Cyklistický pelotón plný profesionálov, desaťtisíce nadšených divákov, na trati majster sveta, fanúšikovia vo vytržení.
Takto počas najbližšieho víkendu nebude vyzerať nijaké z belgických miest, ale Žiar nad Hronom.
PROGRAM MS SR a ČR V CESTNEJ CYKLISTIKE 2017
ŠTVRTOK (22. 6.)
15:00 Časovka Juniorky
16:30 Časovka Ženy
18:00 Časovka Juniori
PIATOK (23. 6.)
15:00 Časovka U23, muži ELITE
SOBOTA (24. 6.)
09:30 Cestné preteky Ženy a Juniorky
13:30 Charitatívne „open“ cestné preteky s hromadným štartom
16:00 Cestné preteky Juniori
NEDEĽA (25. 6.)
10:00 Cestné preteky U23, muži ELITE
Od štvrtka do nedele čaká cyklistických fanúšikov výnimočné podujatie, počas ktorého opäť po dvoch rokoch môžu vidieť Petra Sagana na domácich cestách.
„Vyšlo to výborne. Cieľom boli oba majstrovské dresy, čo sa nám v tíme podarilo. Z Jurajovho úspechu mám veľkú radosť. Ukázali sme silu nášho tímu,“ tešil sa vlani Peter Sagan po majstrovstvách Slovenska v Kyjove na Morave. Titul vtedy získal Saganov starší brat Juraj.
Slovenský svetový šampión a jedna z najväčších postáv svetovej cyklistiky je určite najväčším ťahákom aj Majstrovstiev Slovenska a Českej republiky v cestnej cyklistike pre rok 2017. Okrem Petra Sagana sa však na Slovensku predstavia aj ďalší výborní cyklisti.
Napríklad už spomenutý Petrov starší brat Juraj alebo špičkoví českí cyklisti Leopold König či Roman Kreuziger. Na všetkých čaká 195 súťažných kilometrov v Žiari nad Hronom a jeho okolí.
Preteky mužov so spoločným štartom sú na programe v sobotu, individuálna časovka sa pôjde v piatok.
V Žiari sú počas štyroch dní na programe rovnako aj preteky žien a juniorov. Program sa začína vo štvrtok o 15. hodine časovkou junioriek.

