ŽIAR NAD HRONOM. V žiarskej osade Pod Kortínou už tri týždne funguje stanica osobnej hygieny s dvoma sprchami, toaletami a práčkou, ale aj komunitné centrum. Obe sídlia v kontajneroch.
Platiť musia na úrade v centre Žiaru
„Kontajnery sme zaobstarali a namontovali už vlani, no po tuhej zime, ktorá nám spôsobila problémy so zamrznutým prívodom vody, sme ich sprevádzkovali s miernym oneskorením,“ povedala Monika Minárová, šéfka odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskej radnice.
Osprchovať sa v osade možno za 50 centov a jedna várka bielizne vyjde na 1 euro. Poplatok však záujemcovia o službu musia najskôr uhradiť na mestskom úrade v centre Žiaru.
„Žiaľ, iné technické riešenie aktuálne nie je možné. Prvé týždne ale ukázali, že ľudia si zvykajú a službu začínajú využívať,“ zhodnotila Minárová.
Stanicu osobnej hygieny majú pod dohľadom dvaja pracovníci, ktorí boli v minulosti členmi občianskych hliadok. Tí zároveň usmerňujú ľudí, ktorí ju chcú využiť.
„Sú spokojní, že majú túto možnosť okúpať sa alebo si vyprať. Donesú papier z úradu a my ich pustíme. Hneď sú čistejší a zdravší,“ hovorí Zdeno, ktorý stráži vstup do stanice osobnej hygieny.

Deti, ktoré nepoznajú splachovací záchod
„V rámci našich služieb, ktoré zahŕňajú napríklad sociálne poradenstvo, ale aj prácu s deťmi a mládežou – záujmovú činnosť, preventívne aktivity či prípravu na vyučovanie, má dôležité miesto práve výchova k hygienickým návykom,“ priblížil komunitný pracovník Samuel Kováč.
Deťom ukazujú, ako použiť sprchu, umývadlo či záchod. „Do škôl nám už totiž prichádza generácia z osady, ktorá nepozná sprchu ani WC a aj to bol dôvod, prečo sme sa rozhodli novinku v osade zriadiť,“ potvrdila šéfka mestského sociálneho odboru.
Motivovať plánujú najmä rodičov takýchto zanedbaných detí, a to aj s využitím inštitútu osobitného príjemcu. V týchto dňoch spustili aj prevádzku výdajníka pitnej vody. „Ľudia z osady uzavrú s mestom zmluvy, na základe ktorých im zapožičia čipové karty, tie si nabijú a vďaka nim si budú môcť čapovať vodu,“ ukázal nám systém Samuel Kováč.
Práve absencia prístupu k čistej a zdravotne vyhovujúcej vode bola donedávna jedným z veľkých problémov osady. Osadníci využívali len neďalekú studničku.

Tradičné bariéry rómskych žien
Záujem o službu podľa komunitného pracovníka postupne rastie, miestne ženy využívajú najmä možnosť použiť práčku.
„Je to pre nás dobre, predtým sme právali doma, na vodu chodievali na studničku. Už som prala deky aj po deťoch,“ povedala nám miestna obyvateľka Jaroslava Kaločajová. Poplatky sa jej zdajú primerané, trochu jej však prekáža, že platiť sa musí chodiť na úrad do mesta.
„Ale už som si zvykla, keď ráno idem s deťmi do školy, tak zbehnem jednou cestou aj na mestský úrad,“ dodala.
Sprchu zatiaľ miestni využívajú menej, komunitní pracovníci však predpokladajú, že sa to rozbehne.
„Niektoré naše ženy sa neprídu osprchovať už len preto, že stanicu spravuje chlap a ich muž im to nedovolí. Rómovia sú v tomto viac konzervatívni, máme iné zvyky a tradície, ktoré sa stále dodržiavajú. Takže aj tu môže byť istá bariéra,“ poznamenala Lucia Vlačuhová, ktorá sa v komunitnom centre v čase našej návštevy venovala práci s deťmi.
Pripomenula, že sprcha sa dá zamknúť a súkromie je zaručené. „Myslím si, že dôležité je, že miestni ľudia majú tieto služby blízko obydlí, vedia, kde a kedy sa na nás môžu obrátiť priamo v osade,“ vyzdvihol jednu z výhod Kováč.
Komunitné centrum aj stanica osobnej hygieny sú k dispozícii v pracovné dni vždy od 9. do 11. dopoludnia a od 13.30 do 15.30 popoludní.
