ŽIAR NAD HRONOM. Rodená Žiarčanka Petra Koštová prišla do Dánska po prvýkrát približne pred piatimi rokmi, keď tam absolvovala grafickú stáž. Dnes hovorí, že to bola nezabudnuteľná, dokonca až transformačná skúsenosť, ktorá jej umožnila tvoriť v krásnom dizajnérskom štúdiu, nachádzajúcom sa rovno pri fjorde.
„Už nejaký čas predtým som snívala o tom, že by som pracovala a bývala v Škandinávii. Vždy ma priťahoval severský dizajn, ich minimalizmus, funkčnosť a používanie prírodných materiálov. Okrem toho aj severská príroda a búrlivé chladné more,“ hovorí.
Po skončení stáže sa viackrát sťahovala. Bývala vo viacerých častiach Dánska, potom rok v Nemecku, až sa napokon usadila v Kodani. Toto mesto mala vysnívané už dlhý čas a konečne sa jej splnilo. Momentálne pracuje na polovičný úväzok ako grafická dizajnérka pre jednu firmu a zvyšok voľného času venuje svojmu umeleckému projektu.
„Mojím cieľom je postupne sa venovať hlavne týmto mojim tvorivým veciam a popritom na osvieženie pracovať naďalej aj s grafickým dizajnom, lebo aj ten ma nesmierne baví,“ hovorí.
S koreňmi v 19. storočí
Mnohých ľudí nielen v Dánsku oslovila svojím projektom Pet&Dot, ktorý nadväzuje na umelecký štýl z 19. storočia – takzvaný pointilizmus. Zjednodušene povedané, k dielam sa treba doslova prebodkovať.
„Tento môj projekt prišiel ku mne spontánne a prirodzene, keď mi môj priateľ pred dvomi rokmi dal na Vianoce sadu pier a zápisník. To mi pripomenulo, ako veľa a rada som voľakedy kreslila. A tak som začala kresliť znovu. Prvé, čo som začala kresliť, boli textúry vytvorené z malých bodiek. Bolo to veľmi upokojujúce a keď som začala, nemohla som prestať. Postupne som prešla na väčsie kresby a ani neviem ako, stalo sa to dosť dominantnou súčasťou môjho života,“ prezrádza viac.
Priznáva, že každý deň sa tešila, keď príde večer z práce, aby mohla znovu kresliť.
„V súčasnosti stále s pokračujem s kreslením a zároveň si budujem okruh zákazníkov. Momentálne sa sústredím aj na vytváranie silného profilu na sociálnych médiách, predovšetkým na Instagrame. To je môj hlavný predajný kanál,“ hovorí.

Bodka po bodke
Zistila, že ľudia sa veľmi zajímajú najmä o umelecký proces, ktorý sa dá na sociálnych médiách dobre odprezentovať. „To je vlastne kľúčové v mojom prípade. Pokiaľ ľudia nevidia, ako dielo vznikalo, často ani len netušia, že je to celé vybodkované,“ približuje metódu tvorby.
Obrazy vytvorené množstvom bodiek si vyžadujú nielen umelecké cítenie, predstavivosť, ale aj trpezlivosť. To všetko Petra v sebe nepochybne má, lebo jej práce oslovujú veľmi širokú skupinu ľudí.
„Keď dostanem nejakú inšpiráciu, načrtnem si ceruzkou hlavnú kompozíciu a potom to začnem vypĺňať bodkami. Pracujem len čierno-bielo – to znamená buď čiernym tušom na biely papier, alebo naopak, bielym tušom na čierny papier. Obe techniky ponúkajú úplne inú perspektívu a spôsob narábania s priestorom,“ dodáva.
Kreslenie ako meditácia
Na kreslenie používa kvalitné technické perá. Má celú sadu s rôznymi hrúbkami hrotov, ale najčastejšie používa to najtenšie, ktorého linka má hrúbku len 0,1 milimetra. To jej umožňuje vytvárať detailné textúry a jemné nuansy. Keďže každá kresba vzniká bodka za bodkou, väčšinou sú to týždne, niekedy mesiace práce.
„Závisí to od veľkosti kresby. Pre mňa je kreslenie tak trochu meditáciou,“ vyznáva sa.
Hoci sa Petra venuje prioritne svojmu projektu, má za sebou aj množstvo ďalších zaujímavých umeleckých aktivít. Jednou z nich bol projekt pre reformovanú cirkev v Dánsku, ktorý sa stal hlavnou súčasťou stáže po jej príchode do Dánska. Prezrádza o ňom viac:
„Viac ako päť mesiacov sme s tímom pracovali na novej vizuálnej identite pre dánsku cirkev, takzvanom Folkekirken. Zahŕňalo to navrhnutie loga a mnohých ďalších materiálov. Bol to nesmierne zaujímavý proces, vďaka ktorému som sa veľa naučila o dánskej kultúre, tradíciách a dizajne.“
Krajina, kde všetko funguje
V Dánsku si Petra rýchlo zvykla a je tu veľmi spokojná. Hlavne Kodaň považuje za veľmi príjemné miesto pre život.
„Je tu krásne, všetko funguje, všade sa dostanem na bicykli, je tu množstvo kultúry a tiež je tu more. Ideálna kombinácia.“
Dodáva, že čo sa týka ľudí, severania môžu niekedy pôsobiť tak trochu neprístupne, ale keď človeka lepšie spoznajú, sú veľmi priateľskí a nápomocní.
„Znalosť jazyka jednoznačne pomáha lepšie sa zaintegrovať a cítiť sa viac ako doma. Nateraz plánujem ostať v Dánsku, ale neviem kam moje cesty povedú neskôr. Svet je veľký,“ usmeje sa.
Kontakt s rodným Žiarom udržiava hlavne cez rodinu a niekoľkých dobrých kamarátov. „Bohužiaľ nechodím domov tak často ako by som chcela, ale plánujem navštevovať Slovensko častejšie,“ hovorí.