NOVÁ BAŇA. Viac ako 700 registrovaných účastníkov bude hostiť bývalé slobodné kráľovské banícke mesto Nová Baňa počas 10. stretnutia banských miest a obcí Slovenska.
Trojdňové podujatie s programom pre pozvaných účastníkov aj širokú verejnosť má byť oslavou baníckej minulosti mesta.
Stretnú sa banícke polky
„Banícke stretnutia sa konajú pri príležitosti významných výročí organizátorských miest. Keďže Nová Baňa v tomto roku oslavuje 680. výročie prvej písomnej zmienky o existencii, vtedy ešte len baníckej osady Seunich, z ktorej sa neskôr stalo mesto, máme tú česť, byť organizátorom stretnutia,“ priblížila Iveta Lukáčová, vedúca oddelenia kultúry a informácií novobanského mestského úradu.
Podujatie si podľa jej slov dáva za cieľ nielen zachovávať, ale aj prezentovať montánne dedičstvo a ocenenie ušľachtilej a tvrdej práce nositeľov baníckeho a hutníckeho stavu.
„Samotné podujatie sprevádza prehliadka baníckych spolkov a baníckej profesie,“ podotkla Lukáčová. Na podujatí sa zúčastnia zástupcovia baníckych a hutníckych fakúlt, predstavitelia a členovia približne 50 hutníckych spolkov a cechov Slovenska, hostia z krajín Vyšehradskej štvorky a zástupcovia ostatných stavovských organizácií.
Spoluorganizátorom stretnutia je Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska a Novobanský banícky spolok.

Ukážu i náučné chodníky
Stretnutie miest bude sprevádzať množstvo podujatí a kultúrny program. Ten sa začne v piatok 19. mája o 15. hodine na Námestí Slobody pásmom Baňa, baňa, Nová Baňa...
Podvečer sa v centre voľného času uskutoční Šachtág – slávnostné prijatie nových členov do baníckeho stavu. Spevácke a tanečné vystúpenia vyplnia aj sobotňajší (20. 5.) program, ktorý sa začne baníckou ekumenickou bohoslužbou, pokračovať bude slávnostným baníckym sprievodom a príhovormi.
Až do večera sa verejnosť môže zabaviť pri početných hudobných vystúpeniach. Bodku za stretnutím dá o 21.45 spoločné ukončenie oficiálnej časti programu s ohňostrojom.
Okrem kultúrneho programu pripravili organizátori i bohatú ponuku sprievodných podujatí. V rámci nich môžu spoznávať Pohronské múzeum, novobanské náučné chodníky či novobanské banské diela s odborným výkladom.
Záujemcovia si budú môcť ísť prezrieť aj banské pamiatky v Hodruši-Hámroch či bývalé banské mestečko Pukanec i spoznať mesto v rámci komentovanej prehliadky.