V. LEHOTA/M. LEHOTA. Dve susediace Lehoty v okrese Žarnovica, ktoré preslávili gajdošské tradície, ale aj roztrúsený charakter osídlenia na štáloch, bojujú o uznanie v dvoch odlišných súťažiach. Veľká Lehota je kandidátkou na Dedinu roka 2017, súťaží v nej tento rok dvadsať obcí zo siedmich krajov Slovenska.
Zmerajú si sily v prezentácii výsledkov, ktoré dosiahli pri obnove a rozvoji obce, ale tiež v oblasti ochrany životného prostredia a kultúrneho dedičstva.
Súťaž vyhlasuje ministerstvo životného prostredia spoločne so Slovenskou agentúrou životného prostredia, Spolkom pre obnovu dediny a ďalšími partnermi.
Dedina, ktorá sa stane víťazom, má právo reprezentovať Slovensko v súťaži o Európsku dedinu roka.
Pod prísnym očkom porotcov
Starostka Veľkej Lehoty Marta Šmondrková hovorí, že krst ohňom už majú za sebou. Do obce pred časom zavítala hodnotiaca komisia, ktorej chceli ukázať všetko podstatné, čo pre rozvoj obce robili a robia.
Navštívili firmu Kovaco, ktorá je kľúčovým zamestnávateľom v obci, prameň Žitavy, amfiteáter, kostol, školu aj neziskovú organizáciu Dominik. Tá zabezpečuje penzión pre seniorov a domov sociálnych služieb.
Ten patrí k špičkovým zariadeniam tohto druhu na Slovensku a jeho zaujímavosťou je aj skanzenový domček, či spomienková chalúpka, ako jej tu zvyknú hovoriť. Domček, ktorý vyzerá presne tak, akoby sa dôchodcovia práve prebudili do dní svojej mladosti je liekom, ktorý nemá žiadne vedľajšie účinky.
„Samozrejme, že v amfiteátri pre nich vystúpil aj náš najznámejší gajdoš – pán Dominik Garaj. Rovnako im aj deti zo základnej školy predviedli, že na tradíciách nám záleží a chceme ich rozvíjať ďalej,“ hovorí starostka.
Rovnako im ako raritu ukázali aj tri sochy s gajdošskou a ľudovou tematikou, ktorých autorom je Peter Staník. Jedna z nich sa nachádza v parčíku v obci, dve pri vchode do amfiteátra.
Autor ich vytvoril zo 400–ročnej lipy, ktorá už bola poškodená a ohrozovala budovu kostola. Museli ju preto vypíliť.
„Výsledky sa dozvieme v auguste. Aj v prípade, že by nás nevybrali však máme dobrý pocit, že naša obec napreduje, že na nej záleží nám všetkým a že sme z nej mohli ukázať Slovensku to najzaujímavejšie,“ doplnila starostka.
Budú súťažiť a baviť zvyšok Slovenska
Úplne odlišný charakter má televízna šou verejnoprávnej RTVS Naj dedinka Slovenska, do ktorej sa zapája susedná Malá Lehota.
„Začiatkom augusta nás čakajú tri dni, keď k nám dorazia televízne štáby. Budem rád, ak oslovíme čo najviac našich občanov, aby sa do tohto príjemného zápolenia zapojili,“ hovorí starosta Dušan Pacalaj s tým, že si je vedomý, že nie každý človek sa chce v televízii objaviť.
Na druhej strane však verí, že ľudia sa ešte baviť chcú a že sa budú snažiť týmto netradičným spôsobom zviditeľniť svoju obec. Filmovému štábu chcú ukázať najväčšie zaujímavosti obce – Kamenné more, jaskyne, či tradičný spôsob lazníckeho osídlenia.
„Ja budem musieť napríklad hádať, ktorý typický predmet, ku ktorej rodine patrí,“ hovorí. Súčasťou šou bude aj predstavenie netradičnej rodiny, ale tiež pomoc sociálne slabej rodine z obce.
A tiež treba vymyslieť nápis obce z neobvyklého materiálu. V Malej Lehote v tom majú jasno – vytvoria ho zo šišiek. Nie z tých zo stromu, ale zo sladkých šišiek, ktoré sú neodmysliteľnou lahôdkou každých Gajdošských fašiangov.