ŽIAR NAD HRONOM. Včelári v regióne čelia problému. V tomto roku sa totiž v dvoch blízkych okresoch objavili už štyri ohniská moru včelieho plodu, pričom vlani veterinári vedeli iba o jedinom. Nákazu objavili u chovateľov v Novej Bani, v Bzenici, v Bartošovej Lehôtke aj v Kopernici.
„Ide o nebezpečnú chorobu. Pre chovateľov, ktorí sa s ňou stretnú, má navyše smutný koniec, keďže takéto včelstvá sa musia zlikvidovať,“ poznamenal skúsený včelár.
Faktorov je viac
Príčinu nárastu počtu ohnísk nevie s istotou vysvetliť ani Terézia Pallerová, riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Žiari nad Hronom.
„Ťažko zhodnotiť, čo spôsobilo nárast, ale pravdepodobne je to nerešpektovanie a podceňovanie veterinárnych opatrení, pôsobenie neregistrovaných včelárov, môže to byť aj prižmúrenie oka pri klinických prehliadkach včelstiev včelárskymi odborníkmi, tých faktorov je veľa,“ odpovedala na našu otázku veterinárka.
Choroba sa podľa jej slov nelieči. „Rieši sa likvidáciou klinicky pozitívnych včelstiev, u ktorých bol laboratórnym vyšetrením potvrdený pôvodca ochorenia, a spáliteľného materiálu v ohnisku choroby a ozdravením ostatných včelstiev v ohnisku alebo likvidáciou všetkých včelstiev,“ vysvetlila Pallerová.
Opatrenia sa navyše týkajú aj ochranného pásma nákazy, čo spravidla býva kataster obce.
„Zakazuje sa akýkoľvek presun včelstiev v ohnisku a ochrannom pásme nákazy počas pozorovacej doby, každý prípad podozrenia na ochorenie by mali včelári bez meškania hlásiť. Každý roj neznámeho pôvodu treba zmárniť a zlikvidovať spálením,“ priblížila.
Človek mimo ohrozenia
Mor včelieho plodu je infekčné ochorenie plodu vyvolané baktériou. Podľa odborníčky postihuje larvy včelích matiek, trúdov aj robotníc spóry sa formujú po uhynutí plodu.
Prvé klinické príznaky sa vo včelstvách môžu prejaviť za niekoľko mesiacov až rok po infekcii
„Napadnuté larvy menia farbu z perleťovo bielej na šedo-žltú až tmavohnedú a rozpadajú sa na lepkavú, hlienovitú hmotu, ktorá sa dá z bunky vytiahnuť ako vlákno dlhé niekoľko centimetrov,“ opísala Pallerová.
Nákaza sa šíri najmä infikovanou potravou, či zalietnutými včelami a rojmi, ale aj infikovanými plástami, úľmi a včelárskym príslušenstvom. Človeka nákaza neohrozuje.