Svetové podujatie na správnom mieste
Fanúšikom cyklistiky na Slovensku možno napadne otázka, prečo taký veľký cyklistický sviatok
ZAUJÍMAVOSŤ
- Prvýkrát v histórii šampionátu si môžu jeden majstrovský okruh vyskúšať aj hobby cyklisti, a to počas charitatívnych pretekov v sobotu.
- Pelotón povedie bývalý reprezentant a etapový víťaz Tour de France, ambasádor šampionátu Ján Svorada, ktorý verí, že jazdy sa zúčastní čo najviac účastníkov.
organizujú práve v Žiari nad Hronom. Na vrcholové podujatia nie sú v meste natoľko zvyknutí a od roku 1999, keď sa tam hralo finále pohára vo futbale medzi Duklou Banská Bystrica a Slovanom Bratislava, sa tu významnejšia športová udalosť nekonala.
Dobrých dôvodov pre uskutočnenie vrcholového podujatia v tomto meste je ale hneď niekoľko. Okrem krásnej prírodnej scenérie, ktorú ponúka okresné mesto spolu s blízkym okolím a dobre vybudovanou cestnou infraštruktúrou, je Žiar nad Hronom mestom, v ktorom je cyklistika jedným z najdlhodobejšie budovaných športov s dlhoročnou tradíciou a patrí medzi jeho hlavné bašty. Popredných cyklistických akadémií na Slovensku nie je práve veľa. Medzi najznámejšie patria určite CyS Žilina, Dukla Trenčín či Banská Bystrica, Inter Bratislava či CK Spartak Tlmače.
Netreba ale zabúdať ani na miestny oddiel CK MŠK Žiar nad Hronom. Ten začal svoju históriu písať už v roku 1965 pod názvom TJ ZSNP a má teda za sebou 62 rokov poctivej práce. Jeho zakladateľom bol učiteľ telesnej výchovy a veľmi úspešný aktívny pretekár Ladislav Macko.
V Žiari vyrástlo za tie roky mnoho kvalitných cyklistov, ktorí neskôr úspešne pôsobili v reprezentačných tímoch.
Hádam najznámejším z nich je Pavol Čambal, známy ako jeden z najlepších vrchárov v histórii ČSSR, ktorý sa v roku 1969 stal aj majstrom Slovenska. V tých rokoch boli členmi oddielu aj rešpektovaní cyklisti ako Jan Tichánek, Zoltán Rimóci, Ladislav Bitner, Vojtech Ruckchlos, Milan Uram či Imrich Gašparík.
Mládež bola základom
Dlhodobo sa v meste kvalitne pracuje aj s mládežou. Žiak Milan Puliš bol držiteľom titulu majster Slovenska v cestných pretekoch jednotlivcov. Šampiónom krajiny sa stal aj Vladimír Šimek, ktorý zároveň vybojoval 2. miesto na majstrovstvách ČSSR.
Cyklistický klub v Žiari sa postupne preorientoval na cyklokros či dráhu, ale úspechy pokračovali. Starší žiak Tomáš Líška sa stal v roku 1990 majstrom Slovenska na dráhe, ceste aj v cyklokrose a na majstrovstvách ČSFR obsadil skvelé 3. miesto.
V deväťdesiatych rokoch upútal dnes už zosnulý žiak Igor Tesák, ktorý si vybojoval zlato z M SR na dráhe a k nemu ešte stihol pridať prvenstvo z cyklokrosu a bronz z cestných pretekov jednotlivcov. Syn trénera a bývalého cyklistu Jana Tichánka, Peter, si dokázal vybojovať miesto v reprezentácii Československa popri osobnostiach ako Ján Svorada či František Trkal.
Z radov starších žiakov cyklistického klubu v Žiari vyšli reprezentanti ako Roman Hudec, Tomáš Líška, ktorý neskôr pôsobil v profesionálnej cestnej cyklistike a reprezentoval Slovensko. Dodnes sa radí medzi najväčšie talenty, ktoré Žiar nad Hronom vyprodukoval.
Po boku Sagana
V súčasnosti sa cyklistický oddiel klubu MŠK sústredí na prácu s mládežou. Nielen priaznivci cyklistiky určite poznajú Adriána Foltána. Juniorský reprezentant a odchovanec MŠK, ktorý v súčasnosti oblieka dres Dukly, potom, čo už v mladom veku ovládol Slovenský pohár v cestnej cyklistike, si na majstrovstvách Slovenska v časovke jednotlivcov vybojoval fantastické 2. miesto.
Vlani sa stal aj víťazom pretekov o Český pohár juniorov. A aj jeho teraz čakajú majstrovstvá SR a ČR po boku svetových cyklistov, keď diváci pretekárom pripravia prostredie porovnateľné s najslávnejšími pretekmi v zahraničí.
Nijaký cyklistický fanúšik by v tento týždeň v Žiari nad Hronom nemal chýbať. Organizátori v Žiari nad Hronom a aj cyklistické hviezdy okolo Petra Sagana sa na vás už tešia.
Akcia, aká v Žiari dávno nebola
Nabitý program bude fanúšikov sprevádzať po celý koniec týždňa. Vrcholné preteky sú na programe v nedeľu.
Prvé dva dni cyklistického šampionátu budú patriť časovke jednotlivcov. V priebehu štvrtka a piatka vystriedajú všetky kategórie a zabojujú o najlepšieho v súboji so stopkami na trase dlhej 26,2 km. V piatok nás čaká predstavenie najsilnejších kategórií, a to muži U23 a elite, celková dĺžka trate je 40 km. Vrcholom celého podujatia budú preteky mužov s hromadným štartom na 195 kilometrov dlhej trati, ktoré štartujú v nedeľu o 10. hodine.
TOP PRETEKY
Časovka jednotlivcov – muži (piatok 15:00)
Trasa (40 km): Žiar nad Hronom, Ul. SNP 119 – Trasa po Ul. SNP smer Lutila – Slaská, Kosorín – obrátka v Kosoríne pri kríži – námestie – späť smer Slaská, Lutila, Žiar nad Hronom – v Žiari nad Hronom po Ulici SNP smer Ladomerská Vieska – odbočiť na Ul. A. Dubčeka smer Lovča, Dolná Trnávka – obrátka v Dolnej Ždani na križovatke Horná Ždaňa – Hliník nad Hronom – späť do Žiaru nad Hronom po Ulici A. Dubčeka na Ulicu SNP – cieľ pred MsKC.

Preteky muži (nedeľa 10:00)
Trasa (195 km): Žiar nad Hronom, Ul. SNP 119 – smer Handlová po križovatku Janova Lehota – na križovatke za motorestom Dubník odbočiť doprava na Janovu Lehotu, pokračovať na Kosorín, Slaskú, Lutilu – v Lutile odbočka po Ul. Moyzesova, Na rybníky, Štefánikova – potom smer Žiar nad Hronom, po Ul. SNP v protismere, na obrátku s Ul. A. Dubčeka po SNP v protismere do priestoru cieľa pri MSKC. (7 okruhov).

