ŽARNOVICA. Aj tento rok pokračujú práce na záchrane hrade Revište v mestskej časti Žarnovice Revištské Podzámčie. Postup obnovy od prvých krokov v roku 2011 až po súčasnosť predstavili členovia združenia na záchranu hradu počas minulotýždňovej konferencie venovanej budúcnosti pamiatky.
Miroslav Seget zo združenia pripomenul, že za celé obdobie snáh dobrovoľníkov sa im podarilo získať a zároveň na Revišti preinvestovať viac ako 664-tisíc eur z rôznych zdrojov.
Najvýraznejšia bola pritom podpora v rámci projektu obnovy torzálnej architektúry na Slovensku, na ktorom spolupracujú ministerstvo kultúry a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a ktorý umožňuje zamestnať na zrúcaninách ľudí bez práce.

Pomôžu aj návrhy študentov
Niekdajšia pevnosť prešla vďaka aktivitám združenia výraznou zmenou už na prvý pohľad. Kým na začiatku sa jej múry postupne strácali pred očami a jeden zo závalov ju na čas urobil nebezpečnou pre návštevníkov, aktuálne kamenné múry vyrastajú zo zeme a vo veľkom prichádzajúcim turistom už v areáli úraz nehrozí.
„Sme vo fáze, keď sa nám míňa kameň,“ okomentoval súčasný stav šéf združenia Ratibor Mazúr a pripomenul, že materiál im sponzorsky daroval jeden z kameňolomov.Hrad postupne opäť dostáva tvar a dobrovoľníci uvažujú, čo s ním do budúcna.
„Samozrejme, pokračujeme v stabilizácii nadzemných murív. No chceli by sme by sme ísť o niečo ďalej, s čím nám môžu pomôcť aj návrhy študentov architektúry bratislavskej STU, ktoré v rámci našej spolupráce vznikli,“ poznamenal a pripomenul, že pre pamiatku hľadajú jej budúce využitie.
„Rozmýšľame, ako by mohol areál vyzerať v budúcnosti a aké služby by mohol poskytovať. Chceli by sme dobudovať prehliadkové okruhy so schodiskami, so zábradlím, s informačnými tabuľami, prípadne vytaviť nálezy z hradu či ich kópie. Do úvahy prichádza aj malý bufet s malou predajňou suvenírov pre návštevníkov či priestor pre koncerty,“ naznačil len niektoré z plánov.

Chcú osloviť najmä Žarnovičanov
Práve aktuálna konferencia mala otvoriť diskusiu, aká by budúcnosť Revišťa mala byť.
„Chceli sme vzbudiť pozornosť obyvateľov Žarnovice, ale aj samosprávy, aby tunajší obyvatelia vedeli, že tu ten hrad je a niečo sa ňom robí. Chceme vyvolať reakciu,“ povedal Mazúr s doplnil, že nápady nemôžu prichádzať len od dobrovoľníkov, keďže ide o pamiatku v meste Žarnovica a po novom aj na mestských pozemkoch.
Pripomenul tiež, že záujem podieľať sa na prácach bol v minulosti zo strany Žarnovičanov nižší ako v prípade ľudí odinakiaľ. „Z Nitry, z Bratislavy, zo Zvolena k nám prichádza viac dobrovoľníkov ako zo Žarnovice,“ spomenul skúsenosť združenia.
To, že záujem a podpora zo strany mesta neboli výrazné, priznal aj primátor Žarnovice Kamil Danko.
„Nebolo to v prioritách mesta, ale čím aktívnejšie bolo toto združenie, vnímal som to ako šancu, aby sme do obnovy vstúpili výraznejšie a aby sme ich vnímali ako relevantných partnerov pri záchrane nášho kultúrneho dedičstva, konkrétne hradu Revište,“ zareagoval.
Do budúcna preto prisľúbil vyššiu aktivitu zo strany samosprávy. Rád by tiež niektoré z nálezov z hradu privítal v plánovanej expozícii venovanej histórii žarnovického regiónu v aktuálne rekonštruovanom Hornom kaštieli. Archeologické nálezy, alebo ich časť, však majú podľa súčasných plánov a podľa slov šéfa združenia na záchranu hradu skončiť v Pohronskom múzeu v Novej Bani.