BANSKÁ ŠTIAVNICA. Polícia už má k dispozícii výsledky testov vzoriek vody z Bančianskeho tajchu, ktorý v júli zasiahlo znečistenie neznámeho pôvodu.
Uhynuli desiatky rýb a vodných živočíchov, vrátane rakov. Na pomerne malú plochu rybníka išlo o masívne následky.
Toxická meď
Testy ukázali na príčinu úhynu. „Skúmaním sa zistilo, že vo vode sa nachádzalo výrazne zvýšené množstvo látok, ako sú chlór a meď. Práve vysoká koncentrácia medi, ktorá sa v takomto množstve prirodzene vo voľnej prírode nenachádza, bola pre uhynuté živočíchy toxická,“ priblížila výsledky krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková.
Meď podľa jej slov našli odborníci aj v žiabroch rýb.
Polícia v prípade vedie trestné stíhanie pre prečin porušovania ochrany rastlín a živočíchov.

Cisterna len dočasne
Pre problém s vodou v tajchu sa banskoštiavnická samospráva vrátila k roky starej téme chýbajúceho vodovodu v časti Banky.
Na aktualizáciu existujúcej projektovej dokumentácie aktuálne vyčlenili mestskí poslanci v rozpočte 10-tisíc eur. Problém s pitnou vodou je v lokalite podľa primátorky Nadeždy Babiakovej dlhodobý.
Obyvatelia majú buď vlastné studne alebo sa spoliehajú na vodu zo zdroja priamo pod tajchom.
„Je to žliabok s vodou, ktorá nie je pitná, ale miestni si tam roky rokúce chodili brať vodu. Nie je majetkom mesta a nenachádza sa na pozemku mesta, no aj tak sme pre problémy so znečistením rybníka dali vzorku vody otestovať. Výsledky neboli dobré a ukázali, že voda je použiteľná len po prevarení,“ priblížila Babiaková.
Situáciu dočasne v najväčších horúčavách vyriešili cisternou s pitnou vodou, nie je to však dlhodobé riešenie.
Dve alternatívy
Radnica zvažuje dve možné riešenia do budúcna, možnosť napojiť sa na oficiálny vodný zdroj – Rozgrund, alebo technicky zabezpečiť existujúci zdroj tak, aby nemohlo dôjsť k jeho znečisteniu.
Samospráva avizuje prieskum medzi desiatkami obyvateľov lokality, aby zistila, či o napojenie na vodovod stoja alebo chcú ostať pri studniach.
„Jedna vec je projektová dokumentácia, druhá samotná realizácia. Tá by stála asi 300-tisíc eur, čo nie je záležitosťou bežného rozpočtu,“ povedala Babiaková s dôvetkom, že v prípade budovania vodovodu by sa so žiadosťou o príspevok obrátili na environmentálny fond.