Časovka jednotlivcov – ženy a juniori (štvrtok od 16:30 a 18:00)
Trasa (26,2 km): Žiar nad Hronom, Ul. SNP – Trasa po Ul. SNP smer Lutila – Obrátka v Lutile na ulici Štefánikova na križovatke s Ul. Moyzesova späť do Žiaru nad Hronom – V Žiari nad Hronom po ulici SNP smer Ladomerská Vieska – Odbočka na Ul. A. Dubčeka smer Lovča – Dolná Trnávka – Obrátka v Dolnej Ždani na križovatke Horná Ždaňa – Hliník nad Hronom – Späť do Žiaru nad Hronom po ulici A. Dubčeka na ulicu SNP – Cieľ pred MsKC.
Časovka jednotlivcov – juniorky (štvrtok od 15:00)
Trasa (20 km): Žiar nad Hronom, Ul. SNP 119 – Po ul. SNP smer Handlová, otočka pri pohostinstve Rondo – Po ulici SNP smer Ladomerská Vieska, odbočiť na ulicu A. Dubčeka smer Lovca – Otočka v Dolnej Ždani na križovatke Horná Ždaňa – Hliník nad Hronom – Späť do Žiaru nad Hronom po ulici A. Dubčeka na ulicu SNP – Ciel' pred MsKC.
Verejné charitatívne preteky (sobota 13:30)
Trasa (28 km): Žiar nad Hronom, ul. SNP 119 v protismere – Smer Handlová po križovatku Janova Lehota – Na križovatke za motorestom Dubnik odbočiť doprava na Janovu Lehotu, cez most pred autobusovou zastávkou pokračovať na Kosorín, Slaskú, Lutilu – V Lutile odbočka po ulici Moyzesova, Na rybníky, Štefánikova – Na Lutilskom kopci smer Žiar nad Hronom, po ulici SNP v protismere, na obrátku s ulicou A. Dubčeka po ul. SNP v protismere do priestoru Štart-Cieľ. (1 okruh)
Preteky juniorky a ženy (sobota 9:30)
Trasa (82,5 km): Žiar nad Hronom, ul. SNP 119 v protismere – Smer Handlová po križovatku Janova Lehota – Na križovatke za motorestom Dubnik odbočiť doprava na Janovu Lehotu, cez most pred autobusovou zastávkou pokračovať na Kosorín, Slaskú, Lutilu – V Lutile odbočka po ulici Moyzesova, Na rybníky, Štefánikova – Na Lutilskom kopci smer Žiar nad Hronom, po ulici SNP v protismere, na obrátku s ulicou A. Dubčeka po ul. SNP v protismere do priestoru Štart-Cieľ. (3 okruhy)
Preteky juniori (sobota 16:00)
Trasa (110 km): Žiar nad Hronom, ul. SNP 119 v protismere – Smer Handlová po križovatku Janova Lehota – Na križovatke za motorestom Dubnik odbočiť doprava na Janovu Lehotu, cez most pred autobusovou zastávkou pokračovať na Kosorín, Slaskú, Lutilu – V Lutile odbočka po ulici Moyzesova, Na rybníky, Štefánikova – Na Lutilskom kopci smer Žiar nad Hronom, po ulici SNP v protismere, na obrátku s ulicou A. Dubčeka po ul. SNP v protismere do priestoru Štart-Cieľ. (4 okruhy)
Favoriti sú jasní. Ktorý má najväčšie šance?
Divákov bude lákať najmä najväčší domáci favorit na víťazstvo.
Už koncom tohto týždňa spoznáme dohromady až dvoch majstrov – najlepšieho pretekára Slovenska, ale aj Českej republiky. Jazdci zabojujú na trati so siedmimi okruhmi s celkovou dĺžkou 195 kilometrov.
Najväčší favoriti sú jasní. Predstavujeme vám šesť veľkých mien pretekov.

PETER SAGAN
Narodený: 26. 1. 1990 v Žiline
Aktuálny tím: Bora – Hansgrohe
Najväčší úspech na majstrovstvách SR: 1. miesto (2011, 2012, 2013, 2014, 2015)
Začiatky najväčšieho favorita sa spájajú s horskou cyklistikou. Práve v cestnej však dosiahol množstvo pódiových umiestnení a etapových víťazstiev, čo mu prinieslo 5 zelených dresov na Tour de France, 21 víťazstiev bodovacích súťaží na podujatiach série elitných pretekov.
V súčasnosti je dvojnásobným držiteľom titulu majstra sveta. Spojené majstrovstvá Slovenska a Českej republiky sú rovnako jeho špecialitou.
Silné stránky: schopnosť držať tempo s pelotónom, ľahkosť jazdy, vyhovujúci profil rovinatej trate, sila v záverečných hromadných špurtoch, komplexnosť – zvláda aj úniky a stúpania, titul však môže chcieť pre brata
Šanca na víťazstvo majstra SR: 65 %

