HORNÁ ŽDAŇA. Základná škola Slovenského národného povstania v Hornej Ždani je plnoorganizovaná základná škola. Nachádza sa v krásnom prírodnom prostredí pod pohorím Vtáčnik.
Menší počet žiakov v triedach jej dáva pečať školy rodinného typu. Učia sa v nej žiaci z Hornej Ždane, Prestavĺk, Prochota a Dolnej Ždane.
Zapájajú aj školy z okolia
Škola pred šiestimi rokmi prešla rekonštrukciou, čím získala nové atraktívne, ale najmä praktické priestory pre počítačovú učebňu, jazykové laboratórium, multimediálnu učebňu a veľkú chodbu, ktorú využívame ako galériu žiackych prác.
Veľmi dobre máme vybavenú žiacku knižnicu a priestrannú čitáreň, v ktorej sa žiaci venujú nielen čítaniu, ale aj krúžkovej činnosti a ďalším aktivitám. Okrem vyučovania majú žiaci možnosť zapájať sa do súťaží, krúžkovej činnosti a do akcií mimo vyučovania.
Stalo sa už tradíciou organizovanie Dňa škôlkarov. Je to deň, keď k nám prichádzajú deti z okolitých materských škôl a naši žiaci ich zapájajú do spoločných činností. Organizujeme aj akcie regionálneho významu, do ktorých sa zapájajú aj školy z okresov Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Žarnovica.
Takou bola literárna súťaž Rozpoviem ti ja rozprávočku a výtvarná súťaž Čarovný svet rozprávok. Vo vyučovacom procese, pri menšom počte žiakov v triedach, máme možnosť uplatňovať individuálny prístup a intenzívne sa deťom venovať počas celej hodiny.
Žiaci, ktorí potrebujú pomoc, majú možnosť pracovať s asistentom učiteľa a špeciálnym pedagógom.
Pedagógovia využívajú metódy projektového vyučovania a tiež aktívneho učenia sa. Tieto metódy sa úspešne spájajú v projektovom vyučovaní medzinárodných partnerstiev eTwinning. Na otázku "Čo je eTwinning?" vie odpovedať každý žiak Základnej školy v Hornej Ždani.
Sú to medzinárodné projektové partnerstvá realizované elektronickou komunikáciou. Partnerstvo sa realizuje v zabezpečenom prostredí TwinSpace, do ktorého majú vstup iba účastníci projektov. V našej škole realizujeme medzinárodné projekty už viac ako päť rokov.
Počas svojej školskej dochádzky sa každý žiak stretne niekoľkokrát s vyučovaním prostredníctvom eTwinningového projektu.
Spolupracovali sme s rôznymi krajinami Európy: s Anglickom, Nemeckom, Talianskom, Chorvátskom, Poľskom a Českou republikou. Žiaci si vymenili pozdravy aj s deťmi z Turecka, Španielska, Grécka. Za päť rokov to bolo 25 projektov, v ktorých mali deti od druhého po deviaty ročník radosť z učenia.

Komunikujú aj anglicky
Každý projekt rozvíjal u detí komunikáciu prostredníctvom IKT, schopnosť získavať informácie, posudzovať ich, triediť, použiť. Naučil ich viesť pracovnú skupinu, ale aj prijať kompromis a spolupracovať v tíme so žiakmi inej krajiny na spoločnej úlohe.
Zaujímavé je tiež vyučovanie online prostredníctvom internetu, ale aj večerné vyučovacie hodiny, priamo z domova žiakov. S projektovým partnerom z Českej republiky sme si naplánovali na začiatku školského roka v rozvrhu vyučovacie hodiny v rovnakom čase.
V prípade, že sa chceme venovať spoločnej téme, nič nám nebráni pripojiť sa prostredníctvom Hangouthu alebo Skype a môžeme sa spolu rozprávať a študovať. Podobné pokusy sme mali aj s talianskou školou.
Večerné vyučovanie z domova žiakov tiež zaujalo. Deti sa pripojili do spoločnej učebne, vypočuli si inštrukcie na prácu s aplikáciami a výsledky svojej práce posielali učiteľovi, ktorý ich zdieľal na spoločnej obrazovke. Tak sme si vytvorili napríklad kalendár.
Aj spoločné výskumné úlohy sa nám vydarili. Boli zaujímavé a poučné. Výsledky žiaci vyjadrili v tabuľkách a grafoch, čím získavali grafomotorické kompetencie a zručnosti.
Pri porovnávaní výsledkov výskumov sa deti učili komunikovať v reči svojich projektových partnerov a dohovoriť sa najmä v anglickom jazyku. V aktivite, plánovaní virtuálneho výletu po Európe, sa žiaci vzdelávali v oblasti finančnej gramotnosti.

Významné ocenenia
Naša škola pôsobí aj ako stredisko akreditovaného školenia eTwinningu. Zúčastňujú sa ho učitelia, ktorí sa chcú naučiť pracovať v prostredí eTwinningu, aby ho mohli využívať vo svojich predmetoch. Pri nácviku nástrojov a aplikácií asistujú aj naši žiaci.
Svoje projekty už predstavili aj na konferencii eTwinningu v Banskej Bystrici, a tiež budúcim pedagógom na Pedagogickej fakulte Mateja Bella v Banskej Bystrici. Každý sa teší z pochvaly a deti na pochvalu čakajú. Pri realizácii eTwinningových projektov, okrem zaujímavých aktivít a aplikácií, prichádza aj ocenenie prostredníctvom certifikátov kvality.
Viaceré z projektov boli ocenené národným certifikátom kvality. A nielen to. Boli ocenené aj v národnej súťaži eTwinningových projektov.
Najskôr to bolo tretie miesto za projekt Okienko k susedom. Škola zaň získala aj finančné ocenenie a žiaci navštívili svojich projektových partnerov v Čechách.
Učenie nás baví bol jedinečný projekt, ktorý sme realizovali s partnerskou školou zo Staňkova v Českej republike. V národnej súťaži získal projekt prvé miesto.
Radostným prekvapením bolo pre nás zistenie, že rovnako prvým miestom bol ocenený aj v Českej republike a získal obidva národné certifikáty kvality. A to nebolo ešte všetko. Projektu bol udelený aj European Quality Label, čo je ocenenie na medzinárodnej úrovni.
Aj žiaci z malej školy môžu byť úspešní, aj žiaci z malej školy sa môžu presadiť v medzinárodnom meradle, len treba vedieť ako na to. My a naši žiaci to vieme.
MGR. ALENA PÍŠOVÁ, ZŠ SNP, Horná Ždaňa