NOVÁ BAŇA. Vkladanie modelov do takzvaných fliaš trpezlivosti, známych precíznosťou a náročnosťou spracovania, je tradičnou technikou neprofesionálneho výtvarného umenia. Jeho počiatky siahajú až do druhej tretiny 18. storočia, svojich obdivovateľov však majú aj v súčasnosti. Jedným z nich je aj Pavel Konečný z Novej Bane, ktorý aktuálne svoju zbierku predstavuje v miestnom Pohronskom múzeu.
Konečný vo svojich fľašiach stvárňuje ľudové motívy, ktoré znázorňujú remeslá, vinárstvo či religiózne námety. Stvárňuje však aj banícke motívy, ktoré dopĺňa sakrálnymi pamiatkami. Aj medzi banskými motívmi sa však nájdu rozdiely. Kým napríklad kremnické majú piliere konštrukcie červené, štiavnické fľaše ich majú s posypom z rudy.
Niektoré fľaše sú dvojetážové, niektoré zase trojetážové. Výber počtu poschodí závisí aj od toho, aká veľká fľaša je. Výnimkou nie sú ani kúsky, v ktorých sa nachádzajú pohyblivé mechanizmy.
V Konečného zbierke sa nachádzajú fľaše rôznych veľkostí, staršie i novšie. V princípe sú dva druhy samotných fliaš - buď fúkané, ktoré sú tenkostenné a aj vzácnejšie, alebo lisované. Dnes je však už podľa Konečného problém zohnať dobrú fľašu, tie súčasné sú väčšinou so závitom.
Vôbec najstaršou v jeho zbierke je fľaša z obdobia okolo roku 1700. Konečný ju zohnal v starožitníctve. "Je veľmi vzácna a drahá," podotkol s tým, že zároveň je to jedna z prvých väčších fliaš, ktoré v prvej polovici 90. rokov robil. Práve v tomto období so svojou záľubou začínal.
Umenie, kde nervozita nemá miesto
Postavy, budovy či zariadenia, ktoré do fliaš prácne vkladá pomocou špeciálnych nástrojov, vyrába Konečný z lipového dreva. Farbené sú anilínovými farbami. Neraz sa u ľudí stretáva s otázkou, či dno fľaše najprv odreže, aby potom mohol výjavy do fľaše vložiť. "Nie je to tak. Všetko vchádza do fľaše hrdlom. Menšie aj väčšie časti, ktoré sa potom vnútri zliepajú," priblížil. Pri každej fľaši si podľa jeho slov vyrobí iné náradie v závislosti od tvaru a veľkosti fľaše.
Tieto umelecké diela nenesú prívlastok trpezlivosti náhodou. Pri vkladaní predmetov do fliaš sa neraz niečo nepodarí či odlepí. "Samozrejme, stane sa. Vtedy treba počkať dva tri dni a vrátiť sa naspäť," uviedol Konečný s tým, že nervozita pri tomto druhu práce nemá miesto.
Konečný je zo svojou tvorbou známy aj za hranicami regiónu. Jeho fľaše sú v Slovenskom národnom múzeu v Martine, obdivovali ich už aj v zahraničí. Venuje sa tiež reštaurovaniu starých fliaš trpezlivosti.
V Novej Bani sa tomuto druhu umenia venoval aj dnes už zosnulý rezbár Pavol Tencer. Jeho práce reprezentovali mesto na rôznych výstavách, a to aj v cudzine. "Svoje vkladačky s tradičnými námetmi ponúkal aj prostredníctvom ÚĽUV-u. Pavol Tencer svoje mnohoročné skúsenosti na sklonku života odovzdal usilovnej pokračovateľke Silvii Habánikovej, rodenej Konečnej," priblížila riaditeľka Pohronského múzea Katarína Konečná. Aj jej tvorbu predstavuje aktuálna výstava v múzeu.