JURAJ SAGAN
Narodený: 23. 12. 1988 v Žiline
Aktuálny tím: Bora – Hansgrohe
Najväčší úspech na majstrovstvách SR: 1. miesto (2016)
Na začiatku kariéry sa tiež venoval horskej cyklistike. Z ekonomických dôvodov ale prešiel na cestnú a práve on na ňu zlanáril aj brata Petra.
Je považovaný za cyklistu – robotníka, pracujúceho pre tím. Kvôli pozícii pomocníka je často akoby neviditeľný a nie je veľkým favoritom. Juraj ale vlani ukázal, že s ním treba rátať. Dôkazom bol záver, v ktorom vybojoval prvenstvo pred svojím bratom.
Silné stránky: silný pri vytváraní východiskových pozícií, kontrolovanie únikov, obetavosť a tímová ochota, nenápadnosť (môže iba prekvapiť)
Šanca na víťazstvo majstra SR: 15 %

MICHAEL KOLÁŘ
Narodený: 21. 11. 1992 v Prahe
Aktuálny tím: Bora – Hansgrohe
Najväčší úspech na majstrovstvách SR: 3. miesto (2016)
Spolu s Jurajom je oporou Petra Sagana a spolutvorcom jeho úspechov. Má iba 24 rokov a obrovský potenciál. Málokto vie, že vyrastal v Toronte, kde si vyskúšal atletiku, hokejbal, futbal.
Najviac sa ale venoval jazde na horskom bicykli. Po návrate na Slovensko sa dostal do Dukly Trenčín. V roku 2013 vybojoval štyri cenné etapové víťazstvá v šprintérskych záveroch. Tie mu zaručili zmluvu s tímom Tinkoff. Odvtedy je stále známejší medzi elitou.
Silné stránky: rýchlosť jazdy, špurtérsky môže ako jediný konkurovať Saganovi, šetrenie síl na dôležité momenty
Šanca na víťazstvo majstra SR: 15 %

LEOPOLD KÖNIG
Narodený: 15. 11. 1992 v Moravskej Třebovej
Aktuálny tím: Bora – Hansgrohe
Najväčší úspech na majstrovstvách ČR: 2. miesto (2011, 2015)
V mladosti chcel byť hokejistom, no napokon ho zlákala cyklistika. Prelomovým bol preňho rok 2010, keď vyhral etapu na podujatí Czech Cycling Tour a následne seriál ovládol aj v celkovom hodnotení. Prišli víťazstvá na veľkých podujatiach, ale aj zranenia. Vrátil sa však odhodlaný. Dohromady sa päťkrát predstavil na podujatiach Grand Tour a z toho tri razy v najlepšej desiatke. Z elitných českých účastníkov mu jedinému chýba víťazstvo na majstrovstvách ČR.
Silné stránky: fyzická a psychická odolnosť, kondícia a vytrvalosť, schopnosť urobiť dôležité rozhodnutia v ťažkých situáciách, vypracovávanie únikov
Šanca na víťazstvo majstra ČR: 25 %

ROMAN KREUZIGER
Narodený: 6. 5. 1992 v Moravskej Třebovej
Aktuálny tím: Bora – Hansgrohe
Najväčší úspech na majstrovstvách ČR: 1. miesto (2016)
K cyklistike ho priviedol otec, niekdajší majster sveta v cyklokrose v juniorskej kategórii. Roman napokon otca výrazne prekonal. V roku 2004 sa stal majstrom sveta v cestnej cyklistike v kategórii juniorov. Na Tour de France sa štyrikrát zmestil do najlepšej desiatky. Vlani sa prvý raz stal majstrom Česka.
Silné stránky:, líderské schopnosti, skvelý vrchár, sila v defenzívnom štýle jazdy, schopnosť postrážiť si únik
Šanca na víťazstvo majstra ČR: 30 %

ZDENĚK ŠTYBAR
Narodený: 11. 12. 1985 v Planej u Mariánských Lázní
Aktuálny tím: Team NetApp
Najväčší úspech na majstrovstvách ČR: 1. miesto (2014)
Vo veku 20 rokov sa stal juniorským majstrom sveta v cyklokrose. Cestnú cyklistiku využíval len ako prípravu, časom však úplne presedlal na cestné bicykle. Ukázal univerzálnosť aj schopnosť uniknúť súperom v závere, a tým si vybojovať víťazstvo na etapách podujatí, akým je napríklad aj Tour de France. Majstrom Česka sa už stal a úspech by mohol zopakovať.
Silné stránky: sila v záverečných špurtoch, schopnosť vypracovania si dobrej východiskovej pozície, vyhecovanie sa v posledných kilometroch
Šanca na víťazstvo majstra ČR: 35 %