Mnoho ľudí vníma cyklistiku ako individuálny šport, prípadne vidí ostatných pomocníkov na dvoch kolesách a považuje ich za kompletné zloženie tímu.
Neodmysliteľnou súčasťou celkového výkonu je však i práca tímových mechanikov, vďaka ktorým je bicykel pripravený k rýchlemu a bezchybnému použitiu.

Svoje o tom vie aj Peter Doležal, jeden z najznámejších bývalých mechanikov na Slovensku a súčasný obchodný manažér tímu Bora - Hansgrohe, v ktorom pôsobí aj slovenský cyklista Peter Sagan.
Doležal sa ako mladý stal majstrom Slovenska v cestnej cyklistike. Jeho snom bolo vyhrať Preteky mieru a zúčastniť sa na Tour de France.
Neskôr sa presťahoval do zahraničia, kde začal pracovať v cyklistickom obchode a postupne vymenil viaceré zamestnania. Bol mechanikom ženského cyklistického tímu Cervélo zo Švajčiarska, jeho služby využíval aj tím NetApp. Stal sa vychyteným mechanikom, ktorý precestoval svet a s jeho službami vládla u pretekárov maximálna spokojnosť.
Už o týždeň možno Petra Doležala stretnúť na Majstrovstvách Slovenska a Českej republiky, ktoré budú mať finiš v Žiari nad Hronom. Práve tam absolvoval svoje cyklistické začiatky.
Rozprávali sme sa s ním o skúsenostiach zo sveta vrcholovej cyklistiky.
Čo vás motivovalo k tomu vydať sa cestou cyklistiky?
"Presne si už nepamätám, ale od malička to bol môj sen. Chcel som sa venovať športu. Síce som sprvu začal hrávať basketbal, tam mi to ale nešlo a postupne som prešiel k bicyklu."
Keby ste porovnali všetky svoje profesijné skúsenosti v súčasnosti, ktorá z nich vám do života dala najviac?
"Prešiel som viacerými zamestnaniami, ale určíte najviac pre mňa znamenala kariéra mechanika v profi tíme. Naučil som sa samostatnosti a tomu, že všetko sa dá, keď sa chce. Pri tej práci som sa cítil najlepšie.
Z tejto odpovede nebude mať asi môj zamestnávateľ radosť, ale, našťastie, nevie po slovensky. (úsmev) V mojej terajšej práci sa stále učím, ale tiež ma veľmi baví."
Ako vyzerá práca mechanika v cyklistickom profi tíme?
"Prešiel som viacerými tímami. Na začiatok to bolo Cervélo vo Švajčiarsku. Tam som dostal poriadnu školu. Potom v ďalších tímoch to už bola „brnkačka“.
Niekde som bol úplné sám, niekde sme boli viacerí. Keď ste sám, už sa nemáte na koho vyhovoriť, že to ste neurobili vy. Vinník je vždy jasný. A nikto sa vás nepýta, dokedy pracujete. Jednoducho – všetko musí byť pripravené na ďalší deň, skôr neskončíte.
Práca mechanika zahŕňa, samozrejme, servis bicyklov, kolies a všetko, čo je spoločné s bicyklom. Bicykle musíte nielen servisovať, ale najprv aj poumývať. Týka sa to aj náhradných bicyklov a kolies. Aj tie bicykle, ktoré sa viezli v etape len na streche, musia byť vždy umývané, keďže sa práši.
Potom sú tu ešte autá, ktoré treba poumývať zvonku a vyčistiť aj zvnútra. Deň počas pretekov musím presedieť v aute, počas etapy, a byť pripravený na výmenu kolies, bicyklov, zapisovanie situácie na pretekoch, kto je v úniku, dávať správne informácie športovému riaditeľovi, aby upravil taktiku počas pretekov. Takže – pohodička."

Pripravovali ste sa špeciálnym spôsobom na situácie, keď treba počas pretekov čo najrýchlejšie odstrániť poruchu?
"Asi nie. Jednoducho ma hodili do vody a plával som."
Aké vlastnosti sú podľa vás neodmysliteľné pri práci cyklistického mechanika?
"Základom je nemať ďalší program. Tu na etapách často končíte až po 22. hodine a na druhý deň začínate o 6. ráno. Potom, samozrejme, treba rozumieť bicyklom, byť trpezlivý a tak trochu aj psychológ.
Dosť často sa stalo, že keď nejdú preteky podľa plánu, tak je na vine bicykel, a teda aj mechanik."
Aké boli najčastejšie požiadavky cyklistov na vás ako na mechanika?