NOVÁ BAŇA. Hnacím motorom výtvarnej tvorby Petra Kopernického z Novej Bane bola nostalgia. Zabudnutý talent z detstva objavil v čase, keď dlhodobo pracoval v zahraničí.
Cez kresby a maľby si začal sprítomňovať domov.
„Môj starý otec bol tiež insitný maliar a ja som navštevoval v detstve umeleckú školu. Potom sa môj vzťah k výtvarnému umeniu načas vytratil,“ hovorí.
Opätovne ho objavil v čase, keď pracoval v Rakúsku. A námety akoby sa vynárali sami. Boli to hlavne milované kúty rodného kraja, ktoré sa stali liekom na odlúčenie od domova. Po tom, čo sa do Novej Bane vrátil, ho však už táto záľuba neopustila a stala sa jeho hlavným koníčkom.
Ku krajinkám pridal aj tradície, architektúru mesta a banícku tematiku, ktorá je s Novou Baňou neodmysliteľne spojená. Je členom baníckeho spolku a popri výtvarnej tvorbe píše aj básne s baníckou tematikou. A aby toho nebolo málo, pripravuje aj knihu na tému, ktorá ho fascinuje roky.
Budú to nové poznatky o unikátnom ohňovom stroji z Novej Bane.
Každú voľnú chvíľku venuje kresleniu
Hovorí, že jeho najobľúbenejšou technikou je kresba, či už ceruzkou, kriedou, džokondami alebo progreskami.„Námety pre svoju tvorbu hľadám v ľudovej architektúre, historických budovách, krajinných zátišiach, taktiež ma inšpiruje život na vidieku, folklór, tradície či sezónne práce.“
V jeho kresbách a maľbách však ožívajú aj zabudnuté zákutia okolo Novej Bane či baníci a ich neľahký život.
„Som zamestnaný, času nemám veľa, no napriek tomu sa snažím venovať tejto záľube každú voľnú minútu,“ dodal.
Pátra po tajomstvách ohňového stroja
Srdcovou záležitosťou Petra Kopernického je však aj unikátny ohňový stroj, ktorý postavil v Novej Bani v roku 1722 anglický konštruktér Isaac Potter.
Najnovšie poznatky sústredil do knihy, na ktorej spolupracoval s viacerými odborníkmi a ktorá by mala vyjsť už na jeseň. Pri svojom bádaní napríklad narazil v Štátnom archíve vo Viedni na dobový plán novobanskej šachty Althandel.
Tento plán pochádza z roku 1729, teda z obdobia úplnej odstávky ohňového stroja. Je preto možné, že vyhotovenie plánu priamo súviselo s touto udalosťou, s úmyslom zakresliť situáciu ešte pred úplným zatopením priestorov pod úrovňou dedičnej štôlne.
Publikácia prinesie úplne nové poznatky o tomto výnimočnom technickom fenoméne, ktorý odštartoval éru pary. Ohňový stroj bol jediný svojho druhu v Európe a mal vyriešiť problém vôd v šachtách, kde sa ťažilo.
V obrovskom kotle sa zohrievala voda a para z nej tlačila na piesty, ktoré dávala do pohybu. V Pohronskom múzeu vytvorili aspoň jeho maketu. Peter Kopernický však verí, že raz bude replika v životnej veľkosti stáť aj na mieste, kde tento technický unikát kedysi fungoval.