, hrúz Kesslerov a lopatka dúhová.
„V prípade týchto druhov rýb ide o v celoeurópskom meradle málo početné a ohrozené populácie, ktoré sa ale na strednom Pohroní stále vyskytujú,“ priblížil ichtyológ Slovenského rybárskeho zväzu Richard Štencl.
Ak by sa časť Hrona stala súčasťou území Natura 2000 znamenalo by to podľa jeho názoru veľké plus najmä v boji proti výstavbe ďalších malých vodných elektrární na rieke.
„Tie jednoznačne ohrozujú pôvodné druhy rýb a aj charakter Hrona ako podhorskej rieky. Tak, ako sú navrhnuté, by znamenali, že rieka by plynula od jedného vzdutia hladiny po ďalšie a stala by sa z nej v podstate stojatá voda,“ poznamenal a pripomenul, že takáto podoba toku by znamenala zánik pôvodných druhov.
„Tie totiž nežijú v bahne, ktoré by vznikalo. Bol by to ich koniec,“ naznačil ichtyológ.

Návrh chcú odovzdať v septembri
To, že zaradenie Stredného toku Hrona medzi územia Natura 2000, by prinieslo obmedzenia pri využívaní toku, potvrdil šéf Správy CHKO Štiavnické vrchy.
„Áno, sú aj obmedzenia, ktoré vyplynú z vyhlásenia. Napríklad výstavba malých vodných elektrární pravdepodobne nebude možná. Z pohľadu predmetu ochrany, ktorým sú ryby, by prehradenie vodného toku bolo výrazne obmedzujúce. Územie je navrhnuté najmä pre relatívnu zachovalosť a voľný pohyb rýb,“ odpovedal na naše otázky Trcka.
Aktuálne sa s vlastníkmi prerokovávajú všetky návrhy území európskeho významu, vrátane Stredného Hrona.
„Na ministerstve pracujeme maximálnou možnou rýchlosťou, aby sme v septembri návrh odovzdali Európskej komisii,“ povedal Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia.
Pripomenul, že pred časom sa sprísnil aj proces posudzovania pre malé vodné elektrárne.
V januári tohto roka vláda schválila aktualizáciu koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030. Každý nový projekt výstavby, nad výkon 0,1 MW, podľa Ferenčáka podlieha posúdeniu vplyvov na životné prostredie.
„Aktualizácia koncepcie vylúčila výstavbu malých vodných elektrární v chránených územiach či lokalitách Natura 2000, kde je predmet ochrany viazaný na vodu,“ priblížil. Dodal však, že legislatíva neplatí spätne, teda na v minulosti povolené stavby.