ŽIAR NAD HRONOM. Vynovený futbalový štadión slávnostne otvorili v sobotu (12. 8.) a po rokoch sa naň vrátil aj žiarsky futbal. Historicky prvýkrát sa v tomto športovom stánku hral zápas pod umelým osvetlením, divákov zaujala aj obrazovka s časomierou veľká takmer 25 metrov štvorcových, z ktorej ich pozdravil žiarsky rodák a aktuálne najdrahší slovenský futbalista Milan Škriniar.
Koniec spartakiádneho štadióna
Športovisko pôvodne postavili ako štadión spartakiádneho typu, po aktuálnej rekonštrukcii spĺňa podmienky druhej kategórie UEFA. Slúžiť má predovšetkým pre zápasy áčka FK Pohronie, ktoré dlhodobo hrávalo na ihrisku v Dolnej Ždani.
Dve úplne nové tribúny a zrekonštruovaná hlavná časť so zázemím poskytujú pohodlných 2 300 miest na sedenie.
Práce na štadióne a jeho najbližšom okolí stáli viac ako 2-milióny 200-tisíc eur z mestských, ale aj externých zdrojov, 750-tisíc z celého balíka prišlo do Žiaru ako vládna dotácia cez Slovenský futbalový zväz.
„Okrem konštrukcie pôvodnej tribúny tu zrejme neostalo nič staré. Zrekonštruovali sme hlavnú budovu, sú tu šatne, zázemie pre funkcionárov, VIP miestnosť, ale aj miestnosť pre novinárov. Šatne, toalety a miestnosti prvej pomoci sú aj v podstávkach dvoch nových tribún,“ priblížil Igor Rozenberg, riaditeľ mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom, ktorá celú rekonštrukciu zastrešovala ako investor.
Antal: Verím, že diváci sa vrátia
Hoci tribúny sa už pri otvorení ukázali ako kapacitne priveľké, primátor Žiaru Peter Antal verí, že v budúcnosti sa ich podarí zaplniť.
„Chcem v to veriť. Kvalitný futbal tu dlho chýbal. Som presvedčený, že diváci sa vrátia a na druhú ligu budú chodiť a budú povzbudzovať,“ odpovedal na našu otázku, či súčasná kapacita miest na sedenie nie je pre Žiar prehnaná.
Projekt nazval pilotným aj vo vzťahu k iným slovenským štadiónom. „Hoci sme dostali vládnu dotáciu, podstavanie tribún sme si vymysleli a zafinancovali sami a dnes sa na to chodia pozerať z iných miest a štadiónov, ktoré chcú rekonštruovať, že je to výborná myšlienka,“ povedal.
Domnieva sa, že Žiar zvládol aj pomer kvality a ceny. „Myslím si, že je to najlacnejší štadión tohto typu. Som hrdý, za aké peniaze sme ho dokázali vybudovať,“ dodal s dôvetkom, že napríklad pri osvetlení hracej plochy pomohli výrazne aj sponzori.

Žiar ako náhradník za Dolný Kubín
Žiar nad Hronom sa do programu modernizácie štadiónov dostal ako náhradník po tom, čo Dolný Kubín dotáciu odmietol.
Tamojšej samospráve sa nepáčilo, že by mala 750-tisíc eur investovať len do tribún, ktorých zhotoviteľ bol navyše dopredu vysúťažený. Kapacita, ktorú si dával Slovenský futbalový zväz ako podmienku, sa jej zdala zbytočne veľká a nezodpovedajúca potrebám regiónu.
„Takáto rekonštrukcia sa nerobí na rok, na dva, ani na päť a pamätáme si obdobia, keď v každom regióne chodilo na futbal oveľa viac ľudí ako teraz. Jedna z podmienok UEFA navyše bol aj počet divákov,“ odpovedal na našu otázku v súvislosti s odmietnutím zo strany oravského mesta Ján Kováčik, prezident Slovenského futbalového zväzu.
Ten tvrdí, že žiarsky projekt sa podarilo uskutočniť v expresne krátkom čase a bez problémov. „Tento projekt dávame za vzorový. Štadión je presne ušitý na región, v ktorom sa nachádza a spĺňa všetky kritériá UEFA II, takže my sme spokojní,“ povedal počas otvorenia.
