KREMNICA. Osud chráneného sekvojovca mamutieho, ktorý rastie v jednej zo súkromných záhrad v Kremnici, je neistý. Pred časom sa z neho odlomilo niekoľko konárov a majitelia sa obrátili na Štátnu ochranu prírody so žiadosťou o ošetrenie stromu a posúdenie jeho zdravotného stavu. „Ochranári počas návštevy naznačili, že vylúčené nie je ani jeho vyradenie zo siete chránených stromov. Našu rodinu by to dosť sklamalo, keďže tento strom je nielen súčasť našej rodinnej histórie, no je to zároveň prírodná a historická zaujímavosť pre celý región, “ hovorí Bohumír Móro, na pozemku ktorého sekvojovec stojí.
Je presvedčený, že jeho stav je napriek zásahu blesku spred niekoľkých rokov stále dobrý a po ošetrení by mohol byť okrasou ešte stovky rokov. Sekvojovce totiž patria medzi najstaršie dreviny sveta a vo vhodných klimatických podmienkach sa dokážu dožiť aj 3 – 4 tisíc rokov.
Pán Móro súčasne hovorí, že dvestoročný strom v Kremnici je nielen súčasťou rodinnej histórie, ale aj histórie mesta: „Stále na jeho kmeni vidieť aj stopy ohňa. Keď počas druhej svetovej vojny ustupovali Nemci po Zlatej ulici, zapálili aj niekoľko domov. Chytil sa aj strom, no oheň mu našťastie veľmi neublížil.“
V roku 2002 do neho udrel odrazený blesk z kostolnej veže a poškodil mu vrcholec. Vtedy ho ochranári jednorazovo ošetrili. Ďalších ošetrení sa už ale nedočkal.
Využijú všetky možnosti, aby ďalej patril medzi chránené stromy
Dobrovoľný ochranár Jaroslav Slašťan považuje za najhoršiu možnosť, ak by tento strom zo siete chránených stromov vyradili. Potom by sa podľa neho otvorila cesta aj k jeho vypíleniu. „Urobíme všetko pre to, aby sa tak nestalo. Ide o mimoriadne hodnotný a stále životaschopný strom, ktorý má pri dobrej starostlivosti šancu prežiť ešte niekoľko generácií,“ dodal s tým, že medzi chránenými stromami Slovenska je iba trinásť sekvojovcov mamutích.
„Náš kremnický má výšku 22 metrov, obvod kmeňa päť metrov a vzhľadom na vek, ktorého sa sekvojovce dožívajú, je to doslova mladík,“ dopĺňa s tým, že napríklad na americkom kontinente, ale aj v niektorých európskych štátoch dostávajú sekvojovce mená po významných osobnostiach: „Najznámejší a najväčší je známy General Sherman Tree. Tým, že tieto stromy pomenovávajú po osobnostiach, ľudia k nim získali blízky vzťah. Preto budeme aj v Kremnici zvažovať, že vyhlásime anketu s otázkou, po kom by mohol byť náš sekvojovec pomenovaný.
Zatiaľ nie je rozhodnuté
Riaditeľ správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy Dušan Trcka informoval, že Štátna ochrana prírody SR má tento rok v pláne hlavných úloh aj prehodnotenie národnej sústavy chránených stromov.
„Úloha má niekoľko fáz. V prvej, ktorá práve prebieha, pracovníci Štátnej ochrany prírody navštevujú jednotlivé chránené stromy. Opätovne merajú ich výšku, hrúbku, priemer koruny a podobne,“ doplnil s tým, že súčasne vyhotovujú aktuálne fotografie a vizuálne zhodnocujú zdravotný stav. V druhej fáze bude u stromov ,ktoré sú vitálne, s dobrým zdravotným stavom potvrdená ich ochrana. Naopak, vyschnuté stromy, alebo stromy s veľmi zlým zdravotným stavom zo siete vyradia.
„ Máme tu však aj skupinu chránených stromov, medzi ktoré patrí aj sekvojovec v Kremnici, ktoré sú poškodené, s horším zdravotným stavom, prípadne napadnuté hubami. Túto skupinu chránených stromov zhodnotí odborná komisia, ktorá rozhodne, či bude strom ošetrený, alebo vyradený zo siete. Dnes je ešte predčasne hovoriť ako bude posúdený tento chránený strom, „ doplnil riaditeľ s tým, že prioritou ochrany prírody na Slovensku je ochrana domácich, pôvodných druhov drevín, medzi ktoré sekvojovec nepatrí: „Tieto umelo vysadené dreviny majú skôr historickú hodnotu, ako ochranársku. To však neznamená, že takéto stromy, budú automaticky vyradené zo siete.“
Pomenovali ich po indiánskom náčelníkovi
Domovskou krajinou sekvojovcov mamutích je sever amerického kontinentu. Tieto obrovské jedince pomenovali na počesť náčelníka indiánskeho kmeňa irokézov Sequoiu. Najväčšie a najstaršie jedince rastú v Obrovskom pralese.
Do Európy ho priviezli v 19. storočí, začali ho vysádzať predovšetkým v zámockých parkoch.
Už spomínaný Generál Shermann dosahuje výšku takmer 84 metrov. Predpokladá sa, že je starý asi 2300 až 2700 rokov. Strom v 19. storočí pomenovali po generálovi americkej občianskej vojny Williamovi Tecumseh Shermanovi.
